1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Σωστη Διατροφη?

Discussion in 'Διαιτητικά θέματα' started by Euginia, Feb 5, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Euginia

Euginia New Member

καλησπερα σας.εχω ραγαδα πρωκτου και προσπαθω να τρωω οσο καλυτερα γινετε μεχρι να κανω την επεμβαση(για τη ραγαδα).τρωω σαλατες,δημητριακα,χυμους,φρουτα και σιροπι(importal) κα.η ερωτηση μου ειναι, ποια χορτα(σαλατα) ειναι καλα για να βγενουν μαλακα τα κοπρανα μου?ειναι μηπως ολα καλα?εχω ακουσει οτι μερικα μπορει να ''σφιγκουν''.η ερωτηση μου ειναι λιγο χαζη :confused:αλλα φοβαμαι να φαω το οτιδηποτε!!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Όλα τα χόρτα βοηθούν στο να διατηρούνται τα κόπρανα μαλακά. Η διατροφή σου δεν έχει κάτι το περίεργο, ίσα ίσα είναι η ιδανική για την περίπτωσή σου! Μη ξεχνάς να πίνεις και πολλά υγρά. Λίγη προσοχή στους υδατάνθρακες (πατάτες, ρύζι, ζυμαρικά).
    Last edited by a moderator: Feb 6, 2012
  3. Euginia

Euginia New Member

σας ευχαριστω πολυ!τοσο καιρο ουτε στο ιντερνετ δεν μπορουσα να βρω την απαντηση για τα χορτα!!να εισται καλα και να βοηθατε τον κοσμο στα προβληματα του!
  4. Kathy

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια. :smile:
  5. htsopelas

htsopelas New Member

Υπάρχουν άλλες τροφές με τις ίδιες ιδιότητες σαν τα χόρτα?
  6. Kathy

Καλησπέρα! Αν εννοείς στο να παραμένουν τα κόπρανα μαλάκα ώστε να μην δημιουργούνται προβλήματα όπως αιμορροϊδες τότε ναι, υπάρχουν τα δημητριακά τύπου all bran που βοηθούν την κινητικότητα του εντέρου πάντα σε συνδυασμό με πολλά υγρά αλλά και σωματική άσκηση!

Share This Page