1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Σκια Στο Συκωτι

Discussion in 'Παθήσεις ήπατος και σπληνός' started by milkos, Sep 22, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. milkos

milkos New Member

στον πατερα μου βρεθηκε τυχαια μια σκια στο συκωτι και αυτα που ξερουμε ωσ τωρα ειναι τα εξεις.. στο δεξιο λοβο περιφεριακα στα ορια του τμηματοσ 6-7 αναδεικνυεται υποηχογενης αλλοιωση με σχετικα σαφη ορια μεγιστησ διαμετρου περι τα 17μμ χωρια αλλους ειδικουσ χαρακτηρες(πηγη το υπεριχογραφημα)αν καταλαβαινει καποιοσ κατι ασ βοηθησει... ο πατερασ μου σημερα θα κανει και μια αξονικη...
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Υπάρχει και παλαιότερο υπερηχογράφημα που δεν το δείχνει??
    Απο κει και πέρα, αν δεν είναι κυστικό, μπορεί να εναί καλόηθες αδένωμα, αιμαγγείωμα κλπ.!
  3. milkos

milkos New Member

λιγες πληροφοριες ακομα......

καταρχην ευχαριστω πολυ για την τοσο αμεση αντιδραση... παραλληλα ο πατερας μου εκανε και καποιες εξετασεις αιματος και ειχε τα παντα φυσιολογικα εκτος απο ενα χαμηλο αιματοκριτη (41,3) και μια καθηζιση 40mm...δεν προκειται για κατι κυστικο καθως το υπερηχογραφημα εδειξε στην υποδιαφραγματικη μοιρα του δεξιου λοβου οτι αναδεικνυονται δυο πολυ μικρες κυστες σε επαφη μεταξυ τους μεγιστης συνολικης διαμετρου 9,5χιλ. αρα αν και αυτο ηταν κυστη θα μας το ελεγαν...πιστευω.... ο πατερασ μου αντιμετωπισε πριν απο 15 μερες ενα προβλημα με το αυτι του και απο λαθος γιατρου πηρε 1950mg την ημερα για δεκα μερες αντιβιοση χωρις να την χρειαζεται...περιμενω με αγωνια την απαντηση σας..
    Last edited by a moderator: Sep 22, 2008

Share This Page