1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Σημαδι Απο Αφαιρεση Κυστης

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by conq, Jun 19, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. conq

conq New Member

Εχω μια σμηγματογονο κυστη την οποια θελω να αφαιρεσω με το ελαχιστο σημαδι . Εχω διαβασει οτι υπαρχουν 2 τεχνικες γι αυτο μια με την ελαχιστη τομη 2-3 mm και μια με το punch biopsy . Υπαρχουν στην ελλαδα γιατροι που να εφαρμοζουν τις 2 αυτες μεθοδους η πρεπει να παω στο εξωτερικο ? Ρωτησα ενα γιατρο αλλα ηθελε να κανει κανονικη τομη μεγαλη για να τη βγαλει και ειπε οτι ολοι αυτο θα εκαναν . Εγω εχω δει στο νετ παραδειγματα ομως διαφορετικα . Ακομα κι αν εχετε να μου προτεινετε καποιο γιατρο που γνωριζει τισ 2 αυτες μεθοδους θα το εκτιμουσα πολυ . Ευχαριστω
  2. A Datsis

A Datsis New Member

Γεια σου,
    Η χειρουργική τομή που θα γίνει εξαρτάται κυρίως από το μέγεθος της κύστης που πρέπει να αφαιρεθεί. Μια τεχνική που χρησιμοποιούμε συχνά για να μειώσουμε το απαιτούμενο μήκος της δερματική τομής είναι η διάνοιξη του τοιχώματος της κύστης και η εκκένωση της από το περιεχόμενο. Με αυτό το τρόπο συρρικνώνονται τα τοιχώματά της και μπορεί να αφαιρεθεί από μικρότερου μήκους τομή. Το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί από το μήκος της τομής, την κατεύθυνσή της, την χειρουργική τεχνική, το σημείο του σώματος από όπου εντοπίζεται η κύστη, από την ανάπτυξη ή όχι κάποιας ανεπιθύμητης μετεγχειρητικής φλεγμονής, από την τεχική συρραφής, αλλά και από ιδιοσυγκρασικούς παράγοντες εκ μέρους του ασθενούς.
    Τώρα για το αν θα πρέπει να πας στο εξωτερικό για αυτό το πρόβλημα, καλύτερα να μην το σχολιάσω!
    Φιλικά

Share This Page