1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ραμματα

Discussion in 'Κήλες' started by phoebe, May 14, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. phoebe

phoebe New Member

καλημέρα!θα ηθελα να ρωτήσω σε μια επέμβαση στον αφαλό , είτε για ομφαλοκήλη , είτε λαπαροσκοπηση , υπάρχουν και εσωτερικά ράμματα στον αφαλό;αυτά πότε αναρρώνουν;γιατί εγώ άρχισα να γυμνάζομαι και η επέμβαση έγινε πριν 3,5 βδομάδες.βέβαια,όταν κάνω κοιλιακους , σε κάποιο σημείο δεν αντέχω, νιωθω σαν να μου σκίζεται ο αφαλός και εκεί σταματάω.μπορεί να δημιουργησα προβλημα ή να δημιουργήσω επειδή γυμνάζομαι;αν ναι , τι προβληματα μπορει να δημιουργηθουν;εχω ακουσει οτι ο αφαλος ειναι ευαισθητο σημειο και φοβαμαι μηπως εκανα καμια ζημια.:triste:
  2. phoebe

phoebe New Member

Εως τωρα που να αρχισω την γυμναστικη δεν ειχα κανενα προβλημα!
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Υπάρχουν!
    Και κυρίως είναι απορροφήσιμα ανάλογα με την επιλογή του χειρουργού!
    Τα σύγχρονα απορροφήσιμα ράμματα χρειάζονται απο 4 βδομάδες μέχρι και 4 μήνες για πλήρη απορρόφηση απο τον οργανισμό!
    Ομως η διαδικασία επούλωση και το χρονικό περιθώριο ασφαλείας για τέτοιου είδους επεμβάσεις είναι συνήθως ενας μήνας!!!

Share This Page