1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Συχνοουρια

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by elir, Feb 15, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. elir

elir Member

Γεια σας αυτες τις μερες εχω απίστευτη συχνοουρια, χρησιμοποιώ καθετηρα κ νομιζω οτι με τσούζει λιγο οταν τον βαζω, επισης η ενοχληση αρχισε με την ενραξη της περιοδου πριν 4μερες..παω τουαλετα και σε 5 λεπτα ξαναθελω κανω υπομονη γιατι ειμαι στο γραφειο και ποναω..καθε φορα που παω τουαλετα βγαζω ουρα οχι παρα πολλα αλλα δεν ειναι οτι ειναι η ιδεα μου..
    η αληθεια ειναι οτι τον μονο ελεγχο που χω κανει ειναι ενα υπερηχο στην ουροδοχο κυστη τον σεπτεμβρη γτ μ χαν βρει το εκολι και αιμοσφαιρια στα ουρα αλλα ειπαν οτι αδειαζει η ουροδοχο κυστη κ ειναι οκ..
    απλα δεν ειχα τετοια προβληματα κ εχω δυσφορια λογο της πιεσης που νιωθω.
    επειδη ειχα κονδυλωματα σκεφτομαι μηπως τα χω μεταφερει με τον καθετηρα στην ουρηθρα παρολαυτα δεν ηταν κοντα οσα βγηκαν ηταν εξωτερικα..
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αγαπητή elir, τα συμπτώματα φαίνονται να μοιάζουν με αυτά της ουρολοίμωξης. Θα πρέπει να κάνεις άμεσα γενική και καλλιέργεια ούρων.
  3. elir

elir Member

μα εχω το ecoli αλλα ο γιατρος ειχε πει αν δεν εχω συμπτωματα να μην παρω τιποτα γτ 9 στους 10 που χρησιμοποιουν καθετηρα εχουν ecoli..θα μου πειτε η συχνοουρια ειναι συμπτωμα..tα ουρα ομως δεν μυριζουν ουτε ειναι σκουρα..
  4. fotis-

fotis- Member

Δηλαδή αναπτύσεται e coli σε καλλιέργεια ούρων και ο γιατρός σου, σου είπε πως ειναι "φυσιολογικό" και να μην παρεις αντιβίωση;
  5. elir

elir Member

ναι αφου χρησιμοποιω καθετηρα αυτό θα συμβαινει..εφόσον δεν εχω αλλα συμπτώματα απαγορευεται η αντιβιωση γιατί θα γινω ανθεκτικη, πήρα καποια ομοιοπαθητικά φαρμακα και πινω γκρανμπερυ 1 ποτηρι κάθε μέρα..νιωθω λιγο καλυτερα
  6. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Έχουν κυκλοφορήσει στο εμπόριο καθετήρες για διαλείποντες που έχουν ένα προστατευτικό κάλυμα με αποτέλεσμα τα χέρια να μην έρχονται καθόλου σε επαφή με αυτόν.
    Έτσι επιτυγχάνεται λιγότερη εως και καθόλου μικροβιακή επιμόλυνση.
    Ζητήστε απο τον προμηθευτή σας να σας ενημερώσει αν δεν τους χρησιμοποιείται ήδη.
  7. elir

elir Member

Nαι αυτους χρησιμοποιω υδροφιλους μιας χρησης

Share This Page