1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΙ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΘΩΡΑΚΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΞΑΠΛΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ!!! ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ?? ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΑΛΟΙΦΗ ΚΑΙ ΧΑΠΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΜΙΝΙΚΑ!!! ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΛΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΓΙΝΑΝΕ ΣΤΡΟΓΓΙΛΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΞΗΡΟΔΕΡΜΙΑ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΦΑΓΟΥΡΑ!!! ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΓΑΛΕ Κ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ!!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΓΑΤΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ!! ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ!!! ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ!!!
  2. Τάκης

Τάκης Guest

Ανέφερες στον δερματολόγο για την γάτα? Και αν ναι τι σου είπε?
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ρε παιδιά μήπως περνάτε ανεμοβλογιά;;;:biggrin:
  4. fotis-

fotis- Member

Καθυ το πηρες απ το στόμα μου:biggrin: Για ψαξτε το λιγο....;)
  5. Τάκης

Τάκης Guest

Ο δερματολόγος τότε γιατί δεν είπε τίποτα??
  6. Kathy

Γιατί όταν δεν ξέρουμε τι να πούμε,πετάμε ένα "αλλεργία της εποχής" και καθαρίζουμε!!!:;):
  7. apanthsh

Ο ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΤΑ Η ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΑΝΕΜΟΒΛΟΓΙΑΣ!! ΑΠΛΑ ΑΥΤΟΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ ΠΕΤΑΞΕ ΕΝΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕ!! ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΩΝ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΤΕΡΑΣ!!!
    ΑΠΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΤΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??
  8. fotis-

fotis- Member

Να πετάξεις τη γάτα:biggrin:
    Αν ειναι απο τη γατα θα πρεπει να σου εξηγησει ο δερματολογος τι ειδους αλλεργία είναι αυτή κι εκείνος θα σου πει τι θα κάνεις. Παντως νομίζω πως σπυράκια που οφείλονται σε αλλεργία, λογικά, έπρεπε να υποχωρίσουν με το αντιισταμινικο.
    Last edited by a moderator: Dec 8, 2009
  9. alexandros84

alexandros84 New Member

Πιθανόν να οφείλεται σε αλλεργία . Αλλά οσο δεν υποχωρουν καλο είναι να πάτε σε ενα νοσοκομείο να κανουν σωστη θεραπεία ..
    Last edited by a moderator: Dec 8, 2009
  10. Kathy

Ανεμοβλογιά έχετε περάσει;Οι γάτες συνήθως προκαλούν φτέρνισμα!Ξέρω ότι ακόμη κι αν έχεις περάσει ανεμοβλογιά μπορείς να ξαναπεράσεις με τη μορφή του έρπητα ζωστήρ!!! Τα σπυράκια έχουν και λίγο υγρό μέσα;
    Πάντως στη περίπτωση αλλεργίας τα αντιισταμινικά θα είχαν βοηθήσει!
    Σίγουρα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.:smile:
    Ίσως σας προτείνουν να σας δει και αλλεργιολόγος!
  11. ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΘΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ!! ΜΕΧΡΙ Κ ΣΤΗΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ!! ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟΛΥΜΑΝΑ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑ ΤΗ ΓΑΤΑ ΕΞΩ!! Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ 2 3 ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ ΣΑΝ ΑΛΛΕΡΓΙΑ!!! ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΦΑΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΜΟΥΣ!!! ΕΧΟΥΝΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΥΟΝ!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!! ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ!!! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ
  12. Kathy

Κωνσταντίνα λόγω του πύον νομίζω(με κάθε επιφύλαξη βέβαια)ότι πρόκειται για ανεμοβλογιά ή έρπητα ζωστήρ!Αν μένεις Αθήνα καλό θα ήταν να πας στο νοσοκομείο Ανδρέας Συγγρός όπου εκεί έχουν τεράστια εμπειρία σε δερματικές παθήσεις.Θα σε δουν δωρεάν στα εξωτερικά ιατρεία και φεύγοντας θα ξέρεις ακριβώς τι έχεις!Αν δε μένεις Αθήνα τότε βρες άμεσα έναν καλό δερματολόγο.Όχι τίποτε άλλο,μη μένει τζάμπα και το κακόμοιρο το ζωντανό έξω στο κρύο!!!:_s:
  13. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ!ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΝΕ ΣΤΑΦΥΛΛΟΚΟΚΟ ΜΟΡΦΗΣ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΗΣ ΣΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ!!!!!!! ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΙΚΟ!! ΤΟ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟ ΤΟ ΓΑΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!ΠΑΝΤΩΣ Ο ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΕΛΕΙ ΣΦΑΞΙΜΟ!!!!!! ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΟΙΦΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΗΚΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!
  14. Τάκης

Τάκης Guest

Χαίρομαι που βρήκες την αιτία του προβλήματος.

Δυστυχώς κάποιοι γιατροί (και ντροπή τους) μας βλέπουν σαν τα πειραματόζωά τους.:mad::mad:

Προκειμένου να μην ομολογήσουν άγνοια πετάνε κάτι άσχετο και δυστυχώς το χειρότερο είναι οτι δίνουν και άσχετη φαρμακευτική θεραπεία!!Η οποία εν τέλλει μας βλάπτει!!

Καλή ανάρρωση!!!
  15. Kathy

Στη θέση σου θα του έκανα καταγγελία στον ιατρικό σύλλογο γιατί αυτοί δεν είναι γιατροί είναι...δολοφόνοι!!!Κοίτα πόσο σε ταλαιπώρησε ο άσχετος!!!Ευτυχώς έμαθες τι συμβαίνει και σε λίγες μέρες θα είσαι πολύ καλύτερα(και εσύ και το γατί)!!!:;):
    Πολλά περαστικά.
  16. fotis-

fotis- Member

Παιδιά μην ανακαλύπτουμε ξαφνικά τον τροχό.. Οπως σε όλα τα επαγγελματα υπαρχυν οι καλοι και οι μέτριοι..
  17. Τάκης

Τάκης Guest

Συμφωνώ απόλυτα με την φίλη μου την Kathy!!!!!

Φώτη,
    σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί αλλά εδώ μιλάμε για γιατρό = ανθρώπινη ζωή!! Δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια να είσαι άσχετος στη δουλειά σου!!

Απο την άλλη δεν είπα να είναι παντογνώστης,τουλάχιστον να δήλωνε άγνοια και να την συμβούλευε να πάει κάπου αλλού.

Αλλά που τέτοιο πράγμα, χάνουμε το κύρος μας????????
  18. Kathy

Μα στους γιατρούς ρε Φώτη;Εδώ πρόκειται για τη ζωή μας,τη δική μας και των παιδιών μας.Κοίτα αυτός ο δερματολόγος πως ταλαιπώρησε την κοπέλα.Και ποιος μου λέει εμένα ότι δεν θα το κάνει και σε άλλον.Ξέρεις πόσα ιατρικά λάθη έχουν κοστίσει ζωές;;;Όταν έχεις να κάνεις με ανθρώπινη ζωή ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ!!!
  19. fotis-

fotis- Member

Είναι δυσκολο να το χωνεψουμε παιδια αλλα ετσι ειναι. Ουτε ολοι οι ανθρωποι εχουν το ιδιο μυαλο αλλα ουτε και την ιδια διαθεση. Γι αυτο σε περιπτωση που δεν εξελισονται τα πραγματα ετσι οπως μας τα ειπε ο γιατρος κατ ευθειαν και χωρις καθυστεριση δευτερη και αν χρειαστει και τριτη γνωμη. Γνωμη μου:sorrriso:
  20. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η σταφυλοκοκκική λοίμωξη που παρουσιάζετε, θα μπορούσε να είναι δευτεροπαθης? Δηλαδή να επήλθε επιμόλυνση των πρωτων βλαβών από την φαούρα-ξύσιμο κλπ.
    Αν είναι πρωτοπαθής δηλαδή άμεση σταφυλοκοκκική λοίμωξη είναι πιό επικίνδυνη και μεταδοτική κια καλά σας συνέστησαν αυτά που σας είπαν.
    Ομως θα πρέπει να ελεγθείτε γενικότερα όσον αφορά το ανοσοποιητικό σύστημα σας, και επίσης να κανετε καλλιέργεια ρινικού εκκρίμματος για σταφυλόκοκκο, διότι υπάρχει ειδική ανάπτυξη στην περιοχή αυτή και η μετάδοση είναι εύκολη.
    Απευθυνθείτε σε ειδικό λοιμωξιολόγο.

Share This Page