1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Σκωληκοειδίτιδα

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by dimk21, Feb 10, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. dimk21

dimk21 New Member

Καλησπέρα,

Εδώ και περίπου 10 μέρες νιώθω κάτω δεξιά στην κοιλιά(δίπλα στον λαγώνιο)κάτι τσιμπήματα αλλά δεν έδωσα σημασία. Επειδή παίζω και μπάσκετ ημιεπαγγελματικά συνέχισα έκανα προπονήσεις και έπαιξα και σε αγώνα.
    Πήγα πριν 3 μέρες σε ένα δημόσιο νοσοκομείο να το κοιτάξω και μου έκαναν υπέρυχο όπου έδειξε το σκουλικι, εξαιτάσεις αίματος όπου τα λευκά ήταν 10,4 με φυσιολογικό το 10.Ο γιατρός αφού είδε τις εξετάσεις και με εξέτασε ναί μεν είπε οτι είναι σκωληκοειδίτιδα αλλά δεν είναι έτοιμη να χειρουργηθεί ακόμα. Μου έδωσε αντιβίωση Flagul 500ml και Zinadol 500ml και μου είπε να τα παίρνω για 8 μέρες και μετά απο 1 μήνα να χειρουργηθώ.
    Απο τότε που πάιρνω την αντιβίωση όυτε πόν έχω ούτε τίποτα. Απο την αρχή δεν είχα συμπτωματα όπως δυσκοιλια-ευκοίλια, εμετό, πυρετο κτλ. Το μόνο που είχα ήταν αυτά τα τσιμπήματα στο στομάχι.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι
    1)Αφού διαγνώστηκε σκωληκοειδίτιδα γιατί να μην την χειρουργήσω αμέσως?
    2)Αφού πλέον με την αγωγή δεν νιώθω ούτε τα τσιμπήματα (βεβαια άν πιέσω το σημείο νιώθω λίγο πόνο) γιατί να κάνω χειρουργείο?
    3)Ο γιατρός μου είπε να μην παίξω μπάσκετ μέχρι να κάνω το χειρουργείο για να μην χτυπήσω στο σημείο αυτό. Είναι επικύνδυνο αφόυ δεν πονάω να παίξω?
    4)Αν είναι να κάνω επέμβαση γιατί να μην την κάνω πιο νωρίς παρά σε 1 μήνα?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη αν σας ταλαιπώρησα:sorrriso:
  2. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Χωρις να θελω να αμφισβητισω το γιατρο σου,που ειναι και ο ειδικος σ'αυτην την περιπτωση,θα σου πω μονο οτι συμφωνα με προσφατες ερευνες 1 στις 4 διαγνωσεις οξειας σκ. ειναι λαθος...οποτε παρε και μια δευτερη γνωμη πριν κανεις οτιδηποτε...
  3. bestma

bestma New Member

αφαιρεση σκωληκοειδους αποφυσης

καλησπέρα
    θα ηθελα να βρω μια λυση στο προβλημα μου
    πριν 17 μερες περιπου ενας οξυς πονος στην κοιλια χαμηλα δεξια και εντονο μουδιασμα του δεξιου μου ποδιου με οδηγησαν στο νοσοκομειο οπου διαγνωσαν οι γιατροι οτι πρεπει να χειρουργηθω για σκωληκοειδιτη.
    εγινε η εγχειρηση και μου ειπαν οτι ειχε ''μακρυνει'' η σκωληκοειδους αποφυση μου και ακουμπουσε το νευρο του ποδιου μου γι αυτο και ειχα το εντονο μουδιασμα και πονο. μετα απο 17 μερες το ποδι μου ποναει και ειναι μονιμως μουδιασμενο , δεν νοιωθω τιποτα ουτε μπορω να περπατησω καλα ουτε και να το σηκωσω.
    ο ορθοπεδικος μου εδωσε φαρμακευτικη αγωγη (μυοχαλαρωτικα) χωρις ομως να με βοηθησουν στο προβλημα μου.
    τι πρεπει να κανω?

Share This Page