1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ?

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by ΝΑΣΙΑ, Dec 8, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. ΝΑΣΙΑ

ΝΑΣΙΑ New Member

Γεια σας.Πριν τεσσερις μηνες περιπου και ενω περνουσα περιοδο εντονου στρες αρχισα να εχω συμπτωματα τασης προς εμετο μαζι με συνεχες ρεψιμο , αισθημα ζαλαδας και ατονιας , που τελικα κατεληγε σε κανονικη κενωση αρχικα, και μεσα στο επομενο μισαωρο - μια ωρα εφτανε σιγα σιγα σε διαρροια και σταματουσε.
    Αυτο οσες φορες μου εχει συμβει ειναι μετα απο φαγητο και συνηθως βραδυ.Περνουσε σχεδον ενα πενθημερο δυσκοιλιοτητας και μετα ξαναεμφανιζοταν.
    Πηγα σε μια γαστρεντερολογο η οποια μου εδωσε rifacol και κατα τη διαρκεια της θεραπειας ημουν μια χαρα.
    Μετα το τελος της ομως τα συμπτωματα ξαναεμφανιστηκαν και η γιατρος προτινε κολονοσκοπηση.
    Να σας πω την αληθεια φοβιθηκα λιγακι και πηγα σε εναν αλλο γιατρο ο οποιος μου ειπε να κανω εξετασεις αιματος και κοπρανων.Οι εξετασεις βγηκαν μια χαρα και η διαγνωση του ειναι πως εχω σπαστικη κολιτιδα.Μου ειπε πως ειμαι πολυ μικρη (30 χρονων) για να κανω κολονοσκοπηση.Η θεραπεια που μου εχει δωσει ειναι φυτικες ινες σε υγρη μορφη.Μου ειπε πως το προβλημα αυτο μπορει να το εχω ολη μου τη ζωη και πως δεν ειναι θεμα διατροφης.
    Το ερωτημα μου ειναι να την κανω τελικα την κολονοσκοπηση?Εχω αγχωθει πολυ με αυτο το θεμα , μη τυχον εχω κατι αλλο ,και εκτος αυτου την τελευταια εβδομαδα εχω εντονο και συνεχες ρεψιμο και αισθημα πιασιματος στον οισοφαγο καθως και καουρα,οπως και μικρους πονους στο στομαχι.Μου εχει δωσει Pariet αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα.Οσο για την σπαστικη κολιτιδα, αν τελικα την εχω , γινεται ολη μου τη ζωη να εχω τετοιου ειδους συμπτωματα?Εχει αλλαξει ολη μου η ζωη με αυτο το θεμα.Φοβαμαι και να φαω και να βγω απο το σπιτι.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Η κολονοσκόπηση δεν έχει ηλικία. Εάν κρίνεται απαραίτητη από τον γαστρενερολόγο τότε πρέπει να πραγματοποιείται. Για να διαπιστωθεί η σπαστική κολίτιδα συνήθως γίνονται αιματολογικές, βιοχημικές και περαιτέρω εξετάσεις, όπως έλεγχος κοπράνων, υπερηχογράφημα κοιλίας, κολονοσκόπηση ή βαριούχος υποκλυσμός (ακτινολογική εξέταση), προκειμένου να αποκλειστούν άλλες ασθένειες. Με την κολονοσκόπηση εντοπίζεται το πρόβλημα και δίνεται η κατάλληλη θεραπεία για την υποχώρηση των συμπτωμάτων. Το σίγουρο πάντως είναι ότι το στρες επιδεινώνει αρκετά την κατάσταση!
  3. γονιμότητα

ειμαι 43 χρονών και εκανα ορμονικες εξετάσεις
    FSH 5,07
    LH 3,92
    E2 29.1
    PROgesteroni mou eipan ότι ηταν καλή Πως βρισκετε αυτές τις τιμές έγιναν τρίτη νομιζω μερα του κύκλου η οιστραδιόλη έχει πρόβλημα; και τι σημαίνει αυτό
  4. Αγαπητή Μαρία,καταρχήν δεν αναφέρεις την τιμή της προγεστερόνης.
    Οι τιμές που αναφέρεις πάντως,συμπεριλαμβανομένης και της οιστραδιόλης είναι μια χαρά.
  5. Αγαπητή Νάσια,ακολούθησε τις συμβουλές της Κathy και του ιατρού σου κάνοντας τις απαραίτητες εξετάσεις και τα ξαναλέμε μετά.
    Σου εύχομαι όσο πιο δυνατόν ταχεία ανάρρωση.
  6. ΝΑΣΙΑ

ΝΑΣΙΑ New Member

Απαντηση

Ευχαριστω πολυ.Μετα και απο αλλες εξετασεις που μου ειπε ο γιατρος μου (οπως Β12 , θυροειδους και υπερυχο ανω κοιλιας ), οχι ομως κολονοσκοπηση , το μονο που διεγνωσθει ειναι υποθυροειδισμος σε αρχικο σταδιο με δυο οζους.Ξεκινησα θεραπεια με Τ4 απο ενδοκρινολογο.Ο γαστρεντερολογος μου , απεδωσε ως ενα βαθμο το συνολο των συμπτωματων εκει και βλεπουμε πως θα ανταποκριθω στη θεραπεια με Τ4 ( οσον αφορα το εντερο).Η αληθεια ειναι πως ειμαι πολυ καλυτερα.Τωρα δεν ξερω!Ισως ηταν και ψυχολογικο λογω μεγαλου αγχους.Θα δειξει!Ευχαριστω πολυ!
  7. Χαίρομαι που είσαι καλύτερα! Καλή ανάρρωση και διώξε όσο πιο πολύ μπορείς το άγχος! Να'σαι καλά!

Share This Page