1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Σχετικα με σταφυλοκοκο aureus

Discussion in 'ΩΡΛ' started by Patroklos, Apr 20, 2018.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Patroklos

Patroklos New Member

Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για το forum.
    Θα ήθελα και γω να νας παραθέσω τον προβληματισμό μου και καποιες απορίες που έχω σχετικα με το σταφυλοκο. Ας παρουμε τα πράγματα ομως απο την αρχή. Πριν απο περιπου 2 μήνες εκανα μια εξαγωγη δοντιου και επειτα απο μια εβδομαδα ειχα μια ιωση με καταροη, υψηλο πυρετο 39-39.5 ελαχιστο πυον στις αμυγδαλες και εξαντληση/κοπωση . Μετα απο τρεις μερες συνηλθα και τα συμπτώματα υποχώρησαν με τα δεκατα ομως να συνεχίζονται εως και σημερα Επισκέφτηκα αρκετους ιατρους και εκανα κατοπιν προτροπης τους καποιες θεραπειες με αντιβιωση προσεφ. Εκανα πολλες και διαφορες εξετασεις αιματος που συμπεριλαμβαναν και εξεταση για λοιμωδη μονοπυρηνωση και όλες ηταν καλες αλλα εγω εξακολοθουσα να νοιωθω εξαντληση και αισθημα καυσου/πυρετου στο σωμα μου. Μαλιστα πολές φορές που εχω εντονο το αισθημα πυρετου και βάζω θερμομετρο η θερμοκρασια μου είναι 36.8 - 37.0.
    Πριν απο λιγες μερες επισκεφθηκα καποιον ΩΡΛ και αφου πηρε επιχρισμα απο το ελαχιστο πυον που εχω ακομη στις αμυγδαλες με παρεπεμψε σε μικροβιολογο για καλιεργεια. Στην καλιεργεια απο το πυον βρεθηκε αποικισμος απο σταφυλοκοκο aureus, και εγω αρχισα να ψαχνω στο διαδυκτιο πληροφοριες σχετικα με αυτο το παθογονο. Με όλα αυτα που διαβασα με εχει πιασει απιστευτος πανικος και δεν εχω κοιμηθει όλο το βράδυ. Με δεδομενο οτι τα δεκατα συνεχιζονται και νοιωθω απιστευτα εξαντλημενος θα ηθελα την καθοδηγηση σας. Θα πρεπει να κανω και αλλες εξετασεις αιματος? Αν περασε στο αίμα ο σταφυλοκοκος ? Διαβασα οτι ειναι σχεδον αδυνατο να αντιμετωπιστει και ειμαι τρομοκρατημενος γιατι στο σπιτι εχουμε μικρα παιδια. Πως μπορω να προστατεψω τα υπολοιπα μελη της οικογένειας?

Σας ευχαριστω και συγνωμη για την εκταση του μηνυματος.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δεν είναι τόσο τραγικό όσο παρουσιάζεται στο διαδίκτυο παρόλο αυτά θα πρέπει να πάρετε αντιβίωση, αυτή που θα καθορίσει το αντιβιόγραμμα.
  3. Patroklos

Patroklos New Member

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @Kathy. To αντιβιόγραμμα βγήκε και έδειξε σε ποια αντιβιοτικά είναι ευάισθητο το μικρόβιο. Η ερώτησή μου είναι: Επιβάλεται να πάρω αντιβίωση ή θα πρεπει να περιμενω να υποχωρήσει απο μόνο του (αν κατι τετοιο ισχύει φυσικα)? Διαβασα οτι δεν πρεπει να παίρνουμε πάντα αντιβίωση διοτι κανει το μικροβιο ποιο ανθεκτικο.
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Η αντιβίωση επιβάλλεται στον σταφυλόκκοκο.

Share This Page