1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ρεψίματα Και Κόμπος Στον Λαιμό?

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by skallint, Feb 28, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. skallint

skallint New Member

Καλημέρα σας,

Τις τελευταίες μέρες έχω κάποια ρεψίματα και νιώθω κόμπο στον λαιμό μετά από φαγητό. Υπάρχει πρόβλημα με το στομάχι?

Ευχαριστώ πολύ,

skallint
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα σας.
    Μπορει να ειναι συμπτώματα παλινδρόμησης.
    Θα πρεπει, αν συνεχίζονται, να σας δει γαστρεντερολόγος.
  3. elir

elir Member

εγω ειχα γοπ, το ιδιο και ο μπαμπας μου και 2 φιλοι μου και ειναι καραμπαμ αυτα τα συμπτωματα μεγαλη προσοχη καπνισμα καφες, οξινα, ντοματες, χυμοι, μικρες ποσοτητες και συχνα και οσο πιο στεγνα φαγητα, προσεχε και το πσημενο ψωμι..κανα σιμεκο κανα μαλοξ η πριμπεραν εμενα με βοηθησε πολυ αλλιως στο γιατρο..
  4. skallint

skallint New Member

Κόμπος συτον λαιμό

Θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα. Τις τελευταιες 2 εβδομάδες νιώθω τον συγκεκριμένο κόμπο πάλι. Βάσει ιστορικού είχα κάνει γαστροσκόπηση πριν 2 χρόνια περίπου και είχε διαπιστωθεί το σύμπτωμα του εθερεθιστου εντέρου. τότε μου είχαν χορηγηθεί nexium. Χρείαζεται να μπω στην διαδικασία να το ψάξω?

Ευχαριστώ πολύ,

ΣΚ
  5. elir

elir Member

Ο κομπος μπορει να ειναι κ αγχος..αν εχεις προσβαση σε ηρεμιστικα θα σ λεγα χωρις να μαι γιατρος αλλα επειδη το χα κ εγω να παρεις ενα να δεις αν σταματισει..
  6. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Βάση ιστορικού και επειδή υπήρχε ευερέθιστο έντερο ενδεχομένως να χρειαστείς πάλι θεραπεία. Εάν συνεχιστούν τα συμπτώματα θα πρέπει να σε ξαναδεί γαστρεντερολόγος. Δυστυχώς, τις περισσότερες φορές τα διάφορα γαστρεντερολογικά προβλήματα μπορεί να επανέλθουν.
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Βασικά από γαστροσκόπηση δεν διαπιστώνεται σύνδρομο ευερεθιστοε εντέρου, δεν υπάρχει συσχέτιση!!
    Απο κει και πέρα θα πρέπει να απευθυνθειτε σε γαστρεντερολόγο και ισως να σας ξαναελέγξει!
    Nexium χορηγειται σε παλινδρομική νόσο οχι σε ευερεθιστο έντερο πάντως.
  8. maria22

maria22 New Member

λογω μεταβολισμου μηπως ειναι?

[b][url=http://www.creationweb.gr/][FONT=&quot]κατασκευή ιστοσελίδων [/FONT][/url][/b]

Share This Page