1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

στομαχικες ενοχλησεις

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by λευτερης, Feb 25, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Καλησπερα και καλος σας βρηκα , συνχαρητηρια για το ενημερωτικο sait σας ,ειμαι 46 χρονων , εδω και πολλα χρονια εχω παρα πολυ ανχος με συνεπεια το 2003 να με χτυπησει στο στομαχι . Απο τοτε εχω κανει απειρες εξετασεις ( εξετασεις αιματος ολες τις εξετασεις μεχρι και δεικτες , γαστροσκοπησεις , υπερχηχους ,( το 2013 αξονικη- μαγνητικη ( ανω κοιλιας ) , χωρις ευρηματα ). Λογου ανχους εχω συχνα οταν στρεσαρομαι γαστριτιδα και παιρνω σε συχνη βαση το losec και ηρεμο . Τωρα τελευταια εχω πονο στο παχυ εντερο , να πω οτι τον τελευταιο μηνα περασα ενα πολυ εντονο στρες και με επιασε , με αποτελεσμα να μην εχω ορεξη για φαγητο , πριν μια εβδομαδα εκανα υπερχηχο ανω κοιλιας και ηταν ολα καλα , επισης χθες εκανα μια γενικη αιματος με ΤΚΕ και ηταν ολα φυσιολογικα , γαστροσκοπηση εκανα πριν 3 μηνες παλι γιατι ειχα συμπτωματα με διαγνωση εντονη γαστριτιδα και χαινου πυλορικου στομιου , ετσι μου ειπε και οτι αυτο δεν ειναι τιποτε) , τωρα που στρεσαριστικα παλι εχω στομαχικες διαταραχες , η αφοδευση μου εχει εναλαγες αλλα χωρις διαροια , εχω λιγη ναυτια το πρωι αλλα στην πορεια της μερας με περναει οχι βεβαια σε μεγαλη ενταση , απλα νιωθω φουσκωμα , οι γαστρεντολογοι μου ειπαν οτι μαλλον ειναι σπαστικη κολιτιδα γιατι εχω και αερια , να κανω παλι γαστροσκοπηση και υπερηχο ? Υπαρχει περιπτωση ο υπερηχος να μην δειξει κατι αν υπαρχει προβλημα ? η δεν χρειαζεται ? Σας ευχαριστω (
    Last edited: Feb 25, 2015
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Κατά την άποψή μου το να γίνει ακόμη μία γαστροσκόπηση και απ' τη στιγμή που έχει γίνει και διάγνωση το θεωρώ περιττό. Πιο χρήσιμη θα ήταν μια κολονοσκόπηση αφού υπάρχει και πόνος στο έντερο.
  3. Καλημερα και καλο μηνα , σας ευχαριστω για την απαντηση σας , επειδη ξαναπηγα στον γαστρεντερολογο ακριβως το ιδιο μου ειπε και εκεινος, οτι η γαστροσκοπηση τωρα ειναι περιτη , και οτι μεσα στο 2015 απλα σαν ενα τσεκαπ αφου πεασα τα 45 πρεπει να κανω
  4. Kathy

Έτσι ακριβώς, συμφωνώ απόλυτα! Και φυσικά προσπαθούμε να αποβάλλουμε όσο το δυνατόν περισσότερο το άγχος γιατί αυτό είναι που κάνει τις περισσότερες φορές τη ζημιά. Καλό μήνα με υγεία !!!
  5. Σας ευχαριστω για την απαντηση σας , καλο μηνα και καλη σαρακοστη !
  6. Kathy

Ευχαριστώ πολύ! Πολλές ευχές και από μένα !!!
  7. Και για να μην ανοιγω καινουριο θεμα , οταν τρωω κατι εχω πονο στο εντερο δεξια , χθεπηρα και τα αποτελεσματα απο εξεταση Λυπασης και Αμυλασης και ηταν φυσιολογικα , γιατι εχω ενα πονο στην κοιλια που ανακουφιζεται με την αφοδευση , οπως ανεφερα εκανα υπερηχο πριν 10 μερες και ηταν καθαρος , επισης πριν 3 μηνες εκανα για για συκοτι νεφρα και για την χολη αιματολογικες και ηταν φυσιολογικες , πρεπει να ξανακανω αυτες τις εξετασεις η καλυπτωμα με αυτες για χολη , παγκρεας , συκοτι , νεφρα ?
  8. Kathy

Καλησπέρα. Δεν υπάρχει λόγος να ξαναγίνουν όλες εκείνες οι εξετάσεις που βγήκαν φυσιολογικές. Επανέλεγχος σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα γίνεται μόνο όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο οποίο προσπαθούμε να βελτιώσουμε τις τιμές του, πχ χοληστερίνη, θυρεοειδής κλπ. Αυτό που προείπα είναι πως αν πρόκειται να γίνει μία εξέταση αυτή -και κατόπιν εντολής του γαστρεντερολόγου- θα πρέπει να είναι η κολονοσκόπηση αφού το πρόβλημα φαίνεται να σχετίζεται με το έντερο και αφού δεν έχει γίνει αυτή η εξέταση ποτέ στο παρελθόν.
  9. Καλημερα και σας ευχαριστω για την απαντηση σας. Ναστε καλα !
  10. Kathy

Παρακαλώ! Κι εσείς να είστε καλά !!

Share This Page