1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Σφίξιμο στον οισοφάγο.

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by ΜΑΡΙΑ 04, May 27, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ΜΑΡΙΑ 04

ΜΑΡΙΑ 04 New Member

Καλησπέρα και από μένα! Ονομάζομαι Μαρία και πρίν ένα μήνα με έπιασε ένας πολύ δυνατός πόνος στον οισοφάγο όταν πλέον πέρασε χωρίς ιατρική ή φαρμακευτική παρέμβαση, μου έμεινε μια αίσθηση σφιξίματος στον οισοφάγο..σαν κάτι να εχει κολλήσει και να μην κατεβαίνει...έκανα γαστροσκόπηση και δεν ήταν τίποτα εκεί , βρήκε όμως ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού και μου έδωσε αντιβίωση για 10 μέρες πρωι βράδυ αμοξιλ του 1γρ και κλαρισιντ 500 . τα πέρνω εδώ και 6 μέρες και μέχρι στιγμής το μοναδικό μου πρόβλημα ήταν οι ξινίλες που δν ξαναείχα ποτέ και με ενοχλούν αφάνταστα. Σήμερα όμως επανήλθε αυτός ο κόμπος στον οισοφάγο...μήπως μπορείτε να μου πείτε αφου δεν υπάρχει τίποτα εκεί εγώ γτ νοιώθω την ύπαρξη ξένου σώματος? Σαν κάτι να έχει κολλήσει? Πρεπιπτόντως δεν νοιώθω καμία δυσκολία στην κατάπωση:piange:.ευχαριστώ.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Αυτό που νιώθεις εντάσσεται μέσα στα συμπτώματα του ελικοβακτηριδίου. Είσαι σίγουρη ότι παίρνεις μόνο τις 2 αντιβιώσεις δίχως κανένα άλλο φάρμακο; Να ξέρεις πως στη θεραπεία του ελικοβακτηριδίου δίνεται πάντα παράλληλα με τις 2 αντιβιώσεις και ένα φάρμακο που ονομάζεται αναστολέας της αντλίας πρωτονίων. Το φάρμακο αυτό μειώνει την παραγωγή οξέος από το στομάχι, το οποίο επιτρέπει στους ιστούς που έχει πληγεί από τη μόλυνση να επουλωθούν. Επίσης η θεραπεία με το σχήμα μπορεί να φτάσει μέχρι και τις 14 ημέρες και ενδέχεται να τροποποιηθεί αφού είναι πολύ πιθανό το συγκεκριμένο να μη σε καλύπτει. Άρα είναι πολύ πιθανό τα συμπτώματα να υφίστανται διότι:
    1) Δεν σε έχει πιάσει σωστά η θεραπεία λόγω έλλειψης του τρίτου σκευάσματος (αντιόξινου),
    2) Δεν σε πιάνει γενικά το συγκεκριμένο σχήμα οπότε και θέλει αλλαγή.
    Γενικά θα πρέπει να ξέρεις πως σε πολλά άτομα η εκρίζωση είναι δύσκολη και απαιτεί υπομονή και επιμονή διότι το ελικοβακτηρίδιο μπορεί να είναι ανθεκτικό στις συγκεκριμένες αντιβιώσεις του σχήματος και γι' αυτό να απαιτείται η αλλαγή του μέχρι να βρεθεί το σωστό για τον οργανισμό σου.
  3. ΜΑΡΙΑ 04

ΜΑΡΙΑ 04 New Member

Μου έχει δώσει και belifax για το στομάχι ναι..! οπότε θα πρέπει να περιμένω να τελειώσει το σχήμα να κάνω το τεστ αναπνοής και αν δεν εχει φύγει απλά θα αλλάξω σχήμα ως ότου να βρώ αυτό που ταιριάζει στον οργανισμό μου ε?και να μην με πιάνει πανικός λόγο του σφιξίματος?! . Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
  4. Kathy

Εγώ προσωπικά και πριν από αρκετά χρόνια άλλαξα 5 σχήματα!
    Είμαι τελείως καλά σα να μη συνέβη ποτέ τίποτα! :)
  5. ΜΑΡΙΑ 04

ΜΑΡΙΑ 04 New Member

ουυυυυυυυυυφ....να ξεανχωθώ γιατί με το άγχος το κάνω χειρότερα! Ευχαριστώ πάρα πολύ!
  6. Kathy

Παρακαλώ !!!
    Να είσαι καλά και... υπομονή !!!
  7. alexia th

alexia th New Member

Καλημερα, να ρωτησω κ εγω παιρνω τις ιδιες αντιβιωσεις.. τις παιρνω 30 λεπτα προ φαγητου,, σωστα..? Πρεπει να αποφευγουμε συγκεκρινενες τροφες? Ευχαριστω!
  8. Kathy

Καλημέρα. Δεν έχει σημασία αν θα είναι μισή ή μία ώρα. Σημασία έχει να μην είναι εντελώς άδειο το στομάχι όταν θα πάρεις την αντιβίωση. Οι τροφές που πρέπει να αποφεύγονται είναι τα πικάντικα φαγητά, τα ψάρια (είναι δυσκολόπεπτα), οινοπνευματώδη και ανθρακούχα ποτά και φυσικά και το τσιγάρο.

Share This Page