1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα σπυρακια και φαγουρα σε ολο το σωμα

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by afro, Mar 3, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. afro

afro New Member

καλησπερα σας,
    εδω και ενα χρονο εβγαλα στα χερια κατι μικρα σπυρακια και στο πανω μερος των δαχτυλων των χεριων κατι σαν εσωτερικα μικρα σπυρακια τα οποια με τον καιρο η' το ξυσιμο σκανε και βγαζουν υγρο.η φαγουρα ειναι πολυ εντονη και δεν αντεχετε, με τον καιρο αυξανονται και καλυπτουν ολο το πανω μερος του χεριου.
    ξαφνικα αρχισε η φαγουρα και στα ποδια απο τον αστραγαλο μεχρι τα μπουτια,τοτε ηταν που πηγα στο γιατρο,ο οποιος μου εδωσε αυτο το κορτιζονουχο MEDROL μαζι με aerius.
    για περιπου 2 μηνες ειχα ησυχασει αλλα επανηλθαν πολυ χειροτερα ...παλι τα ιδια και πλεον στα ποδια μου γινονται σαν πληγες(σας εχω και φωτογραφιες) και εδω και λιγες μερες εβγαλα και στο προσωπο,ξεκινησε λιγο στην ακρη του ματιου και απλωθηκε σε ολο το κουτελο και στα ματια γυρω γυρω
    και ειναι ανυποφορη η κατασταση.
    ειχα κλεισει ραντεβου στο ικα αλλα με τις απεργιες δεν καταφερα να βρω εναν γιατρο.

μπορει καποιος απο τις φωτογραφιες να καταλαβει τι ειναι?

σας ευχαριστω.

Attached Files:

2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα!
    Οι εικονες που δειχνετε παρουσιάζεουν καποιο αλλεργικο εξάνθημα.
    Νομιζω πως θα πρεπει να απαυθυνθειτε και σε αλλεργιολογο!
  3. afro

afro New Member

Καλησπερα! Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας!
    Οντως και ο δερματολογος που πηγα μου ειπε οτι προκειται για αλλεργια, αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω αυτο που μου προκαλει την αλλεργια και το φουντωνει τοσο πολυ. Οταν κοβω την ζαχαρη μειωνεται το προβλημα αλλα το θεωρω φυσιολογικο αυτο διοτι η ζαχαρη φουντωνει γενικα τις φλεγμονες οποτε δεν μπορω να προσανατολιστω σε κατι συγκεκριμενο. Εχετε να προτεινεται κατι ωστε να μπορεσω να βρω τι μου δημιουργει την αλλεργια?
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Την ανευρεση του αλλεργιολγονου παράγοντα και την περαιτερω θεραπεία την διενεργει οπως σας ανεφερα αλλεργιολογος. Αυτο ειναι και το πιο σημαντικο που μπορω να σας προτεινω!
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Επειδή αναφέρετε ότι το έχετε περίπου ένα χρόνο με τάση να αυξάνονται θα ήταν μια καλή ιδέα -αν μένετε Αθήνα- να επισκεφτείτε το νοσοκομείο αφροδίσιων και δερματικών νόσων Ανδρέας Συγγρός που έχει μακρά και συνεπή παράδοση στη διάγνωση, την έρευνα και τις θεραπείες για τα νοσήματα του δέρματος.
    sambalisG likes this.
  6. afro

afro New Member

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
    Δυστυχως δεν βρισκομαι Αθηνα γι'αυτο και απευθυνομαι εδω σε εσας.
  7. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Τότε όπως προείπε και παραπάνω ο γιατρός μας θα πρέπει να σας δει ένας καλός αλλεργιολόγος για να σας κάνει τα απαιτούμενα τεστ προκειμένου να βρεθεί η αιτία. Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα δυσκολευτείτε στην εύρεσή του εάν δεν είστε κοντά σε μεγάλο αστικό κέντρο ή νοσοκομείο.....

Share This Page