1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Σωστη Επεμβαση Ραγαδας Πρωκτου Η Οχι???

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by Euginia, Feb 1, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. Euginia

Euginia New Member

καλησπερα σας.σας εχω προαναφερει οτι υποφερω απο ραγαδα πρωκτου.ο γαστρεντερολογος μου,μου συστησε εναν χειρουργο που κανει την εσω σφικτηροτομη και μου γνωρισε και μια κυρια που την εχει κανει σε αυτον,ωστε να μου πει για την εμπειρια της.λιγο πριν μιλουσα με αυτην την κυρια και μου ειπε τα εξης΄.της εκανε τοπικη ενεση που την καταλαβε και πονεσε πολυ και πωσ σε ολη τη διαρκεια της επεμβασης που κρατησε μια ολοκληρη ωρα πονουσε φοβερα.ο γιατρος της ελεγε να μην σφιγγετε γιατι δεν μπορει να δουλεψει αλλα αυτη υπεφερε.ενα μηνα μετα, ποναει ακομη κατα την κενωση χωρις ιδιαιτερη διαφορα απο πριν(την επεμβαση).επισης δεν της εκανε ουτε κολωνοσκοπηση(πριν).ειναι φυσιολογικο να ποναει ακομη και τωρα?δεν επρεπε να γινει ολικη αναισθησια η επισκληριδιος.δεν επρεπε να εχει γινει και κολωνοσκοπηση?φοβαμαι πολυ να παω σε αυτον το γιατρο με αυτα που ακουσα.ειναι οντως ετσι?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα.
    Η επέμβαση με τοπική ειναι πολύ επώδυνη μεν αλλά και γενικώς "μη σωστή", με την έννοια οτι ο σφιγκτηριακος μηχανισμός του ορθού θα πρέπει να ευρισκεται σε χάλαση, πράγμα που επτυγχανεται κυριως με γενικη αναισθησία.
    Απο κει και πέρα, το οτι πονά ακόμη, πιθανα σημαινει πλημελή αντιμετώπιση.
    Η κολονοσκόπηση δεν εχει έννοια στην διερεύνηση προβλήματος ραγάδος και δεν κρινεται απαραίτητη προεγχειρητική εξέταση.
  3. Euginia

Euginia New Member

το οτι ποναει ακομη δεν μπορει να σημαινει οτι δεν εγινε σωστη δουλεια.τι πρεπει να κανει για πιο γρηγορη επουλωση,τα εδρολουτρα με αλατι,βοηθουν?ο γιατρος που τη χειρουργησε της ειπε να κανει ορθοσκοπηση.μπορει να γινει ενα μηνα μετα?η ιδια λεει οτι δεν αισθανετε ετοιμη για κατι τετοιο.σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!!

Share This Page