1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Σμιγματογονοι Κυστες Χρειαζονται Βιοψια?

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by Johnys cy, Jun 19, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Johnys cy

Johnys cy New Member

Σμηγματογόνος κύστη?
    Ας το πάρουμε από την αρχή!
    Πριν από 2 χρόνια ανακάλυψα μια κύστη πίσω από το αυτί , (μαστοειδή απόφυση αν δεν κάνω λάθος). Ο δερματολόγος που με είδε μου είπε ότι έχω ακμή του ενήλικα , και ότι η κύστη ήταν η σμηγματογόνος η λίπωμα.
    Επί 1 χρόνο δεν έφυγε αυτή η κύστη, μέχρι που επισπεύτηκα ένα χειρουργό και μου την αφαίρεσε.
    Μου είπε ότι ήταν σμηγματογόνος κύστη, και δεν την έστειλε για βιοψία.
    Από ότι έμαθα όμως οτιδήποτε που αφαιρείται πρέπει να σταλεί για βιοψία.
    Και ότι η σμηγματογόνοι κύστες βγαίνουν συχνά στο τριχωτό της κεφαλις. Ενώ αυτή που είχα εγώ ήταν σε άτριχη επιφάνεια.
    Τώρα που πέρασε περίπου ένας χρόνος, παρόλο που δεν έχω πλέον τίποτα στο σημείο της εγχειρήσεις φοβάμαι μήπως ήταν κάτι άλλο και στο μέλλον εμφανιστή , από την στιγμή που δεν σταλτικέ το δείγμα για βιοψία και δεν είναι 100% σίγουρο.
    Υπάρχει περίπτωση να ήταν κάτι κακό και να ξαναβγεί ? η αν ήταν κάτι κακό είδη θα μου έκανε κάποια συμπτώματα.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Μην πανικοβάλλεστε. Οι σμηγματογόνες κυστεις απαντώνται και στο τριχωτό της κεφαλής αλλά και αλλού.
    Ενας έμπειρος χειρουργός μπορεί να αντιληφθεί αν πρόκειται για απλή κύστη ή κατι άλλο.:smile:
  3. Johnys cy

Johnys cy New Member

Αν ηταν κατι κακοειθες, μεσα σε 2 χρονια θα ξαναεβγεναι στο ιδιο σημειο? Σας ευχαριστω πολυ!
  4. Johnys cy

Johnys cy New Member

:triste:και κατι ακομα! ποσο συχνα εμφανιζονται καρκινογονοι κυστες υποδορια? Ειμαι λιγο επιλακτικος σ'αυτα!
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Θα σας είχε ενοχλήσει πολύ ενωρίτερα!!
    Ομως καρκινογόνες κύστεις δέρματος...δεν αναφέρονται!
  6. Johnys cy

Johnys cy New Member

Sas efxaristo poli! Apla an den ksereis kati , sou mbenoun polles idees sto mualo!:sorrriso:

Share This Page