1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Σημαδι Στο Ποδι

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by Corinna, Sep 2, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Corinna

Corinna New Member

Γεια σας,
    Ειμαι 39 ετων, εδω και 15 χρονια περιπου εχω ενα καφε σημαδι στην μεσα-εμπρος πλευρα της κνημης. Οταν πριν 10 χρονια ειχα επισκευθει δερματολογο, μου ειχε πει οτι αν θελω μπορω να το αφαιρεσω για αισθητικους λογους. Δεν εκανα τιποτα τοτε. Τα τελευταια 1-2 χρονια εχει μεγαλωσει και φαινεται σαν ενα σκληρο μπαλακι σε μεγεθος μικρου καρυδιου.
    Δεν με ποναει καθολου και μαλιστα υπαρχει και τριχοφυια επανω.
    Τι ειναι? Μπορει να διμιουργησει προβλημα? Ειναι κατι που πρεπει να ελεγξω αμεσα?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Μπορείτε να μας στείλετε ..φωτογραφία???
  3. Corinna

Corinna New Member

Ευχαριστω για την αποκριση!
    Η διαμετρος του ειναι περιπου 3 εκατοστα.

Attached Files:

4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Η εικόνα παρουσιάζει ένα μόρφωμα που αν είναι κυστικό είναι μάλλον σμηγματογόνος κύστη, αν δε είναι συμπαγές μπορεί να είναι υπερκεράτωση, ιστιοκύττωμα κλπ.
    Ουτως ή άλλως, παρομοίου τύπου μορφώματα με αύξηση μεγέθους, θα πρέπει να τα βλέπει χειρουργός, για να υπάρχει άμεση εκτίμηση!
  5. Corinna

Corinna New Member

Ευχαριστω για την απαντηση σας.
    Υπαρχει περπτωση κακοηθειας?
    Σημειωταιον οτι το μεθεθος δεν εχει αποτομη αυξηση (στα τελευταια 3 χρονια εχει διπλασιαστει περιπου)

Share This Page