1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΕΡΥΓΕΣ(ΡΕΨΙΜΑΤΑ)

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by pavlitos, Apr 9, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. pavlitos

pavlitos New Member

Καλησπερα,το προβλημα μου ειναι το εξης:Πριν απο ενα χρονο πηγα σε γαστρεντερολογο και μου διεγνωσε μετρια χρονια γαστριτιδα και πολυποδα στομαχου.Τον πολυποδα τον αφαιρεσα(δεν υπηρχε ιχνος κακοηθειας)Συμπτωματα ηταν φουσκωμα και πολλες ερυγες.(ρευομουν επι ωρες ανα 10 δευτερολεπτα)!Με θεραπεια που εκανα περασαν ολα.Τωρα ειναι περιπου ενας μηνας που με ξαναεπιασαν οι ερυγες,οχι τοσο συχνες οσο τοτε.Εχω μονο αυτο το συμπτωμα τιποτα αλλο.Ερωτηση:Υπαρχει καποια θεραπεια για τα συνεχη ρεψιματα?Ναι μεν δεν ποναω καθολου αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο και δημιουργει προβλημα και στην αναπνοη.Παρενθεση την ιδια ακριβως στιγμη που μου πρωτοεμφανιστηκαν τα συμπτωματα της γαστριτιδας ειχα και συμπτωματα απο κριση πανικου που ειχα παθει για πρωτη φορα.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα! Απ' τη στιγμή που υπάρχει χρόνια γαστρίτιδα, κατά διαστήματα και λόγω κάποιων παραγόντων όπως άγχος, κούραση, στεναχώρια κλπ, θα υποτροπιάζει. Είναι πολύ πιθανό να χρειάζεσαι πάλι φαρμακευτική αγωγή προκειμένου να υποχωρήσουν τα γαστρικά υγρά που παλινδρομούν στον οισοφάγο. Θα πρέπει να τρως αλλά και να πίνεις αργά για να μην βάζεις περίσσιο αέρα στο στομάχι, να αποφεύγεις τα αεριούχα ποτά και τις μπύρες, τις τσίχλες και τις καραμέλες, το κάπνισμα.

Share This Page