1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Σκούρο χρώμα κοπράνων

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by Agnes, May 10, 2007.

1. Agnes

Agnes New Member

Καλησπέρα σας,
    όπως οι περισσότεροι που ακολουθούν αυτή την οδό είμαι κ γω ασθενής που ντρέπεται να επισκευτεί έναν γιατρό για την άμεση αντιμετώπιση του προβλήματος του.
    Το ιστορικό μου είνα πως όχι κ τόσο συχνά τα προηγούμενα χρόνια είχα αιμορροϊδες. Το καλοκαίρι κ μετά κ ενώ ήμουν πολύ πιεσμένη κ φορτισμένη ψυχολογικά τα συμπτώματα είναι κ πιο συχνά με όχι πολύ αίμα.
    Από το Δεκέμβριο έχω κόψει εντελώς το τσιγάρο. Κατά το Φλεβάρη πήρα αντιβίωση augmendin κ επειδή συνήθως οι αντιβιώσες μου προκαλούν κνησμό ο γιατρός μου έδωσε κ ένζυμα. Δεν ξέρω αν πέζει ρόλο όλο αυτό αλλά από τότε άρχισαν τα προβλήματα της έντονης δυσκοιλιότητας,πολύ ποσότητα αίματος ζωηρού χρώματος,νομίζω κ ραγάδες κ φούσκωμα στην κοιλιά.
    Παρατήρησα πως με πείραζε κ το ποτό οπότε το ελλάτωσα( ένα την βδομαδα,το μεσημέρι ούτε μπυρα) κ σταμάτησα να βάζω πιπέρι κ στο φαγητό,εδώ κ 20 μέρες πάω καθημερινά στι γυμναστήριο γιατί η δουλειά μου είναι πολύ καθιστική.
    Παρόλα αυτά δυσκολεύομουν πολύ στην αφόδευση, αφού νομιζα πως τα κόπρανα μ είχαν αγκάθια. Με τον καιρό όμως κ αυτός ο πόνος έγινε συνήθεια (δεν συμβαινει όλες τις μέρες του μηνα) Πριν 15 μερες κ για διάστημα 4 ημερων πηρα χαπάκι ex-lax κ "μαλάκωσαν" αρκετά (η αφόδευση δεν ήταν μικρα-μικρα κ σκληρά, αλλά συνεχόμενο)
    Αυτό που με φοβίζει εδώ και δύο μέρες είναι πως το χρώμα των κοπράνων είναι σχεδόν μαύρο. Τι να φταίει;
    Να σημειώσω πως είμαι 27ετών, δεν έχω κάνει πρωκτικό σεξ ποτέ,κ η αφόδευση γίνετε πάντα κάθε πρωί μετά το πρωινό κ αρκέτες φορές μετά το μεσημεριανό και όταν νοιωθω πως έρχεται η αιμορροϊδα βαζω schering-proct(βοηθά και στην αφόδευση, γλιστράνε)
    Σας ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Agnes
    :'(
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Σκούρο χρώμα κοπράνων

Καλώς ήλθατε στο Forum!
    Τα προβλήματα που αναφέρετε είναι πολύ συχνά, και δικαιολογούνται εφ'οσον υπάρχει συνδυασμός αιμρροϊδικής νόσου και δυκοιλιότητας.
    Ο πόνος, το αίμα και η δυσκοιλιότητα είναι πολύ συχνά συμπτώματα της νόσου και μην ανησυχείτε.
    Τα σκούρα κόπρανα δεν είναι πρόβλημα παρα μόνο αν είναι τελείως μαύρα (πίσσα), οπότε θα πρέπει να να σας δεί ιατρός λόγω πιθανής απώλειας αίματος απο το ανώτερο πεπτικό (γαστρορραγία)!

Ομως νομίζω πως θα πρέπει να συμβουλευτείτε γαστρεντερολόγο, ή να ρυθμίσετε την διατροφή σας με δίαιτα πλούσια σε ίνες και χορταρικά-φρούτα σε καθημερινή βάση, σε συνδυασμό με καλή ενυδάτωση, ούτως ώστε να καταπολεμηθεί η πάθηση σημαντικά. Αν παρ'ολα αυτα δεν δείτε βελτίωση θα πρέπει να σας δεί αναγκαστικά ειδικός!! ;)

Share This Page