1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Σχετικα Με Το Ελικοβακτηριδιο Του Πυλωρου

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Ricardo Irving, Jan 3, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Καλησπερα και καλη χρονια.Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με προβληματα που αφορουν το στομαχι.
    Πριν απο 2 χρονια μου βρηκαν ελικοβακτηριδιο του πυλωρου.Ο γιατρος μου συνεστησε τριπλη φαρμακευτικη αγωγη,ομως επειδη εγω ειχα ενα προβλημα με τα χαπια,αντικατεστησα καποια χαπια με αλλα και το αλλο φαρμακο με μορφη σιροπιου.

Υπαρχει περιπτωση να μην εγινε σωστα η θεραπεια;

Για να κανω επανεξεταση ποσο διαστημα θα πρεπει να κανω αποχη απο τα χαπια ουτως ωστε να δειξει η εξεταση αν εχω ακομη το ελικοβακτηριδιο;

Και τελος,καποιος γιατρος μου ειπε πως η μακροχρονια χορηγηση αυτων των φαρμακων (αντιελκωτικων δηλαδη) μπορει να προκαλεσει καποια κακοηθεια.Ισχυει αυτο;

Ευχαριστω.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Γεια σου και καλή χρονιά!Όπως ήδη γνωρίζεις πριν από κάποια χρόνια είχα κι εγώ ελικοβακτηρίδιο.Η θεραπεία του είναι σε σχήμα όπου σίγουρα μέσα περιλαμβάνει αντιβίωση.Δεν είναι απόλυτα βέβαιο ότι με τη πρώτη φορά θα θεραπευτείς γι'αυτό χρειάζεται επανεξέταση.Εγώ για παράδειγμα πήρα πέντε διαφορετικά σχήματα!Ελπίζω οι αλλαγές στη θεραπευτική σου αγωγή να είναι γνωστές στον θεράποντα ιατρό σου.Τον επανέλεγχο τον έκανα πάντα με γαστροσκοπήσεις και μετά βιοψία.Τελευταία κάπου σ'ένα ιατρικό περιοδικό διάβασα ότι έχει κυκλοφορήσει ένα τέστ που μπορείς να το κάνεις σπίτι σου.Δεν ξέρω όμως αν είναι αξιόπιστο.Θα πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου ή τον φαρμακοποιό σου γι'αυτό.Πάντως σίγουρα χρειάζεται έλεγχος μετά από θεραπεία για να δεις αν έχει εξαλειφθεί!Αν θυμάμαι καλά θέλει μετά από 20 μέρες από τη τελευταία θεραπεία αλλά αν αυτό δεν ισχύει τότε ας με διορθώσει ο γαστρεντερολόγος του φόρουμ.:redface:
    Αυτό για τα αντιελκωτικά δεν νομίζω ότι ισχύει.Αλλά γιατί έπαιρνες αντιελκωτικά;Δεν θυμάμαι πάντως να έπαιρνα κάτι τέτοιο.:redface:
  3. Γεια σου Kathy.Ακριβως ετσι ειναι,πιο συγκεκριμενα ο γιατρος μου ειχε συστησει την εξης αγωγη: Κlaricid σε χαπια,Losec (καψουλες) και Αmoxil.Το μονο που εκανα επειδη δεν μπορουσα να καταπιω τα χαπια,σαφως με την εγκριση του γιατρου ηταν να αντικαταστησω το Klaricid σε μορφη σιροπιου και το Losec με Parriet,χαπια νεας γενιας τα οποια λογω του μικρου μεγεθους τους,μπορουσα να καταπινω ανετα.Τα Αmoxil ειναι διαλυομενα χαπια στο στομα,οποτε δεν υπηρχε προβλημα εξ'αρχης.
    Μαλλον θα εννοεις το τεστ με την αναπνοη,προσωπικα ετσι μου βρηκαν το ελικοβακτηριδιο,συν της εξετασης αιματος.Σαφως η γαστροσκοπηση ειναι καλυτερη ομως και οι δυο προαναφερθεις εξετασεις ειναι αξιοπιστες και δεν χανουν την εγκυροτητα τους.:smile:
    Αχ,αγαπητη μου το θεμα ειναι οτι το στομαχι μου κοντευει να διαλυθει λογω του υπερβολικου αγχους που με εχει καταβαλει και οχι λογω του ελικοβακτηριδιου (αν εχω).Αισθανομαι τρομερες σουβλιες καθε μερα και με τον δικο μου τροπο προσπαθω να αντιμετωπισω την καθημερινοτητα μου.
    Συνεχιζω να παιρνω με δικη μου πρωτοβουλια ειτε Losec ειτε Parriet αλλιως δεν θα μπορεσω να φαω τιποτα.:frown:
    Παλιοτερα επαιρνα αντιοξιονα φαρμακα (Μaalox η Simeco) oμως διαβασα οτι η μακροχρονια χρηση τους μπορει να προκαλεσει ενα σωρο αλλα προβληματα.Ετσι,παιρνοντας μονο Losec (τελικα με ενα σωρο αλλα χαπια που πινω συνηθισα και στην καταποση της καψουλας) γι'αυτο ρωταω αν το Losec η και Parriet υπαρχει περιπτωση να κανουν κανενα κακο στο στομαχι.:frown:
    Last edited by a moderator: Jan 6, 2010
  4. Kathy

Καλησπέρα.Πραγματικά με στεναχωρεί πολύ το γεγονός ότι αγχώνεσαι τόσο πολύ.Θα μου πεις τώρα και ποιος δεν αγχώνεται!!!Στη δική μας τη περίπτωση όμως που έχουμε κάποια ευαισθησία στο στομάχι μας,το κάθε τι μας "χτυπάει" εκεί.Σε άλλους δίνει σουβλιές,σε άλλους καούρες,σε άλλους έντονο πόνο και άλλοι κάνοντας εμετούς!Σχετικά τώρα με το Losec και το Parriet,τα έχω πάρει με το τσουβάλι και δεν ισχύει αυτό που λες.Φαντάσου ότι υπάρχουν άνθρωποι που τα παίρνουν για μια ολόκληρη ζωή!Αυτά είναι λόγια του γαστρεντερολόγου μου γι'αυτό στα αναφέρω με κάποια σχετική σιγουριά.Πιστεύω όμως ότι καλό θα ήταν να έκανες και μία γαστροσκόπηση για να έχεις μια καλύτερη εικόνα του στομάχου σου.Μη κάνεις αυθαιρεσίες!Ότι κάνεις πρέπει να το γνωρίζει κάποιος ειδικός.:_sii:
  5. Η αντικατάσταση των χαπιών με σιρόπι δεν έχει καμία επίπτωση στην αποτελεσματικότητα της θεραπείας - η θεραπεία που πήρες είναι σωστή, αλλά η πιθανότητα να έχει πετύχει είναι περίπου 70% (ζούμε στην εποχή των αντιβιοτικών και τα μικρόβια έχουν γίνει ανθεκτικά !). Αλλά: η πολιτική του test and treat (έλεγχος για ελικοβακτηρίδιο και εν συνεχεία θεραπεία του) εφαρμόζεται διεθνώς σε νέα άτομα κάτω των 35 - 40 ετών, χωρίς ανησυχητικά συμπτώματα - σε μεγαλύτερες ηλικίες συστήνεται από την αρχή γαστροσκόπηση. Σε επιμονή όμως των ενοχλημάτων διεθνώς συστήνεται ο έλεγχος του στομάχου και όχι απλά έλεγχος για το αν πέτυχε η θεραπεία του ελικοβακτηριδίου (ναι γίνεται εύκολα με Breath test αλλά και με δείγμα κοπράνων ακόμα και στο σπίτι με μειωμένη όμως αξιοπιστία). Αναφορικά δε με την μακροχρόνια θεραπεία με φάρμακα της κατηγορίας του Losec, Pariet κλπ δεν είναι όσο ασφαλής πιστεύαμε παλιότερα. Και προβλήματα στα κόκαλα δημιουργούνται και σε ένα ποσοστό ασθενών ιδιαίτερα αν επιμένει το ελικοβακτηρίδιο μπορεί η θεραπεία αυτή να οδηγήσει στην εμφάνιση προκαρκινικών αλλοιώσεων στο στομάχι.
  6. Kathy

:eek:Ούπς.για τα φάρμακα αυτά με είχαν διαβεβαιώσει για το εντελώς αντίθετο!Και τι γίνεται για τα άτομα που τα λαμβάνουν για μια ζωή;Είχα γνωρίσει αρκετά άτομα στο νοσοκομείο που με παρακολουθούσαν, τα οποία δεν μπορούσαν να ζήσουν χωρίς Losec και φυσικά οι γιατροί τους τα συνταγωγούσαν ασταμάτητα.
    Τελικά αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι κάθε χρόνο τα δεδομένα στην ιατρική αλλάζουν!!!:non sono stato io:
  7. Ωχ,ωχ! Τα πραγματα δεν ακουγονται και τοσο καλα! :eek:
    Πρωτα απ'ολα γιατρε να σας ευχαριστησω για την απαντηση σας.
    Τοτε θα σταματησω να παιρνω!
    Βασικα παραλειψα να αναφερω οτι λογω του αγχους εχω χρονια γαστριτιδα.Ομως τι θα γινει στην περιπτωση που με πιασει κριση (αγχους) ξανα; Για να μην πω οτι με πιανει σχεδον καθε μερα.Πως θα μπορεσω να αντιμετωπισω την καθημερινοτητα μου; Να ξαναρχισω τα αντιοξινα και μονο;
    Κathy,αυτο αναρωτιεμαι και εγω...Η μητερα μου που ειναι ομοιοπαθης και παιρνει εδω και 30 χρονια Losec τι μπορει να της συμβει; Γενικα ολοι αυτοι οι ανθρωποι που παιρνουν τα συγκεκριμενα φαρμακα για ολη τους την ζωη αραγε να ειναι υποπτοι για καρκινο; Ενας Θεος ξερει.
    Αραγε τα φαρμακα να μην ειναι οντως πανακεια; Αναρωτιεμαι...
  8. Kathy

Δυστυχώς οι γιατροί της παλιάς γενιάς δύσκολα προσαρμόζονται στις εξελίξεις!Άντε τώρα να πείσεις έναν 60χρονο γαστρεντερολόγο ότι η μακροχρόνια χρήση του losec προκαλεί προβλήματα στα οστά αλλά και εμφάνιση προκαρκινικών αλλοιώσεων στο στομάχι!
    Και πόσα άλλα ακόμη έχουν αλλάξει που δεν γνωρίζουμε!!!:frown:
  9. Κατ' αρχήν Ricardo, η αντιμετώπιση του άγχους δεν γίνεται με φάρμακα για το στομάχι! Δεύτερον δεν θα πρέπει να συγχέεις τα ενοχλήματα σου με το τι πραγματικά γίνεται μέσα στο στομάχι σου (κλασικό παράδειγμα το ευερέθιστο έντερο που όλα είναι φυσιολογικά και ο ασθενής βασανίζεται από ενοχλήματα). Εσένα σου βρήκαν ελικοβακτηρίδιο σε μία εξέταση, αλλά δεν ξέρουμε τι αλλοιώσεις είχε το στομάχι σου. Επιπλέον δεν θα πρέπει να αποδίδεις όλα σου τα ενοχλήματα σε αυτό. Σε πολλούς ασθενείς θεραπεύεται το ελικοβακτηρίδιο και η γαστρίτιδα που αυτό προκαλεί και παρ' όλα αυτά παραμένουν ενοχλήματα και τότε λέμε ότι πάσχουν από λειτουργική δυσπεψία (το αντίστοιχο του ευερέθιστου εντέρου ). Άρα προτεραιότητα είναι ο έλεγχος σου με γαστροσκόπηση. Αναφορικά τέλος με την επικινδυνότητα των φαρμάκων - η χορήγηση οποιασδήποτε θεραπείας πρέπει να σταθμίζεται ώστε τα προσδοκόμενα οφέλη να είναι περισσότερα από τις πιθανές επιπτώσεις. Πολύς κόσμος παίρνει μακροχρόνια τέτοια φάρμακα, αλλά θα πρέπει να παρακολουθείται και κυρίως να μην τα παίρνει χωρίς λόγο. Η ιατρική είναι επικίνδυνη και σε καμία περίπτωση δεν είναι άμοιρη συνεπειών.
  10. Αυτο το ξερω γιατρε.Σας ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας.Οσον αφορα την εξεταση του στομαχου,βρισκεται ηδη στην λιστα μαζι με τις υπολοιπες εξετασεις.Στο προηγουμενο μηνυμα μου μαλλον αφησα να εννοηθει κατι αλλο απο αυτο που εννουσα.
    Βασικη μου προτεραιοτητα ειναι να σταματησει το αγχος.Ομως ειναι λιγο...αρκετα δυσκολο.Το βασικο μου ερωτημα ειναι τι θα κανω οταν με πιασει η επομενη κριση,πως θα αντιμετωπισω το υπολοιπο της ημερας απο την στιγμη που θα με πιασει δηλαδη...Εκτος του οτι ποναω τρομερα μπορει και να μεινω νηστικος ολη την μερα και ισως και την επομενη.Τα προαναφερθεις φαρμακα δεν θα τα επαιρνα αν δεν με εκαναν να αισθανθω καλυτερα!
    Προσωπικα ποτε δεν ημουν υπερ των φαρμακων,παλαιοτερα δεν επαιρνα τιποτα,ουτε ενα παυσιπονο για τον απλο πονοκεφαλο! Ομως...τα πραγματα αλλαζουν.
    Τι μου προτεινετε να κανω;
  11. Κατ' αρχήν δεν θα πρέπει να μένεις νηστικός (κανένας μας δηλαδή) για πολλές ώρες. Βασική συνταγή για το καλώς έχειν του πεπτικού γενικότερα είναι τα 4-5 μικρά γεύματα την ημέρα, ώστε να μην μένει το σύστημα άδειο. Ακόμα και με το πιό απαιτητικό ωράριο εργασίας, ο καθένας μας μπορεί να ξεκλέψει λίγο χρόνο για να φάει κάτι μικρό (ένα τόστ κλπ). Δεύτερον, πιό αθώο φάρμακο, το οποίο επιπλέον δεν αλλοιώνει την εικόνα του στομάχου ενόψει της επερχόμενης γαστροσκόπησης είναι το Ibutin 300mg μεσημέρι - βράδι (προ των κυρίως γευμάτων) - μόνο για τις μέρες με προβλήματα. Βέβαια δεν θα συμβεί και τίποτα το σημαντικό αν πάρεις για λίγο καιρό Losec ή και κάποιο άλλο αντιελκωτικό.
    Πάντως μην το τρενάρεις, το θέμα με την γαστροσκόπηση. Είναι απλή εξέταση, ιδιαίτερα αν γίνει με μέθη και σίγουρα μετά από αυτήν θα αισθανθείς πολύ καλύτερα - θα σου φύγει και η αγωνία σχετικά με το τι συμβαίνει στο στομάχι σου.
  12. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
    Βασικά,δεν μένω τελείως νηστικός.Άντε να κάνω ένα γεύμα σαφώς με το ζόρι,μετά την λήξη της κρίσης.
    Ναι,το Ibutin το ξέρω,μου το είχε συστήσει ο τελευταίος γαστρεντερολόγος μου διότι τελικά έχω και το σύνδρομο του υπερευαίσθητου εντέρου,η κοινώς κολλίτιδα.
    Πάντως όταν βλέπω τα πράγματα δύσκολα,πίνω ξανά Maalox,όμως όχι συστηματικά.Το Maalox αλλοιώνει την εικόνα του στομάχου;
    Όχι,το Losec κόπηκε μαχαίρι εδώ και εβδομάδες γιατρέ,από την τελευταία μας συνομιλία.
    Εννοείται ότι θα γίνει η εξέταση και μάλιστα σύντομα.
    Μου σύστησαν ένα άλλο φάρμακο,το Zantac το οποίο νομίζω είναι "ελαφρύ" βεληνεκούς Ibutin.Ποια είναι η γνώμη σας γιατρέ; Να το βάλω στο συλλογικό μου;
  13. Μην παίρνεις άλλα φάρμακα πλην των Maalox - Ibutin. Το Zantac είναι προκάτοχος του Losec και δεν είναι "ελαφρύ" Ibutin.
    Μην τρενάρεις την γαστροσκόπηση.
    Θα τα πούμε μετά ην γαστροσκόπηση.
  14. Α ώστε έτσι!!! Πολύ καλά,ευχαριστώ για την απάντηση γιατρέ.

Share This Page