1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΙΤΙΔΙΑ

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by wade25, Apr 10, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. wade25

wade25 New Member

Καλησπερα σας και συγχαρητηρια για το φορουμ :)
    Πασχω εδω και τρια χρονια απο σπαστικη κολιτιδα
    Το προβλημα εμφανιστηκε οταν ετρωγα σε καθημερινη βαση τα φαγητα στη σχολη και οχι σπιτικο φαγητο
    Επισκεφτηκα προσφατα γαστρεντερολογο και καναμε τις εξης εξετασεις οι οποιες δεν εδειξαν την υπαρξη καποιου προβληματος
    -εξετασεις κοπρανων
    -εξετασεις αιματος
    -κολονοσκοπηση
    Τα συμπτωματα ειναι τα εξης
    -γουργουρητα
    -αερια
    -εντονα γουργουρητα και εντονη αισθηση πεινας
    -ατελεις κενωσεις
    Παιρνω ακομα και τωρα προβιοτικα αλλα δεν οδηγει σε εξαλλειψη του προβληματος
    Τα συμπτωματα τα παθαινω ακομα και οταν ειμαι χαλαρος και οχι σε κατασταση αγχους
    Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ένα ευερέθιστο έντερο δυστυχώς παρουσιάζει όλα τα άνωθεν συμπτώματα. Μία ιδανική/σωστή διατροφή σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή θα βοηθησει αρκετά την όλη κατάσταση.
  3. wade25

wade25 New Member

ευχαριστώ για την απάντηση
    μπορείτε να παραθέσετε κάποια tips σωστής διατροφής?
  4. Kathy

Δυστυχώς δε μπορώ να σας κατευθύνω εγώ αλλά μόνο ο γαστρεντερολόγος που θα εξετάσει το ιστορικό σας και το έντερό σας. Το διατροφικό σχήμα από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει λόγω δυσανεξιών κλπ.
  5. tassos12

tassos12 New Member

Καλησπερα και συγχαρητηρια για το Forum.Εχω συνδρομο ευρεθιστου εντερου εδω και 3 χρονια.Εχει ενα μηνα που εχω ατελεις κενωσεις.Πηγα στον γαστρεντερολογο που με παρακολουθει,μου εδωσε θεραπεια που με βοηθησε καπως(χαπια).Οταν ολοκληρωθηκε,ξανα τα ιδια.Μου ειπε να παιρνω το duphalac.Αυτο κανει δουλεια αλλα θελω να συνεχισω την ζωη μου χωρις καθαρτικο(διοτι χανω κιλα).Τρωω κανονικα γευματα αλλα δεν παιρνω κιλα(μαλλον δεν γινεται απορροφηση βιταμινων).Γιατι?Μπορω να εχω την γνωμη σας?
  6. Kathy

Το ευερέθιστο έντερο πέρα από θεραπεία χρειάζεται και συστηματική ειδική διατροφή που θα πρέπει να σας τη δώσει ο γαστρεντερολόγος σας. Επειδή το χάσιμο των κιλών δεν είναι απλή υπόθεση ούτε φυσικά και να λαμβάνετε καθαρτικό για μια ζωή θα πρότεινα να πάρετε και μία δεύτερη και ίσως και μία τρίτη γνώμη...

Share This Page