1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Συνεχή ενόχληση/πόνο στη κοιλιά με παράλληλη αίσθηση παλμών/σπασμών στο ρυθμό της καρδιάς

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by jp_1980, Dec 19, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. jp_1980

jp_1980 New Member

Καλημερα, ειμαι 36 ετων και εχω συνεχή ενόχληση/πόνο στη κοιλιά με παράλληλη αίσθηση παλμών/σπασμών στο ρυθμό της καρδιάς.
    Το καλοκαίρι τους αισθανόμουν μόνο το πρωί με το που ξυπνούσα, ενώ τώρα υπάρχουν σε όλη τη διάρκεια της μέρας και γίνονται εντονότεροι 4 ωρες περίπου αφού πάω για ύπνο και με ξυπνούν κάθε βράδυ εδώ και 1 μηνα.
    Μειώνονται αρκετά όταν στέκομαι όρθιος ή κάθομαι στην τουαλέτα, ενω όταν τρώω κάτι μειώνονται λίγο.
    Τα κόπρανα όταν σηκώνομαι τη νυχτα είναι σε ημιρευστη κατάσταση ή μαλακά, ανοιχτά καφέ και ανακουφίζουν το βάρος που εχω στη κοιλιά.
    Κάποιες φορές όταν γυρίζω απότομα πλευρό στο κρεβάτι, οι παλμοί/σπασμοί αυξάνονται απότομα σε ρυθμό και ένταση για κάποια δευτερόλεπτα και μετά επανερχονται στον προηγούμενο ρυθμό/ενταση.
    Όταν τρωω λευκό ψωμί ή πινω νερό με άδειο στομάχι, εχω εντονότερα συμπτώματα.
    Όταν τρώω έχω κάποια μικρά ρεψίματα, ενώ πριν το καλοκαιρι ηταν εντονότερα και είχα καποιες εντονες ενοχλήσεις στο στέρνο, ιδιαίτερα όταν έτρωγα τότε κάποια ετοιμα τυροπιτάκια με φύλλο ή έπινα χυμό πορτοκάλι.
    Πριν χρόνια είχα ενοχλήσεις που με ξυπνούσαν ή με αφηναν να κοιμηθω μετά από ώρες, μόνο όταν έτρωγα πολύ το βράδυ και κοιμόμουν αμέσως μετά, και καθώς περνούσαν τα χρόνια, το χρονικό διάστημα που μπορούσα να φάω αρκετά και να κοιμηθώ χωρίς πρόβλημα συνεχώς μίκραινε.
    Οι ενοχλησεις σε καθημερινή βάση εμφανίστηκαν την Ανοιξη του 2016 και συνεπεσαν χρονικά 1 μήνα αφού αλλαξα το καθημερινό πρωινό, όπου σταμάτησα για πρώτη φορά να πίνω 1 ποτηρι γάλα με μέλι και έπινα με το που ξυπνούσα μισό λίτρο νερό από πλαστικό μπουκάλι που χρησιμοποιούσα πολλές φορες. Το πρωινο νερό το σταμάτησα 2-3 μηνες μετά, όταν οι ενοχλήσεις γίναν πιο αισθητες και πειραματιζόμουν με το τι μπορεί να τις προκαλεί. Τότε ενδέχεται να πήρα και το ελικοβακτηρίδιο, για το οποίο διάβασα ότι μπορει να καταπολεμηθει με μαστίχα Χίου.
    Ιούνιο ξεκινησα αρχικά να μασώ καθημερινά και μετά να καταπίνω 1-2 κομματάκια. Αργότερα, κατα τη διάρκεια όλου του καλοκαιριού, ετρωγα καθημερινα μια κουταλιά μαστίχας Χιου.
    Ιούλιο, λόγω καποιων εξαρσεων στις ενοχλήσεις που ειχα, αλλά και κάποιων κακων αποτελεσμάτων σε εξετασεις αίματος, καθως ήμουν εκτός ορίων σε κάποια από αυτα:
    Χολεριθρίνη T BIL 28,9 μmol/L με min=3,4 και max=21
    Κρεατινίνη CREA 101,0 μmol/L με min=44 και max=96
    Χοληστερόλη 5,7 mmol/L με min=3 και max=5.2
    Tριγλικερίδια TRIG 2,0 μmol/L με min=0,4 και max=1,7
    Eκανα υπέρηχο στον οποίο το μονο που παρατηρηθηκε ηταν το σφίξιμο που ειχα στο στομάχι, αλλά και κάποιο παραπάνω λίπος στο συκώτι. Αμέσως μετά έκανα γαστροσκόπηση χωρίς βιοψία σε εργαστηριο, στην οποία ήμουν οριακά θετικός στο ελικοβακτηρίδιο στο γρηγορο τεστ με χρωματικούς δείκτες, χωρις να ξερω ότι η μαστίχα επηρεάζει τα αποτελέσματα του τεστ. Επειδή έγινε εξωτερικό, μετεφρασα όσο μπορούσα τα αποτελέσματά της:
    O ισποφάγος και το στόμιο (της καρδιάς?) είναι προσπελάσιμα. Μικρή διαφραγματοκηλη χωρις ισοφαγίτιδα. Κόλπος φυσιολογικός, περίσταλτισμός κανονικός. Βλενογόνος με ερυθρότητα λόγω κάποιας φλεγμονης. Παρθηκαν 2 βιοψιες από το γαστρικό σωμα για το H.P ελικοβακτηριδιο του πυλωρου με γρηγορο τεστ (+ - ), οριακα θετικο, χωρις παθολογία.
    Λόγω ότι στο θετικό +++ του τεστ ήμουν οριακά στο +, δεν μου εγραψαν αντιβίωση, αλλά το Νexium και καποιο άλλο για τους παλμούς/σπασμους που αισθανόμουν.
    Αυγουστο, μετά από 1 μηνα απ τη γαστροσκόπηση, πήρα μόνο το Νexioum, γιατί ηθελα να δώ μηπως μεχρι τότε το ξεπεράσω μόνο με τη μαστίχα. Μετά από περίπου 1 μηνα με Νexium, 1 πρωι, 1 βραδυ, δεν ειχα κάποια βελτίωση και λόγω κάποιας δυσκοιλιότητας το σταματησα.
    Οκτώμβριο, 1 μηνα αφού σταμάτησα να παίρνω καθημερινα τη μαστίχα γιατί δεν υποχωρούσαν οι πρωινοί παλμοί/σπασμοι, άρχισαν αυτοί να γινονται κατά τη διάρκεια όλης της μέρας.
    Νοέμβριο ακολούθησα αγωγή με ibutin για 10 μερες (1 πρωι – 1 βραδυ) παράλληλα με Λαπραζολ 40 mgγια 15 μερες (1 πρωι), χωρις καποια βελτίωση και η γιατρός απέκλεισε τη περίπτωση παλινδρόμησης. Σταμάτησα το Λαπραζολ για να μπορεσω να κάνω γρηγορότερα το τεστ αναπνοης για το ελικοβακτηριδιο και με συστησε να πάω σε καρδιολόγο, ο οποίος βρηκε το καρδιογράφημα φυσιολογικό και μόνο την πίεσή μου χαμηλη (8-8,5), ίσως λόγω ότι δεν τρωω αλάτι γιατί διάβασα ότι το αλάτι κάνει πιο επιθετικό το ελικοβακτηρίδιο.
    Δεκέμβριο ξυπνώ καθε βράδυ λόγω των παλμών/σπασμών και εχω πάνω από 1 μηνα να κοιμηθω συνεχόμενα και παραπάνω από 6 ωρες. Κάποιες φορές ξυπνάω στις 3-4 ωρες και δεν με ξαναπαίρνει ο υπνος, παρόλο που τρώω 3 ωρες πριν ξαπλωσω αργά το βραδυ. Τα συμπτωματα μοιάζουν με αυτά του ελκους δωδεκαδακτύλου. Επίσης επανάλαβα τις εξετάσεις αίματος που δεν βγήκαν καλές το καλοκαιρι και τα αποτελέσματα ηταν φυσιολογικά, εκτός από την ταχύτητα καθιζησεως
    Τ.Κ.Ε. 1η ωρα 14 mm με min=1 και max=10.
    Θα το εκτιμουσα παρα πολύ αν μπορουσατε να με βοηθησετε. Ευχαριστω εκ των προτέρων.
    Last edited: Dec 20, 2016
  2. maria2016

maria2016 Member

Γεια σου και Καλά Χριστούγεννα με υγεία.

Αντιμετωπίζω και γω προβλήματα με το στομάχι μου από την άνοιξη του δεκάξι ύστερα από τη λήψη υπερβολικής δόσης αντιβίωσης.
    όλους αυτούς τους μήνες έχω ψάξει το θέμα στομάχι- παλινδρόμηση εκτενώς.
    Αρχικά να σου πω ότι και γω είχα ήπια γαστρίδα άντρου χωρίς οισοφαγίτιδα και μικρή διαφραγματοκήλη η οποία σε μια άλλη εξέταση δεν φάνηκε καθόλου και επίσης έχω και γω λίγο αυξημένη ΤΚΕ, δεν ξέρω γιατί και με ανησυχεί λίγο αυτό όπως και εσένα. Επίσης και μένα τα συμπτώματα μου είναι εντονότερα με άδειο στομάχι.
    Ο πόνος στο στέρνο μπορεί να είναι ένδειξη παλινδρόμησης να ξέρεις...
    Επίσης ακόμα και το ελικοβακτηρίδιο να έχεις καλό θα ήταν να μην πάρεις αντιβίωση για να το αντιμετωπίσεις αλλά προβιοτικά σύμφωνα με άλλους παθόντες σε ξένα φόρουμς ώστε να ισορροπήσεις τη χλωρίδα σου. Υπάρχει σχετικό πρωτόκολλο σε ποιες περιπτώσεις εκριζώνεται το ελικοβακτηρίδιο, γιατί πρέπει να υπάρχει σε ορισμένες ποσότητες στο στομάχι μας...

Τα νέξιουμ όπως και όλα τα αντιόξινα έχουν τρομερές παρενέργειες ( π.χ δυσκοιλιότητα) και καλύτερα που τα σταμάτησες απλούστατα γιατί ούτε καούρες έχεις ούτε οισοφαγίτιδα ούτε τρομερά συμπτώματα παλινδρόμησης. έχω πάρει και γω πράζολη ( λάθος αρχική διάγνωση) και επιδεινώθηκε η κατάσταση μου και ιμπουτίν το οποίο με βοήθησε λίγο.

Αν υποπτεύεσαι έλκος δωδεκαδακτύλου να κάνεις και ακτινογραφία με βάριο και αν έχεις την οικονομική δυνατότητα μια πεχαμετρία με Impedance test και μια μανομετρία για να δεις αν και τι είδους παλινδρόμηση μπορεί να έχεις και από κει και πέρα να βρεις τι όντως σου συμβαίνει και πώς να το αντιμετωπίσεις σωστά.

Επίσης ένας υπέρηχος άνω κάτω κοιλίας . Η κρεατινίνη που λες ότι είναι αυξημένη βρήκα σε ένα σάιτ αυτό
    Φυσιολογικές- ιδανικές τιμές
    - Στους άνδρες = 0,7 – 1,4 mg/dL (71 – 115 μmol/L)

- Στις γυναίκες = 0,6 – 1,1 mg/dL (53 – 97 μmol/L)

Και γω είχα αυξημένες χολερυθρίνες το καλοκαίρι και είχα τρομάξει και το Σεπτέμβριο επανήλθαν στα φυσιολογικά

Read more: http://medlabgr.blogspot.com/2013/11/blog-post_25.html#ixzz4TqOosiub

Γενικά ως παθούσα θα σου έλεγα να μην παίρνεις φάρμακα χωρίς λόγο. Οι περισσότεροι γιατροί δίνουν αβέρτα τα λεγόμενα PPIs ( αναστολείς αντλίας πρωτονίων) και επιδεινώνουν την κατάσταση πολλές φορές. Oι σπασμοί που νιώθεις μπορεί να είναι απο τον οισοφάγο και σε κάποιες περιπτώσεις ασθενών δίνεται αντι των γνωστών αντιόξινων κάποιο μυοχαλαρωτικό- αγχολυτικό τύπου Xanax
    Μην αγχώνεσαι εκτός από τα συμπτώματά σου και με τα αποτελέσματα γιατί το έκανα και γω αυτό και κόντεψα να σαλτάρω τελείως. Να θυμάσαι κάτι που μου είπε πρόσφατα ένας καλός γιατρός ότι η ιατρική δεν είναι αριθμητική και όχι βεβιασμένες κινήσεις με τα φάρμακα.

Περαστικά
    Last edited: Dec 25, 2016
  3. Lefteris kouvidis

Lefteris kouvidis New Member

Καλησπέρα, εχω και εγω τα ίδια συμπτωματα περίπου δυο μήνες τωρα. Το μονο που βρέθηκε στη γαστροσκοπιση που έκανα ηταν μια μικρή φλεγμονή στον δώδεκα δάκτυλο. Το αίσθημα παλμών ακριβώς κάτω απο το στέλνω ειναι μόνιμο πρωι βραδι. Θελω να μου πεις αν τελικα βρήκες απο τι προέρχεται ή δημιουργείτε απο υπερβολικό αγχος ?

Share This Page