1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Σπαστική κολίτιδα και συμπτώματα

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by mrs b, Oct 3, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. mrs b

mrs b New Member

Καλησπέρα,
    Είμαι κοπέλα και είμαι 26 ετών. Τον τελευταίο χρόνο διακατέχομαι από μεγάλο άγχος, το οποίο μου έχει δημιουργήσει η αλήθεια είναι αρκετά προβλήματα όπως ζαλάδες κλπ. Αφού έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις (αξονική κλπ) και δεν βρέθηκε τίποτα περίεργο κατέληξε ο γιατρός ότι είναι εξαιτίας του στρες μου. Από τα 18 μου περίπου μου είχαν πει ότι έχω σπαστική κολίτιδα (είχα περιόδους που δεν μπορούσα να ενεργηθώ πολύ καλά και άλλες που πηγαινα αρκετά συχνά στην τουαλέτα). Πέρσι με έπιασε μια μεγάλη περίοδος που πήγαινα συνέχεια τουαλέτα, 2-3 φορές την ημέρα με μαλακά πολύ και υδαρή κόπρανα. Αυτό έφυγε μόνο του μετά από κάνα μήνα αν θυμάμαι καλά. Εδώ και ενάμιση μήνα όμως επανήλθαν τα συμπτώματα και τώρα είναι πιο έντονα. Κάθε πρωί πηγαίνω στην τουαλέτα με μεγάλη ποσότητα κοπράνων και άλλοτε αρκετά υδαρή άλλοτε πιο σχηματισμένα - πάντα όμως μαλακά. Το θέμα είναι ότι πάω 2-3 φορές τις πρωινές ώρες, πάντα με ενοχλήσεις και πονάκια στην κοιλιά και με πολλά αέρια και φουσκώματα στην κοιλιά. Είναι αρκετά ενοχλητικό είναι η αλήθεια γιατί σε συνδυασμό με τις ζαλάδες που σας είπα ότι έχω αρκετά πυκνά μου προκαλεί ένα άσχημο αίσθημα και με ρίχνει ψυχολογικά. Έχω πολύ έντονο στρες και άγχος και γενικά δε μου αρέσει η δουλειά που κάνω και ίσως να παίζει ρόλο αυτό όμως έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως έχω τίποτα πιο σοβαρό. Εσείς τι πιστεύετε, είναι ανησυχητικά τα συμπτώματα που σας περιέγραψα;
    Ευχαριστώ θερμά και περιμένω την απάντησή σας
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ανησυχητικά δεν είναι αφού ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού πάσχει από σπαστική κολίτιδα. Το ανησυχητικό είναι το άγχος τι άλλο μπορεί να προκαλέσει... Αν πάντως τα εντερικά προβλήματα συνεχιστούν τότε θα ήταν καλό να γίνει μία γαστροσκόπηση και κολονοσκόπηση...

Share This Page