1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση σπυρακι στα γεννητικα οργανα

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by afroxilanthi, Aug 16, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. afroxilanthi

afroxilanthi New Member

γεια σας!ειμαι 24 χρονων και πριν απο ενα χρονο εβγαλα ενα σπυρακι στα εξωτερικα χειλη του αιδιου μετα απο το ξυρισμα,προσπαθησα να το σπασω αλλα αυτο εγινε μεγαλυτερο μεχρι που εσπασε μονο του κ εβγαλε πυον κ αιμα μετα απο λιγες μερες εξαφανιστηκε.μετα απο αρκετους μηνες ξαναεβγαλα αλλο ενα στο ιδιο σημειο οπου το εδειξα σε γυναικολογο μου το εσπασε κ μου ειπε οτι καποια τριχα εχει γυρισει.μετα απο μηνες ξανα εβγαλα οπου τα εδειξα σε δερματολογο κ μου ειπε οτι κ ο γυναικολογος κ μου εδωσε μονο μια αλοιφη.τους τελευταιους μηνες ομως ενω εχω σταματησει το ξυρισμα σε αυτη τη περιοχη βγαζω παλι.το σπυρακι το βγαζω παντα στο ιδιο σημειο κ στην αρχη ειναι σαν τα εσωτερικα σπυρακια του προσωπου.ποναει κ μεγαλωνει μεχρι που σπαει βγαζει πυον κ αιμα κ μενει σαν μια μικρη πληγη για αρκετες μερες κ καπου καπου βγαζει λιγο αιμα.τι με συμβουλευεται να κανω?να παω παλι σε καποιο γιατρο?πιστευεται οτι ειναι οντως απο καποια τριχα?μπορει να ειναι κτι πιο σοβαρο?εχωω κουραστει απο αυτη τη κατασταση!!ευχαριστω πολυ κ συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Εάν είναι μόνο ένα στο ίδιο σημείο και δεν πολλαπλασιάζεται τότε είναι πολύ πιθανό να υπάρχει στο εσωτερικό του δέρματος γυρισμένη τρίχα η οποία έχει κλείσει κάποιον πόρο με αποτέλεσμα αυτός να μην αναπνέει και γι' αυτό κατά διαστήματα να πρήζεται και να δημιουργεί πύον. Εάν ο πόρος δεν αποσυμφοριστεί τότε κάθε φορά θα συμβαίνει το ίδιο πράγμα, δηλαδή θα μεγαλώνει, θα σπάει και πάλι απ' την αρχή. Αυτό θα πρέπει να διαπιστωθεί με εξέταση από δερματολόγο και να αφαιρέσει την τρίχα. Στην περίπτωση όμως που στην περιοχή αρχίζουν να παρουσιάζονται κι άλλα σπυριά τότε εκεί τα πράγματα διαφοροποιούνται και πλέον μιλάμε για άλλες καταστάσεις...
  3. afroxilanthi

afroxilanthi New Member

καταρχην ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σας!!!οχι μονο ενα εχω στο ιδιο σημειο παντα καθε φορα!!!δηλαδη πρεπει να παω παλι στο δερματολογο?με ποιο τροπο τηα μου την αφαιρεσει?
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλό θα ήταν να εκτιμηθεί από δερματολόγο. Αν πρόκειται για τρίχα η οποία είναι εμφανής θα τραβηχτεί και θα αφαιρεθεί αν όμως δεν είναι τότε ενδεχομένως να γίνει μία μικρή διάνοιξη για να αφαιρεθεί.

Share This Page