1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Shmadi Meta Thn Enxeirhsh....???

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by despoina_ps, Apr 2, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. despoina_ps

despoina_ps New Member

Γεια σας,μολις την παρασκευη εμαθα οτι τελικα εχω κυστη μετα απο ενοχλησεισ που ειχα στην περιοχη.Ειναι ευτυχως ψηλα,ειναι 3 τρυπουλες αλλα εφτυχως παλι κοντα μεταξυ τους....αποφασισα να κανς την επεμβαση απο βδομαδα...γιατι ποναω...λογικα η τομη θα ειναι μικρη αφου ειναι κοντα ...σωστα...?ποσο χρονο θα κανει να κλεισει τελειως...?και θα μεινει σημαδι ε...?μπορο να κανο πλαστικη μετα???επισησ σκεφτομαι να κανο φωτολυση για να μην ξαναγινει...αλλα ολοι μ λενε οτι ειναι σκετοσ καρκινος...πωωωωω...τι να κανω....?????ανυπομωνω για την γνωμη σας!!!
    Last edited by a moderator: Apr 2, 2009
  2. despoina_ps

despoina_ps New Member

η γνωμη σας...???αν ειναι ευκολο...?
  3. axiarchos

axiarchos New Member

Καταρχάς πρέπει να ηρεμήσετε. Η πάθησή σας είναι μια καλοήθης απλή νοσολογική οντότητα.
    Το αν οι τρυπούλες είναι δύο οι περισσότερες δεν έχει μεγάλη σημασία. Αυτό που μετράει είναι τι γίνεται κάτω από τις τρυπούλες, πόσο μεγάλη είναι η κύστη, οι συριγγώδεις πόροι κ.τ.λ.
    Η επούλωση εξαρτάται με το εαν θα γίνει η αποκατάσταση με κλειστή μέθοδο, με ανοικτή, ή με ημίκλειστη.
    Πάντως ότι και να είναι όλα θα πάνε καλά και να μην ανησυχείτε.:emozionato:
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

..Τι εννοείτε φωτόλυση για να μην ξαναγίνει????:eek:
  5. despoina_ps

despoina_ps New Member

euxaristw para polu!
  6. despoina_ps

despoina_ps New Member

αποτριχωση με τη μεθοδο της φωτολυσης ετσι ωστε να μην ξαναβγουν τριχες και εχω παλι προβλημα....τι λετε?
  7. Ζέτα

Ζέτα New Member

Καλήσπερα,
    μετά απο μια κουραστική εβδομαδα με αρκετή ορθοστασία την μια μερα, με 14 ώρες στο γραφείο την αλλη, αρκετο περπάτημα κοκ, την περασμένη Τρίτη το απόγευμα, ξεκίνησε ενας εντονος πόνος, Τετάρτη χειροτέρεψα και αρχισα να νίωθω ενα πρήξιμο που την Πέμπτη είχε σχηματιστεί ένα βουνό στον αριστερό γλουτό μου!!! Παρασκευή ήρθε η διάγνωση ,ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ! κανόνισα για αφαιρεση μεθαύριο αλλά στο μεταξύ άνοιξε και βγάζει πύον. Παίρνω αντιβίωση για την φλεγμονή και τον πυρετό και παυσίπονα αν και απο την στιγμή που άνοιξε ο πόνος έχει υποχωρήσει αρκετά. Συμφωνα με άλλο γιατρό που πήγα σήμερα πρέπει να γίνει διάνυξη ωστε να φύγει το πυον να υποχωρήσει η φλεγμονή και μετά απο 20 μέρες να κάνω αφαίρεση. Συμφωνείτε με αυτό?

Αν λόγω δουλειάς δεν την κάνω σε 20 μέρες αλλα μετά απο 1 με 1,5 μήνα θα με επηρεάσει με κάποιο τρόπο?
    Θα έχω πρόβλημα στην καθημερινότητα μου?
    Ακόμη, ο ένας γιατρός λέει για ημίκλειστη μέθοδο και ο άλλος για ανοικτή. και οι δύο λένε πως δεν φαίνεται να χρειάζεται πολύ βαθύ άνοιγμα.
    Τέλος, απ'οτι διαπιστώνω μέσω internet είναι ανδρικό προνόμιο αυτή η "πάθηση" οπότε γιατί σε μένα?

Σας ευχαριστώ!
  8. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η άποψη της διάνοιξης και της αντιμετώπισης αργότερα με βρίσκει σύμφωνο!
    Απο κει και περα η προσωπική μου προτίμηση (λόγω εμπειρίας) είναι η ανοικτή μέθοδος!!
  9. Wroth

Wroth New Member

Μιας και έκανα την εγχείρηση πριν από μία εβδομάδα ακριβώς να σου πω από προσωπική πείρα ότι όπως έθεσε σωστά ο γιατρός πριν, το πόσες είναι οι τρύπες δεν είναι το μεγάλο θέμα ούτε δείχνει το βάθος στο οποίο έχει φτάσει...το μέσα είναι που σε νοιάζει,αυτό θα βγει...όσο για το ότι έχεις 3 τρύπες και ήπες "μολις την παρασκευή έμαθα.." αν και δεν είμαι γιατρος και καλύτερα να με επιβαιβεώσουν ή μη οι ίδιοι που ξέρουν καλύτερα...αλλά 3 τρύπες..πρέπει να το έχεις καιρό και μόλις τώρα άρχισαν οι ενοχλήσεις και το ίδες...:confused:για επούλωση κανείς δεν μπορεί να σου πει χωρίς να το δει και πάλι δεν μπορεί να σοθ πει ακριβώς...αφού για το βάθος μόνο όταν ανοίξεις ξέρεις ακριβώς πόσο είναι και η επούλωση εξαρτάται και από σένα.
    ΄Οσο για σημάδι,με κληστή μέθοδο τα ράμματα θα είναι ένα προβληματάκι λογικά...προτίμησε όμως ανοιχτή μέθοδο για ποιο σιγουρα αποτελέσματα,να γλιτώσεις το πόνο από τα ράμματα αν και θα σου πάρει λίγο ποιό πολύ η επούλωση.
  10. despoina_ps

despoina_ps New Member

ευχαριστω πολυ,την εχω κανει απο το πασχα..!!ευτυχωσ ηταν πολυ μικρη η κυστη...αρα μικρη τομη...και γρηγορη επουλωση...!!ολα οκ!!

Share This Page