1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Σταδιο Επούλωσης-οξυζενέ Ή Όχι?

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Ζέτα, Nov 19, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Ζέτα

Ζέτα New Member

Καλημέρα,
    Τελικά έκανα επέμβαση αρχές Οκτωβρίου, με ημίκλειστη μέθοδο. Εκτός απο τις ενέσεις αναισθησίας δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου κατα την επέμβαση, τις δυο πρώτες μέρες δεν πόνεσα καθόλου, ισως βοηθούσαν τα παυσίπονα-δεν πήρα αντιβίωση-τις επόμενες ήταν λίγο δύσκολα τουλάχιστον μέχρι να κόψω τα ράμματα και προσπαθούσα να περπατάω αρκετά-σε ρυθμούς χελώνας βέβαια-γιατί είχε αρχίσει να πονάει η μέση μου απο την ξαπλωτή καθημερινότητα μου.
    Ακόμα είναι ανοικτή η τομή σε μέγεθος του μισού μικρού μου δακτυλου, και κάνω καθημερινές αλλαγες με γάζες και οξυζενέ. Ο γιατρός είχε συστήσει φυσιολογικό ορο ή οξυζενε αλλά ο φυσιολογικός ορός δεν με πείθει, δεν νιωθω ψυχολογικα οτι με καθαριζει σωστα. Δεν ξέρω ομως αν ειναι σωστό, μηπως "καιω" καθημερινα την πληγή και αντι να επιταχυνω, αντίθετα επιβραδυνω την επουλωση???
    Ακόμη αρκετές στιγμές νιωθω φαγούρα μεσα στην πληγη, ειναι φυσιολογικό ή να ανησυχησω?? :confused: Ο γιατρός οσες φορές με έχει δει+2 αλλοι σε κεντρο υγειας που ειχα παει για αλλαγη ειχαν πει οτι ειναι πολυ καθαρο και σε καλο επιπεδο οποτε η φαγουρα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα καθαριοτητας... ΑΑΑ!!!! στο κεντρο υγειας ειχαν βαλει betadin αλλα ο γιατρος μου οχι, ποιο ειναι πιο σωστο κατα την αποψη σας?
    Τέλος στο σημείο που τελειώνουν οι αυτοκόλητες γάζες εχω εμφανισει δυο φορές κατι που μοιαζει με μπιμπικακι και που το εσπασα::) γιατι ειχα εντονη φαγουρα, υπαρχει περιπτωση να ειναι συριγγιο? γιατι σε φωτο εχω δει πως εμφανιζονται στο πανω μερος και οχι τοσο χαμηλά...

Ακομα ποναω καποιες στιγμες, αλλα πιστευω λογω καθιστικης εργασιας και λαθος σταση σωματος, εκτος απο καποια αλλα πονακια σε ανυποπτες στιγμες που νιωθω σε ολοκληρη την περιοχη σαν μικρα τσιμπιματακια-βελονιτσες ταυτοχρονα που εκτος απο επιπονο ειναι ακρως γελοιο αλλα κραταει δευτερολεπτα οποτε συμβιβαζομαι...

Ευχαριστω για τον χρονο σας!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αν το ερώτημα σας έχει να κάνει με την χρήση οξυζενε ή όχι, το θέμα έχει να κανει με την επιμόλυνση ή όχι μίας πληγής πράγμα για το οποίο το οξυζενε βοηθά, όπως και γενικά σε αραιωμένη μορφή με ορρό, μπορεί να συντελεί στο ξέπλυμα μιας βαθειάς πληγής.
    Γενικά όμως σε καθαρά τραύματα τα οποία αλλάζονται τακτικά, ο ορρός αρκεί.

ΓΕΝΙΚΑ ένα τραύμα αλλάζεται όταν οι γάζες "γεμίζουν" υγρό και δεν μπορούν να δεχθούν άλλο. Η λογική είναι να μενει το τραύμα σχετικά στεγνο, σε περιβάλλον καθαρό και "ισότονο" προς το πλάσμα (επειδή είναι δύσκολη η έννοια αυτή για πολλούς, ο φυσιολογικός ορρός αρκεί)!!!;)

Share This Page