1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

σας παρακαλώ απαντήστε μου

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by kikikara, Jun 6, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. kikikara

kikikara New Member

Για να το βοηθήσω να απορροφήσει το προϊόν. Να κάνει καλύτερη δουλειά . Μιλάω για την επιφάνεια του νυχιου η όποια κι όλα στους μύκητες παχαίνει.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Είναι πολύ πιθανό να κάνεις ζημιά με τη λίμα. Θα δημιουργήσεις πύλη εισόδου μικροβίων και θα τρέχεις και για άλλες καταστάσεις μετά. Να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού σου.
  3. νανι

νανι New Member

Γεια σας εγώ είμαι παλι
    Κάνω ακόμη θεραπεία έχουν περάσει τόσοι μήνες! Βεβαίως δεν ηταν μονο 4 όπως υποσχέθηκε η γιατρός.
    Αλλά δεν έχω παραλείψει ουτε μια μερα..
    Αρχίζει και βγαίνει το καινούργιο νύχι απο κάτω το καλό!
    Στο αριστερό νύχι ειναι μισο μισο, μισο υγιες μισο όχι, εχει τέλεια πρόοδο, βέβαια το δεξι νύχι δεν έχει τοσο καλη πρόοδο επειδή ηταν πολλάκις χτυπημένο και αρχικα ηταν σε χειρότερη κατάσταση!
    Πάντως ενα πράγμα παρατήρησα στους τόσους μήνες θεραπείας που κάνω (και ακόμη συνεχίζω!)..... Κατα τη διάρκεια της θεραπείας το νύχι εξελισσόταν δηλαδή ο μύκητας που είχε ήδη προσβάλλει το νύχι ΔΕΝ σταματησε να επηρεάζει το νύχι παρα τα όσα φάρμακα (κρέμα λάκα) έβαζα καθημερινά χωρίς καμια παράλειψη μέχρι σήμερα, δηλαδή είναι πιο κίτρινο απο οτι ηταν στην αρχή, απλώς γιατρευεται και παράλληλα, δεν ξέρω αν είμαι σαφής, απλως αυτό που θέλω να πω είναι οτι απο τη στιγμή που ξεκίνησα τη θεραπεία, η θεραπεία δεν κατάφερε να σταματήσει την εξέλιξη αλλά βοήθησε στο να προστατέψει και να αναδημιουργήσει το καινούργιο νύχι το οποίο ειναι άψογο.
    Kathy likes this.
  4. νανι

νανι New Member

20171022_214210.jpg
    Αρχικα θα δείτε το νύχι απο το αριστερό ποδι το οποίο αν παρατηρήσετε προσεκτικά θα δείτε πως ειναι μισο υγιές και μισο προσβεβλημένο.
    Μετα θα δείτε το νύχι απο το δεξι ποδι υο οποίο ειχε παλιά ένα μαύρο χτύπημα πανω.
    Ειναι αυτό.
    20171022_214136.jpg
    Όπως βλέπετε δε φαίνεται πολύ η μελανια. Το έχω ξαναχτυπήσει απο τοτε, είμαι λίγο ατσουμπαλη χαχα για την ακρίβεια το χτύπησα όταν ανέβαινα τις σκάλες.
    Αυτά για τώρα.
    Θα επανελθω βέβαια
    Ελπίζω οι φωτο να ειναι καθαρές
    Kathy likes this.
  5. νανι

νανι New Member

Γεια σας, ήρθα να δώσω παλι αναφορά λολ
    Λοιπον τα νύχια ειναι όπως τα βλέπετε με ίσως μια πολύ μικρή βελτίωση γιατί δεν περασε πολύς καιρός απο τότε
    Πήγα ξανά στη γιατρό και μου ειπε πως το δεξι νυχι επειδή θα αργήσει να γίνει καλά, να κανω μια πιο γρήγορη θεραπεία για αυτο, canespro, που στην ουσία πέφτει το προσβεβλημένο νυχι και είναι θεραπεία γρήγορη δηλαδή ενος μήνα. Αλλα δε θέλω. Τέλος πάντων της ειπα πως θέλω να συνεχίσω τη θεραπεία που κανω γιατί και φοβάμαι αλλα και σιχαινομαι να βγει το νυχι μου και δε θέλω να αντιμετωπισω κάτι χειροτερο (πχ περαιτέρω προσβολή απο μύκητες καθότι θα ειναι ευαίσθητο αν δεν έχω νυχι να καλυψει το δέρμα και δε θέλω τιποτα τέτοιο) της ειπα πως έχω υπομονή να συνεχίσω τη θεραπεία αφού μέχρι Τωρα δεν έχω παραλείψει ούτε μια μερα επειδή θέλω τόσο πολύ να γίνει καλά, και παρόλα αυτα μου σύστησε το κανεσπρό αλλα οκ αυτη περιμένει να το Παρω στην ουσία μου είπε δεν πονάει και οκ αλλά τη Ρώτησα αν θα έχω μετα μονο δέρμα ή θ έχω νυχι ; Δηλαδή θα πεσει όλο το νυχι ; Τη Ρώτησα αλλα δεν ξέρω δεν πήρα καθαρη απάντηση και ήρθα εδώ. Ακόμη δεν αγόρασα τιποτα γιατί πήγα χθες, αλλα θα τα αγοράσω, συνεχίζω τη θεραπεία με τα ηδη υπάρχοντα προϊόντα, λάκα και κρέμα, και θα αποφάσισε μέχρι τη δευτερα τι θα κανω, να το συζητησω με τη μάνα μου και να πάρω και μια δεύτερη γνώμη απο εδώ, εσείς που ξέρετε, αυτά. Απλως δε θέλω να παθω κάτι χειροτερο γιατί λογικά μετα δε θα ειναι ευαίσθητο ή πιο επιρρεπές σε μολύνσεις ; Διαφωτίστε με.
    Υ. γ. Αυτό ισχυει μονο για το δεξιό νυχι, στο άλλο μου είπε κανονικά τη θεραπεία που κάνουμε ήδη .
  6. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δεν είμαι δερματολόγος και δε μπορώ να έχω γνώμη για το συγκεκριμένο προϊόν όμως θα έλεγα να κάνεις αυτό που σου λέει αφού όμως πρώτα σου εξηγήσει ξεκάθαρα τι ακριβώς θα συμβεί με αυτή τη θεραπεία.
  7. νανι

νανι New Member

Ευχαριστω και παλι όπως και να έχει.
    Τελικά αποφάσισα αφού το συζήτησα και με τη μάνα μου, αυτη η θεραπεία στην ουσία βγάζει όλο το νυχι κι οχι μονο το προσβεβλημένο, και θα έχω δυσκολίες με το περπατημα αφού θα πονάει το πόδι μου χωρίς νυχι και θα ειναι πολύ πολύ ευαίσθητο.. Αυτο που εννοούσε η δερματολόγος ήταν στην ουσία οτι όταν θα βγει το νυχι θα αφαιρούνται τμήματά του κι οχι όλο, ως αποτέλεσμα δε θα πονέσει επειδή θα γίνει σταδιακά, όμως διάβασα και κριτικες και Λενε πως παρόλο που ειναι γρήγορη λύση, πολλές φορες απο κάτω έβγαινε παλι μη υγιές νυχι. Και λοιπον δεν ξέρω γιατί μου το πρότεινε αλλα η ιδέα εξαρχής δε μου άρεσε καθόλου και της το ειπα.. Ειχα σκεφτεί να της τηλεφώνησω για να μου το εξηγήσει καλυτερα και να ρωτησω για το τι παπούτσι θα φοραω κτλ αλλα τελικά αποφάσισα να συνεχίσω ως εχει, κι ας πάρει καιρό, εφόσον η ηδη υπάρχουσα θεραπεία μου κανει και δεν έχω κίνδυνο να παθω κάτι χειροτερο ας πάρει και καιρό, το μονο που θέλω είναι να δουλεύει, κι αφού δουλεύει δε με απασχολεί. Η κοινη λογική λέει πως το νυχι το χρειαζόμαστε.

Share This Page