1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ραγάδες δακτυλίου - επέμβαση, πρωκτική συνουσία μετά από εγχείρηση

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by petros32, Feb 25, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. petros32

petros32 New Member

Καλησπέρα στην κοινότητα!
    Επειδή ντρέπομαι να ρωτήσω κάποιον χειρουργό εκτός διαδικτύου (για το 2ο ερώτημα), ανοίγω αυτό το θέμα και ελπίζω να αντιμετωπιστεί με σεβασμό.

Το 2009 μου έγινε διάγνωση ραγάδων δακτυλίου. Ανά τα χρόνια το πρόβλημα δεν ήταν έντονο (δλδ υπήρχαν πολλές υφέσεις), δε χρησιμοποίησα κάποια αλοιφή ή κάποιο καθαρκτικό (duphalac κτλ) και όλα μια χαρά.

Πλέον επέστρεψε όμως το εξής θέμα: πόνος και αρκετό αίμα (στο χαρτί βλέπω τόσο αίμα, ούτε περίοδο να είχα). Όταν αφοδεύω κυριολεκτικά για κάποια δευτερόλεπτα δεν αντέχω τον πόνο (λες και δε γλυστράνε τα κόπρανα με τίποτα και με γδέρνουν). Μετά όλη μέρα πόνος. Έτσι αποφάσισα να στραφώ προς τη χειρουργική οδό.

Να σημειώσω ότι πριν κάποιους μήνες ξανά είχα πάει σε χειρουργό αναφέροντας τον πόνο και το αίμα και δείχνοντάς του την εξέταση που είχα κάνει το 2009 με τη διάγνωση των ραγάδων, και, χωρίς να με εξετάσει μου είχε πει απλά ότι όταν εμφανίζονται ραγάδες, εμφανίζονται πολλές φορές και αιμορροίδες και επέμενε να το αντιμετωπίσω συντηρητικά.

Θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα:
    1. Γιατί κάποιοι γιατροί επιμένουν στη συντηρητική αντιμετώπιση; Υπάρχουν κίνδυνοι με την εγχείρηση ή κάτι άλλο που τους αποτρέπει να την προτείνουν; Γιατί ok αν μιλάμε για μια εγχείρηση απλή και ρουτίνας που βελτιώνει την καθημερινότητα του ασθενή, γιατί να μη γίνει;
    2. Μπορεί κάποιος να κάνει πρωκτική συνουσία μετά από μια τέτοια εγχείρηση (αφού αναρρώσει πλήρως) ;
    Αυτή τη στιγμή ασφαλώς και δε μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο και δεν το έχω κάνει ποτέ, οπότε ρωτάω αν μετά από την επέμβαση κάποιος είναι σαν να μην είχε ποτέ, οπότε μπορεί να κάνει και κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η ραγαδα δακτυλίου εφ'οσον χρονισει (μεταπέσει σε ουλώδη ιστό), ΔΕΝ επουλώνει. Δηλαδή με συντηρητικά μεσα δεν θεραπεύεται. Σαν τοπικη θεραπεία η μονη που ολα τα χρονια εφαρμοζόταν ειναι η αλοιφή με νιτρώδη (βλ.rectogesic), αλλά σε μεγάλη χρόνια ουλώδη ραγάδα τα αποτελέσματα ειναι ελάχιστα, και η υποτροπή συχνότατη.
    Απαντώντας στην 1. θα ελεγα οτι πολλοί δεν κατέχουν καλά το ζήτημα και ισως διστάζουν, διότι χειρουργική θεραπεία είναι πάντα αφαίρεση της ραγάδος και μερική πλαγία έσω σφιγκτηροτομή. Αν δεν γινει αυτο, η θεραπεία ειναι πλημμελής.
    Απαντώντας στο 2. και επειδή εχω ανιμετωπίσει και άλλες παρόμιες περιπτώσεις, μπορεί να γινει οταν επέλθει πλήρης επούλωση των τραυμάτων, πράγμα που συμβαινει συνηθως σε 1-1 μιση μήνα!
  3. petros32

petros32 New Member

Ευχαριστώ για την απάντηση κύριε Σάμπαλη!
    Κάτι τελευταίο, η επέμβαση γίνεται με ολική ή τοπική νάρκωση;
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα.
    Η επέμβαση γίνεται ειτε με γενική αναισθησία είτε με επισκληριδιο-ραχιαία.
  5. petros32

petros32 New Member

Καλησπέρα!
    Την επέμβαση την έκανα χθες και σήμερα είμαι σπίτι μου χωρίς πόνους! Μέχρι στιγμής βέβαια δεν έχει χρειαστεί να πάω wc, οπότε δε ξέρω αν θα πονέσω όταν πάω.

Ο γιατρός μου έγραψε γάλα μαγνησίας να το παίρνω για 1 μήνα για μαλακά κόπρανα και ένα σαμπουάν.

Ελπίζω σε 1 - 1,5 μήνα που θα έχει συνέλθει η περιοχή να είμαι εντάξει!!

ΥΓ: Η επέμβαση έγινε με τοπική αναισθησία. Στην αρχή πόναγα πολύ αλλά μετά οκ. Γύρω στα 20 λεπτά ήταν ο χρόνος του χειρουργείου + κανά 10-15λεπτο η προετοιμασία.
    sambalisG likes this.
  6. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.
    Εύχομαι πολλά περαστικά και γρήγορη ανάρρωση.

Share This Page