1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Σοβαρο θέμα

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Adamadios, Mar 11, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Adamadios

Adamadios New Member

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

'Εχω τις τελευταίες 10 μέρες ένα πρόβλημα όπου όταν πεινάω δεν νιώθω το στομάχι μου να κάνει αυτό το γουργούρισμα ότι πεινάς δηλαδή μπορεί να πάω 6-7 ώρες και ενώ θα έπρεπε να κάνει σαν μοτέρ το νιώθω σαν να υπολειτουργει.

Σαν να μην φτάνει αυτό νιώθω διάφορες παροδικές ενοχλήσεις λίγο κάτω απο τα ψεύτικα πλευρά7-9 του θώρακα απο την αριστερή πλευρά δηλαδή πρέπει να ειναι η το πανγκρεας η η σπλήνα το οποιο νιώθω κάτι να είναι διογκωμένο.

Επιπλέον έχω ενοχλήσεις μετά το φαγητό αλλα οχι πάντα και οταν ξαπλώνω στο κρεβάτι δεν μπορώ να ξαπλώσω μπρούμυτα.

Πήγα πριν 4 ημέρες έκανα κάτι αιματολογικές με βρήκανε ότι είμαι καλά.

Τι να πώ κάτι ακόμα, στο σημειο στο οποιο έχω τις ενοχλήσεις ειδα σήμερα οτι έβγαλα κάτι δερματικό ένα μικρο εξόγκωμα και φοβάμαι μήπως έγινε κάτι ακόμα χειρότερο δηλαδή κόλλησα καμιά μηνιγγίτιδα η έχει αρχίσει καμιά εσωτερική αιμοραγια και το πάει για ..... σήψη γιατί αυτό το δερματικό δεν το είχα μέχρι προχθές και πρέπει να επισκέφτηκα το νοσοκομειο στην πολη την οποιαν μένω και σκέφτομαι μην κόλλησα τίποτα απο ολους αυτούς που βήχανε τριγύρω.

Να συμπληρώσω οτι δεν πίνω συχνά όταν βγαίνω ,δεν είμαι καπνιστής και εξασκούμαι 3 φορές την εβδομάδα κάνοντας γυμναστική επεισης ειμαι 30 στα 31.

Παρακαλώ εαν γίνεται να μου γράψετε σε τι γιατρούς θα πρέπει να απευθυνθώ και εαν γίνεται και τι εξετάσεις θα πρέπει να κάνω γιατί μπορώ να πώ οτι έχω αγχωθει (τα έχω παίξει θα ήτανε το πιο σωστο).

Κάτι που ξέχασα να γράψω ειναι οτι με πονούσε ο λαιμος και οτι πρέπει να έχω χαμηλή πίεση.
    Last edited: Mar 12, 2017
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

U/S άνω και κάτω κοιλίας για αρχή....
  3. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Εκανα υπερηχογραφημα το μονο που μου βρηκανε ητανε ενα αιμαγγειωμα στο συκωτι καλοηθες ειπανε οτι ειναι.

Πονο στα πλευρα δεν εχω πλεον μπορώ να κοιμηθώ απο τα πλάγια ειχα παει κοπρανα απο τα οποια μου βρήκανε οτι ειχα κατι κυστεις ιστολυτικής αμοιβάδος /πυονσφαιρια 3-4 κ.ο.π και ερυθρα 2-3 κ.οπ το θέμα ειναι δεν έκανα για ελικοβακτηριδιο βέβαια σκεφτομαι να πάω να δώ τριτη γιατι δυστηχως και αυριο ειναι κλειστά και δεν γινεται αλλιως.

Ο γαστρεντερολογος μου έδωσε esoactive και rifacol αισθημα καύσεως δεν νιώθω πλεον απλα ακομα εχω ενα θέμα με τα κοπρανα μου βλέπω κάτι σκουροχρωμες κηλιδες οι οποιες ειναι εχουνε και πιο σκληρη υφή και δεν ξέρω μήπως ειναι ξεραμένο αιμα η αιμα απο το στομάχι που το εχει γινει η πεψη και έχει πάρει αυτο το χρώμα και την υφή η μήπως εινα απο το έντερο τιποτα δερμα η δεν ξέρω και εγω τι άλλο.

Λές να πάω να ξανακάνω και καμια καλλιεργια κοπράνων?
    Last edited: Apr 17, 2017
    Kathy likes this.
  4. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Λοιπών πήγα έκανα και μου βρήκαν κύστες ιστολυτικής αμοιβάδας και ο γιατρος μου έδωσε Flagyl των 500mg για 10 μέρες ηδη ειμαι στην τέταρτη ημέρα.
  5. Kathy

Μετά το τέλος της θεραπείας να επαναλάβεις την εξέταση για να σιγουρευτείς ότι όλα πήγαν καλά.
  6. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Ευχαριστώ αυτο σχεδιάζω να κάνω παρεπειπτώντος έχω ενα θεματάκι λίγο με το flagyl αφου για 2 με 3 ημέρες δεν είχα κάποιο θέμα, εχθές το βράδυ και περιπού κανένα 2 ωρο ισως και 3ωρο αφου το πήρα για 1 φορά μου έβγαλε ενα θέμα σαν να νιώθω μια πιεση/ περιεργη αισθηση στην δεξια πλευρα του κρανιου στο βρεγματικο οστο και σημερα ειχα περιεργα περιοδικά πονάκια 4-5 λεπτων διαρκειας λιγο κάτω απο το στηθος και σκεφτομουνα μηπως ειναι απο το φάρμακο η δεν εχει καμια σχεση με το φάρμακο και ειναι κάποιο προβλημα με το συκώτι.

Τις ιδιες ενοχλήσεις ειχα αφου έφαγα κάτι φρυγανιές ολικής.

Ελπιζω να μην ειναι κάποιο καινουριο προβλημα γιατι ειμαι και άνεργος και τα πράγματα ειναι δυσκολα.
    Last edited: Apr 30, 2017
  7. Kathy

Τυχαίο είναι. Προφανώς έχεις αγχωθεί εξ ου και οι συγκεκριμένες ενοχλήσεις. Ησύχασε και ολα θα πάνε καλά !!!
  8. Vector Sigma

Vector Sigma New Member

Λοιπών αφου τελειώσα αφου πέρασαν 3 ημέρες απο την στιγμή που πήρα την τελευταια δοση flagyl έκανα εχθες εξετάσεος και μου έβγαλε οτι δεν τις έχω αυτές τις κύστεις ιστολυτικής αμοιβάδας.
    Last edited: May 10, 2017
    Kathy likes this.

Share This Page