1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΣΜΗΓΜΑΤΟΓΟΝΟΣ ΚΥΣΤΗ

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by mariagak, Nov 17, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. mariagak

mariagak New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ! ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΜΑΡΤΙΟ ΕΠΙΑΣΑ ΕΝΑ ΚΑΡΟΥΜΠΑΛΑΚΙ ΠΙΣΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΙ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΣΜΗΓΜΑΤΟΓΟΝΟ ΚΥΣΤΗ. ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΙΧΕ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΦΥΓΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΥΦΕΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ. ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΨΗΛΑΦΩ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ,ΙΣΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Καλό θα ήταν -αν δεν το έχεις κάνει ήδη- να διαβάσεις τις παρακάτω απαντήσεις των ιατρών σχετικά με ένα παρόμοιο πρόβλημα.
    http://www.surgeryonline.gr/1950-γρομπαλάκια.html (κάνε κλικ στη λέξη "γρομπαλάκια").
    Αυτά τα γρομπαλάκια συνήθως είναι ακίνδυνα. Στην πρώτη περίπτωση που είναι και η πιο συχνή είναι μία φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού ενάντια σε κάποιες ιώσεις. Είτε είναι αδένας είτε κύστη χρειάζεται παρακολούθηση και μόνο όταν πονάει ή μεγαλώσει σε μέγεθος χρειάζεται ιατρική εκτίμηση. Στην πλειοψηφία τους αποχωρούν μόνες τους μετά από κάποιο διάστημα.
  3. ΟΛΓΑ

ΟΛΓΑ New Member

καλησπέρα ,τέλη του 2013 παρατήρησα ενα μικρο σαν σπυράκι στο κεφάλι μου ,δεν το έψαξα ιδιαίτερα γιατι θεώρησα οτι θα φύγει , πριν περιπου ενα μήνα αποφασισα να πάω στο νοσοκομείο συγγρός να το δουν ,μου το ειπαν σαν κυστικό μόρφωμα ,πήρα μια αντιβίωση και μια κρεμα που έβαζα τοπικά εκει αλλα δεν είδα και τρομερη διαφορά ,ένιωθα όμως πόνο σε αυτο το σημείο ,ενω πριν πάρω την αντιβίωση πονούσα μόνο αν ακουμπούσα εκεί κατα λάθος ,στην δευτερη επισκεψη μου είπαν οτι είναι κύστη μάλλον και καλύτερα να αφαιρέθει γιατι μπορεί να φλεγμαινει συνεχεια ,μου ειπαν να πάω σε πλαστικό χειρούργο και για να μου φυγει το αγχος να μου κάνουν και μια βιοψία..ένας γνωστος μου φυσίατρος με σύστησε σε χειρούργο δικό του ,δωρεάν με το βιβλιαριο μου να πάω να κάνω την έπεμβαση...πήρα μια δευτερη γνώμη πριν την κάνω απο έναν δερματολογο ό όποιος μου είπε ότι κατα 90% ειναι σμηγματογόνος κύστη και ότι καλό θα ήταν να βγει κάποια στιγμή...με φοβησε όμως λιγάκι γιατί μου είπε οτι καλό θα ταν να μην πάω σε χειρούργο αλλα σε πλαστικό χειρούργο όπως μου είπαν και στο συγγρός....εκλεισα λοιπον ενα ραντεβού σε πλαστικό χειρόυργο στον ευαγγελισμο ό όποιος χωρις να περνει απο λόγια μου εκλεισε ραντεβου για να την βγάλει ...τον ρώτησα αν θα κάνει αυτός την επέμβαση και μου απάντησε ότι αν έχει κέφι εκείνη την μέρα θα την κάνει αυτός αλλιώς κάποιος ειδικευόμενος....και ότι δεν μπορεί να μου γράψει αδεια ...γνωριζετε αν αυτη την επεμβαση μπορει να την κάνει και χειρούργος?αν πρεπει να αφαιρεθούν τρίχες και αν αυτές μετα ξαναβγαίνουν?δεν ξέρω τι θα ήταν ποιο ιδανικό ,καθως αν πάω σε στον απλό χειρούργο θα πάω συστημένη από κάπου ενώ πλάστικό χειρούργο δεν γνωρίζω και αυτός με τον τρόπο που μιλήσε με αποθαρυννε να πάω...επίσης θα ΄θελα να γνωρίζω τι να πέριμένω μετεγχειριτικα...και ποια ειναι η διαδικασια της επέμβασης ,ευχαριστω πολύ και συγνωμμη αν έγινα κουραστική!
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σας απάντησα με pm στο ίδιο μήνυμα που μου στείλατε στο inbox.

Share This Page