1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

σας παρακαλώ απαντήστε μου

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by kikikara, Jun 6, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. kikikara

kikikara New Member

Γεια σας είμαι 23 ετών .
    Ψάχνω στο ίντερνετ να δω τι έχω. Φοβάμαι να.μην είναι.μελάνωμα.στο νύχι και πεθάνω μέσα.σε.δύο χρόνια.
    Το.νύχι.μου είναι.απαίσιο.και.δεν.θέλω να το βλέπω.
    Συγγνώμη που μιλάω έτσι αλλά θέλω να με.βοηθήσετε να μου βγάλετε μια διάγνωση αλλά θέλω να προετοιμάσω τον εαυτό μου αν είναι μελάνωμα πριν.πάθω σοκ από το γιατρό.
    Αυτό είναι.
    Συγγνώμη για την αηδία.
    Μη μου πείτε απλώς να.πάω σε έναν γιατρό. Πείτε μου αυτό που νομίζετε . Σας εμπιστεύομαι.
    20170606_221641-1_opt.jpg
    Αηδία αηδία αηδία.
    Το άλλο είναι καλύτερο .
    Είναι έτσι.
    Αλλά κι εκείνο δείχνει ύποπτο.
    20170606_221809_opt.jpg
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Γιατί το μυαλό σου πάει κατευθείαν στο μελάνωμα και γενικά στο κακό ;;; Σε ονυχομυκητίαση φέρνει... Να σε δει δερματολόγος γιατί χρειάζεται θεραπεία..
    Insomniac likes this.
  3. kikikara

kikikara New Member

Γιατί είδα αυτό το μαύρο σημάδι και ...τι να νόμιζα ; είναι σίγουρα ονυχομυκητιαση δηλαδή να μην ανησυχώ ;;;; Όταν έχεις μύκητες έχεις και μαύρα σημάδια σαν να.χτύπησες.το πόδι;;;
    Και οι γονείς μου έχουν μύκητες αλλά μόνο έχουν παχυνση νυχιου και κίτρινο νύχι αλλά όχι έτσι. Γιατί εγώ έχω μαύρο σημάδι ; είναι διαφορετικός τύπος μύκητα;;; ανησύχησα γιατί ψάχνω στο ίντερνετ
  4. kikikara

kikikara New Member

Αυτό το μαύρο σημάδι Είναι μύκητες;;;
  5. Kathy

Στην ονυχομυκητίαση το νύχι είναι πολύ ευαίσθητο και ακόμη και η πίεση από το παπούτσι μπορεί να κάνει ζημιά πχ αιμάτωμα. Από το να ψάχνεις διαγνώσεις στο ίντερνετ που είναι γνωστό οτι μόνο σύγχυση προκαλεί αυτό, είναι προτιμότερο να σε δει απο κοντά ένας δερματολόγος για να κάνει μία σωστή διάγνωση και να σου δοθεί θεραπεία.
  6. kikikara

kikikara New Member

Έγινε ευχαριστώ πολύ
    Τώρα θα πάω στο γιατρό για να πάρω θεραπεία
    Kathy likes this.
  7. kikikara

kikikara New Member

Να ρωτήσω λίγο κάτι ;;;;
    Επειδή ακόμη δεν.κατάφερα να.πάω στο γιατρό λόγω εξεταστικής και διαβάσματος , θα ήταν.καλό να.βάλω αυτήν την.κρέμα που χρησιμοποιούν οι γονείς.μου ;;; λέγεται lamisil. Μόνο για λίγο για να με βοηθήσει να μην χειροτέρεψε ώσπου να.πάω στο γιατρό. Θα με βοηθήσει ή να.μην τη βάλω ;;;
  8. Kathy

Φυσικά και θα βοηθήσει, κακό δε θα του κάνει αλλά μην επαναπαυτείς και αμελήσεις τον γιατρό..
  9. kikikara

kikikara New Member

Έγινε. Όχι με τίποτα ! Θα πάω στο γιατρό. Δεν θέλω πρόβλημα να έχω στο μέλλον. Θα σας ενημερώσω περαιτέρω αφού πάω
    Kathy likes this.
  10. kikikara

kikikara New Member

Πήγα στο γιατρό Σήμερα το πρωί σε δερματολόγο όπως υποσχεθηκα.
    Μου είπε πως είναι μύκητες και μου έδωσε μια κρέμα και μια λακα τις οποίες θ α φοράω εναλλάξ μια μέρα κρέμα , την επόμενη μέρα λακα. ΚΙ σε ένα μήνα να πάω να με δει.
    Το μαύρο σημάδι είναι αιμάτωμα το είδε με ένα φακό
    Μου είπε πως δεν το έπαθα από μολυσμένο νυχοκοπτη όπως νόμιζα αλλά από νύχι που δεν τα ξεβαφα για καιρό.
    Είπε ότι θα φύγει αλλά να μην παραλείψω ούτε μια μέρα την θεραπεία .
    Είπε πως θα έχω πάλι φυσιολογικά νύχια γιατί αυτό ήταν ο φόβος μου και το ρώτησα και το τόνισα κιόλας
  11. kikikara

kikikara New Member

Γεια σας και παλι.
    Μου εδωσε τα εξης
    Amorolfine hydrochloride
    Και
    Terbinafine hydrochloride
    Ηθελα να τα αναφερω σε περιπτωση που καποιος βοηθηθει να δει τι περιπου απαιτει απο προιοντα μια θεραπεια ονυχομυκητιασης.
    Ναστε κσλα!
  12. Kathy

Είδες που σου είπα ότι άδικα ανησυχείς; Περαστικά πολλά και γρήγορη ανάρρωση σου εύχομαι !!!
  13. kikikara

kikikara New Member

Ευχαριστώ πολύ γλυκιά κατυ.
    Άδικα ανησύχησα! Απτό άγχος μου.
    Φιλιά :_lol:
    Kathy likes this.
  14. kikikara

kikikara New Member

20170614_122002_opt-1.jpg 20170614_121953_opt-1.jpg Θα βάζω εδώ φωτογραφίες για να δούμε αν κάνω πρόοδο.
    Είμαι τώρα 6 μέρες σε θεραπεία. Εύχομαι να έχει μια μικρή διαφορά. Και να βελτιώνεται.
    Last edited: Jun 14, 2017
  15. Kathy

Μη βιάζεσαι γιατί η ονυχομυκητίαση δεν είναι απλή υπόθεση και η θεραπεία παίρνει χρόνο. Επειδή είναι εσωτερικοί μύκητες δουλεύουν από μέσα και με το νύχι έξω είναι πολύ χρονοβόρα αλλά και δύσκολη η θεραπεία τους. Κάποιοι φτάνουν και μέχρι τον χειρουργό για εξαγωγή νυχιού αν δε μπορούν να θεραπευτούν με φαρμακευτική αγωγή. Να σε βλέπει ο γιατρός συχνά και να φοράς ανοιχτά παπούτσια ώστε να αερίζονται τα πόδια σου όσο περισσότερο γίνεται επειδή ο ιδρώτας ευνοεί τους μύκητες και αυτό δε το θέλουμε σε καμία περίπτωση.
  16. kikikara

kikikara New Member

Θα το κάνω. Τώρα αν λιμαρω την επιφάνεια του νυχιου μέρα παρά μέρα και μετά βάζω τη λακα είναι σωστό ή λάθος Α ξέχασα να το ρωτήσω. Όχι δε βιάζομαι . Θα πάω για επανεξεταση σε ένα μήνα. Επίσης ξέχασα να το ρωτήσω για τη λιμα γι'αυτό ρωτάω εδώ. Η συσκευασία έχει πολλές λιμες Αλλά κάνει να λιμαρω για καλύτερη απορρόφηση του προϊόντος ή όχι ; προσεκτικά βέβαια μόνο στο νύχι
  17. kikikara

kikikara New Member

Είναι δυνατόν να φτάσω σε σημείο να βγάλω το νύχι ; είναι θεωρώ σε αρχικό σχετικά στάδιο και πιστεύω ότι θα το σώσω με συστηματική θεραπεία (κρεμα λακα) χωρίς χάπια . Αληθεύει ;
    Μου είπε σε τέσσερις μήνες θα φύγει
  18. Kathy

Ναι μπορεί να υποχωρήσει σε 4 ή και περισσότερο μήνες. Θα ακολουθήσεις ακριβώς τις οδηγίες που σου έδωσε ο γιατρός σου με την όλη διαδικασία, τη συχνότητα της φαρμακευτικής θεραπείας και όλα θα πάνε καλά.
    kikikara likes this.
  19. kikikara

kikikara New Member

20170624_134346-1-1_opt.jpg 20170624_134356-1_opt.jpg Η κρέμα που.μου δόθηκε βοήθησε πολύ καθώς είχα ανάμεσα στα δάχτυλα (πάλι καλά μόνο σε δύο δάχτυλα) και έχει εξαφανιστεί ο μύκητας. Αλλά στο νύχι αργεί και θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις . Είναι πιθανόν να κιτρινισει το νύχι περισσότερο ; δε θυμάμαι να ήταν τόσο κίτρινο. Δεύτερον , μπορώ να τα λιμαρω μέρα παρά μέρα ή θα γίνει χειρότερα ;
    Ευχαριστώ
    Εδώ είναι το update μου σήμερα.
    Last edited: Jun 24, 2017
  20. Kathy

Δεν κιτρινίζει απλά αργεί να επανέλθει. Γιατί να το λιμάρεις ;;;

Share This Page