1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Σε Τι Γιατρο Να Παω???

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by swimmer_90, Apr 9, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Καλημερα σας...Σημερα το πρωι που σηκωθηκα και πηγα τουαλετα παρατηρησα για ΠΡΩΤΗ φορα στη ζωη μου αιμα στο χαρτι (υγρο μαντιλακι)...ηταν σαν το ιχνος απο μια σταγονα και ειχε εντονο κοκκινο χρωμα...αλλο αιμα δεν ειδα πουθενα...και ενα πολυ λιγο τσουξιμο μετα...η μαλλον υποψια τσουξιματος θα ελεγα...δεν ηταν οτι ημουν δυσκοιλιος...τις προηγουμενες μερες μονο ειχα διαρροια αλλα χωρις καμια αλλη ενοχληση...ειμαι 20 χρονων και νομιζω πως δεν ειναι πολυ πιθανο να ειναι αιμοροιδες,γιατι ακουω πως εμφανιζονται σε ατομα μεγαλυτερης ηλικιας ομως απ'την αλλη ανυσηχω λιγο...η ερωτηση μου ειναι η εξης...αν αποφασισω να επισκευτω ενα γιατρο για να παρω μια γνωμη τι γιατρος θα πρεπει να ειναι αυτος?ο γαστρεντερολογος ειναι ειδικος γι αυτες τις παθησεις?και αν οχι τοτε ποιος???
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Οι αιμορροϊδες μπορούν να εμφανιστούν και σε μικρότερες ηλικίες! Μπορεί να είναι και αιμορροϊδες αλλά μπορεί να είναι και ραγάδα. Και ο γαστρεντερολόγος αλλά και ο χειρουργός μπορούν να σου πουν τι ακριβώς συμβαίνει.
  3. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Ραγαδα υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει ακομα και αν δεν εχω σεξουαλικες επαφες τετοιου τυπου???νομιζα πως εμφανιζεται κυριως με τη σεξουαλικη επαφη η την δυσκοιλιοτητα...?Και κατι τελευταιο...η διαγνωση θα γινει απ'τον γιατρο εκεινη την ωρα η μολις του πω τα συμτωματα θα με στηλει για κολονοσκοπηση???Ντρεπομαι που το λεω αλλα τρεμω και μονο στην ιδεα...
    Last edited by a moderator: Apr 9, 2011
  4. Kathy

Εάν πρόκειται για ραγάδα τότε αυτή είναι κάτι σαν πληγή που μπορεί να επουλωθεί και μόνη της. Βέβαια οι διάρροιες συνήθως επιβαρύνουν τις ραγάδες και δεν βοηθούν στην επούλωσή τους. Αν η ραγάδα δεν κλείσει σύντομα, γίνεται χρόνια και τότε χρειάζεται ειδικό χειρουργείο για τη θεραπεία της.
    Εάν δεν είναι ραγάδα και δεν διακρίνεται κάτι εξωτερικά στον πρωκτό τότε ίσως να πρόκειται και για εσωτερικές αιμορροϊδες. Μπορεί σήμερα να ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό και να μη σε ξαναενοχλήσει. Εξάλλου όπως ανέφερες πέρασες πρόσφατα κάποιες διάρροιες οι οποίες μπορεί να σου προκάλεσαν κάποιον ερεθισμό. Παρακολούθησέ το για λίγες μέρες και αν συνεχίζεται το αίμα τότε καλό θα ήταν να συμβουλευτείς έναν γαστρεντερολόγο ή χειρουργό.
    Θα πρέπει να είναι πολύ σοβαρή η κατάστασή σου για να σε παραπέμψει αμέσως σε κολονοσκόπηση! Με την εξέταση που θα σου κάνει εκείνη τη στιγμή φαντάζομαι ότι θα είναι σε θέση να σου πει τι ακριβώς σου συμβαίνει.
  5. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Ωραια τωρα ανακουφιστικα καπως...:smile:δεν ξανα ειχα αιμα απο χτες,μονο μια λιγο περιεργη αισθηση σαν καψιμο αλλα πολυ λιγο...σε γιατρο βεβαια θα παω γιατι κατα καιρους κανω διαρροιες και θελω να ξερω τι παιζει...ευχαριστω:biggrin:
  6. Kathy

Παρακαλώ!!!
    Εφόσον δεν ξαναέβγαλες αίμα τότε μάλλον ήταν κάποιος ερεθισμός από τις διάρροιες. Όσο γι'αυτές κι εφόσον συνεχιστούν τότε θα πρέπει να απευθυνθείς σε γαστρεντερολόγο.
  7. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Μετα απο 3 βδομαδες απο αυτο το συμβαν ξανα ειχα αιμα προχτες το πρωι αλλα η αληθεια ειναι οτι ημουν αρκετα δυσκοιλιος...ενιωσα ενα στιγμιαιο τσουξιμο και ειδα λιγο αιμα...αυτο...απο τοτε ομως οποτε κανω κινησεις που "τεντωνεται" η περιοχη νιωθω καπως...οχι πονο μαλλον τσουξιμο...και οταν πεφτω στην πισινα το ιδιο...οταν ενεργουμαι καμια ενοχληση ομως...?!πηγα και σε γιατρο ο ποιος δε με ειδε καν γιατι μου λεει..."ραγαδα δεν ειναι γιατι εχει πολυ πονο και οταν ενεργησαι και οταν καθεσαι" που εγω δεν ειχα...ειπε οτι ισως ειναι καμια αιμορροιδα 1ου βαθμου...ολα αυτα χωρις να με δει...τωρα εγω να μεινω ησυχος η να παω σε αλλον?!?
  8. Kathy

Καλησπέρα. Εάν μιλάμε για αιμορροϊδες και υπάρχει και δυσκοιλιότητα τότε ο πόνος και το αίμα θα επιδεινώνονται. Για να αποφευχθεί αυτό θα πρέπει η διατροφή σου να είναι πλούσια σε φυτικές ίνες και υγρά. Στη περίπτωση που όλα αυτά συνεχιστούν τότε σίγουρα θα πρέπει να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη με εξέταση όμως αυτή τη φορά...
  9. swimmer_90

swimmer_90 New Member

χωρις να ειμαι ειδικος εγω ραγαδα υποψιαζομαι οτι εχω...γιατι οταν ημουν στο νερο ενιωθα τσουξιμο οπως και οταν εκανα κινησεις και η περιοχη τεντονωταν...(ανοιγα ποδια κτλ) και γενικα νομιζω οτι το τραυμα (αν υπαρχει) ειναι εξωτερικα...βεβαια για να ειπε και ο γιατρος ετσι κατι θα ηξερε απλως με παραξενεψε οτι δε με κοιταξε καθολου...
  10. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα, και συγνωμη για την καθυστερηση λόγω διακοπών!!

Δεν μπορω να δεχθω εξεταση τετοιου τυπου απο ιατρό!!!!:mad::confused:
    Το θεωρω απαράδεκτο.
    Οπωσδηποτε θα πρεπει να σε δει ανθρωπος εμπιστοσύνης.
    (Εκ των δεδομενων που αναφερεις πιθανοτατα προκειται για ραγάδα, αλλά μονο η κλινική εξεταση το επιβεβαιώνει-δεν απαιτειται κολονοσκοπηση)

Share This Page