1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

sleeve γαστρεκτωμή

Discussion in 'Επεμβάσεις Παχυσαρκίας' started by torry, Apr 7, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. torry

torry New Member

Καλησπέρα σας, είμαι 24 ετών και εχω ΔΜΣ 38 και μετά απο μεγάλη έρευνα και σύγκριση επεμβάσεων- επιπλοκών και απο τελεσμάτων αποφάσησα να κάνω sleeve ή αλλιώς γαστρικό μανίκι.
    Το πρόβλημα όμως που αντιμετωπίζω είναι οτι μου είναι πολύ δύσκολο να βρώ κάποιον γιατρό. Σε 3 έχω πάει ως τώρα όμως ο μεν σε πολύ καλή και γνωστή κλινική αλλά με αντιμετώπισε σαν να πάω για να μου κάνει πετικιούρ, καμία σοβαρότητα.., ο άλλος πολύ καλός και με περγαμηνές αλλά χειρουργεί σε μια κλινική χωρίς ΜΕΘ και δεν το διακυνδηνεύω.., και ο τρίτος είναι σε δημόσιο νοσοκωμείο και θα πρέπει να περιμέεεεενω όταν αδειάσει ΜΕΘ και σίγουρα πριν απο μένα πρωηγείται άλλη μια κοπέλα οπότε με βλέπω σε 2-3 μήνες minimum.
    Θέλω να κάνω άμεσα την επέμβαση, αλλά δεν πάω και για σφάξιμο, έχω και ενα παιδί δεν παίζουν έτσι με αυτά...
    Καμιά πρόταση κάποιον γιατρό που να έχει αρκετή εμπειρία στην συγκεκριμένη επέμβαση, αλλά να χειρουργεί και σε κλινική ή νοσοκωμείο με ΜΕΘ???? :confused::confused::confused:
    Για τον γιατρό που λέει στο αλλο Post ο χρήστης stelios εχω ακούσει τα καλήτερα όμως δεν θέλω να ξενητευτώ, θέλω να παραμείνω εντώς αττικής..
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αγαπητό μέλος torry!

Θα ήθελα αν μπορείς να αναφέρεις στο forum, μιά και πράγματι έχεις ασχοληθεί με την μελέτη των διαφόρων μεθόδων επεμβάσεων, τι σε οδήγησε και ποιές ενδείξεις έχεις για να αποφασίσεις να υποβληθείς σε sleeve gastrectomy!!
    Επισημαίνω την ηλικία σου και το ΒΜΙ που έχεις!

Οσον αφορά την ερώτηση σου, επαναλαμβάνω πως δεν είναι επιτρεπτό μέσα απο το forum αυτό να γίνονται συστάσεις για ιατρούς ή κλινικές ή νοσοκομεία!!!
  3. torry

torry New Member

Εχω διαβάσει εκτώς απο τα όσα λέγονται στα διαφορα sites ιατρών και των εκαστωτε κλινικών, και μελέτες όπως και πρακτικά σεμηναρίων που δημοσιεύονται στο διαδικτυο μέχρι να καταλύξω σε αυτή την απόφαση.
    ΄Γνωρίζω βέβαια οτι ειναι η πιο πρόσφατη μέθοδος και δεν υπαρχουν ακομα στατιστικά για πάνω απο 5ετια ως προς τα αποτελέσματα και τις επιπλοκές. Ομως είναι μια επέμβαση που γίνεται απο το 1950 με κυριότερη αιτιολογία τον καρκίνο του στομάχου, οπότε εμπειρια . Μονος φόβος η κακή συραφή τειχωμάτων με αποτελεσμα διαρροες γαστρικου υγρού(κατι που παλι λαπαροσκοπικα προσθετουν ραματα και διορθωνεται) όσο για τον φόβο αιμοραγίας σε κάθε επεμβαση υπάρχει. πράγματα με εκαναν να επιλέξω αυτη την επέμβαση
    • μειώνει μόνιμα την όρεξη με 2 τρόπους 1- περιορισμός στην χωριτικότητα, 2-μειωση παραγωγής γρελίνης
    • δεν κάνεις εμμετους αμα παραφας (όπως στον δακτύλιο- μπαλονάκι)
    • δεν δημιουργουνται αναστομοτικά έλκη, ουτε γίνεται δυσαπορόφηση βιταμινών κ ιχνιστοιχείων (όπως στις παρακάμψεις)
    • και η διατροφή είναι αρκετά ελεύθερη (μόνο γλυκα πολλά και αναψυκτικα απαγορεύονται)
    Για δακτύλιο ούτε που το συζητάω γιατι πολύ απλά δεν θελω ούτε να σκεφτώ οτι θα κάνω έστω και 1 φορά εμμέτό την μέρα(μετά απο αυτό που πέρασα στην εγκυμοσύνη) και βέβαια δεν ειμαι δατεθημένη να πηγαινοέρχομαι για σφιξιματα και χαλαρώματα στο δαχτυλίδι.
    Για παράκαμψη πάλι, δεν έχω τόσο μεγάλο ΒΜΙ για να μπω σε τέτοια διαδικασία και φοβάμαι τι παρενέργιες.

Μπορεί βλέποντας την ηλικία μου να σκέφτεστε οτι μικρή είμαι μπορώ να προσπαθήσω κι αλλες μεθόδους και οτι το ΒΜΙ μου ειναι οριακο..
    Ομως είμαι παχύσαρκη απο 9 χρονών και απο τα 12 εχω να δω 2ψήφιο νούμερο στη ζυγαριά μου.Απο δίαιτες... άλλο τπτ και αποτέλεσμα καθε φορα να ανεβαίνω και πιο πάνω. Μέχρι 130 κιλά έιχα φτάσει στα 19 μου! Εκανα υπερινσουλιναιμία, έχω απο 12 χρονων πολυκυστικές και απο τα 16 υποθηροϊδισμό. Δεν πάει άλλο με τις διαιτες και τα πειράματα, θέλω να ζήσω φυσιολογικά και να το κάνω απο τώρα!
    Last edited by a moderator: Apr 8, 2008
  4. axiarchos

axiarchos New Member

Κατανοώ απόλυτα τι σκέφτεται ο κ. Σάμπαλης και πιστεύω ότι έχει απόλυτο δίκιο.
    Σκέψου ότι η συγκεκριμένη επέμβαση, που είναι μη αναστρέψιμη ( διότι αφαιρείται το μεγαλύτερο μέρος του στομάχου ) έχει έναν ορίζοντα follow up 5 χρόνια. Εσύ που έχεις ένα προσδόκιμο επιβίωσης άλλα 65 χρόνια....?
    Επίσης το ΒΜΙ που έχεις θεωρείται μικρό για sleeve...
  5. stelios

stelios Member

το είδος της επέμβασης,το κρίνει ο χειρουργός και μόνο,βάση του ιστορικού του ασθενούς(διατροφικό και παθήσεων).από όσα ξέρω,το δημόσιο,για εγκρίνει βαριατρική επέμβαση,πρέπει να έχεις δμσ >40 ή συνοδά προβλήματα της παχυσαρκίας και δμσ>35.καμμία επέμβαση δεν μπορεί να καταπολεμήσει αποτελεσματικά τη ζάχαρη και το αλκοόλ,η παράκμψη μπορεί να καταπολεμήσει τα τσιμπολογήματα και τις άλλες τροφές με το να μην σου προσθέτουν θερμίδες ή καλύτερα να προσλαμβάνεις πολύ λιγότερες θερμίδες,επειδή οι τροφές οδηγούνται στο έντερο,ενώ με τις άλλες επεμβάσεις,παίρνεις θερμίδες αφού περνάνε από στομάχι και δωδεκαδάκτυλο.απλά με περιορισμό της ποσότητας που θα περάσει ή της ποσότητας που θα χωρέσει το μικρότερο ή διαμερισματοποιημένο στομάχι,δημιουργείται νωρίτερα κορεσμός από τις στέρεες τροφές.
  6. agelliki

agelliki New Member

Share This Page