1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ραγάδα Δακτυλίου: Τι Να Κάνω Είμαι Σε Απόγνωση!

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by tammy, Jul 21, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. tammy

tammy New Member

Πριν από 4 περίπου χρόνια διαπιστώθηκε ότι είχα ραγάδα δακτυλίου. Μετά από καιρό (επειδή ντρεπόμουν) απευθύνθηκα σε χερουργό και έκανα διαστολή. Μετά ήταν όλα καλά.

Τέλη Μαϊου(2008 ) ξαναπαρουσιάστηκε πάλι ραγάδα. Μέχρι και τα μέσα Ιουνίου η κατάσταση ήταν υποφερτή καθώς χρησιμοποιόυσα αλοιφές και ξυλοκαίνη. Πήγα σε γιατρό και μου δωσε την αλοιφή "rectogesic" πρωί-βράδυ. Την χρησιμοποίησα 4 βδομάδες και η κατάσταση είναι η ίδια και χειρότερη. Ο πόνος είναι ανυπόφορος!

Ο χειρουργός μου είπε πως αν κάνω και δεύτερη επέμβαση στον πρωκτό θα έχω προσωρινή ακράτεια κοπράνων και αυτό με φοβίζει. Είμαι 52 χρονών και δουλεύω. Ποια είναι η γνώμη σας; Τι να κάνω; Να ξανακάνω επέμβαση;

Ευχαριστώ πολύ!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Το οτι υποφέρετε σημαίνει πως η ραγάδα δεν θεραπεύτηκε και δεν επουλώνει διοτι είναο χρόνια ραγάδα.
    Η επέμβαση εκλογής είναι η μερική πλαηία έσω σφιγκτηροτομή και νεαροποίηση-αφαίρεση της ραγάδος.
    Η επέμβαση στον έσω σφιγκτήρα ΔΕΝ δημιουργεί ακράτεια!!!
  3. tammy

tammy New Member

Μετά από τη συμβουλή σας προχώρησα σε επέμβαση πλάγιας έσω σφιγκτηροτομής και πέρασε μια βδομάδα κατά την οποία έπαιρνα κάθε βράδυ "duphalac",πρωί-βράδυ "daflon" και έβαζα "bedatine" με την αλοιφή "rectogesic". Μια βδομάδα μετά και ενώ το βράδυ πήρα "duphalac" (αλλά σε μικρότερη ποσότητα) το πρωί αντιμετώπισα πρόβλημα, σφίχτηκα πολύ (δε μάτωσα) αλλά όλη την ημέρα πονάω. Πήρα "lonarid" και το πρόβλημα μου είναι τώρα επειδή έκανα την επέμβαση (και πρίν 4 χρόνια διαστολή) αν υπάρχει φόβος με το σφίξιμο να έχω δημιουργήσει πάλι πρόβλημα ραγάδας;
    Να συνεχίσω να κάνω την ίδια αγωγή; Για πόσο καιρό ακόμα;

Ευχαριστώ πολύ!
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Μετά την συμβουλή μου???:eek: (Οι συμβουλές στο forum αποτελούν ενημερωτικές πληροφορίες σε σχέση με κάποια χειρουργική πάθηση, οχι όμως με την συγκεκριμμένη πάθηση του καθενός επισκέπτη, διότι δεν υπάρχει άμεση κλινική άποψη και εξέταση, και δεν μπορεί σε οιαδήποτε περίπτωση να υποκαταστήσει τις οδηγίες του θεράποντος ιατρού του επισκέπτη)!!
    Απο κει και πέρα... πόνος τοσες μερες μετά μπορεί να είναι κάποιος σπασμός του σφιγκτήρα που συνήθως είναι παροδικός και υφίεται!
    Ειδική δράση αναλγητική έχουν τα αντιφλεγμονώδη (τύπου mesulid, xefo, voltaren) εφόσον επιτρέπεται να τα πάρετε!!!
  5. tammy

tammy New Member

Γιατρε για σας, πέρασε ένας περίπου μήνας από τότε που έκανα την επέμβαση και ο πόνος συνεχίστηκε κυρίως τις πρωινές ώρες μετά την τουαλέτα. Πήγα στο γιατρό μου και μου είπε ότι δημιουργήθηκε καινούργια ραγάδα και μου πρότεινε διαστολή. Είναι δυνατο αυτό να γίνει; Δύο διαστολές και μία επέμβαση; Συνέχεια αυτό θα γίνεται; Δεν υπάρχει οριστική θεραπεία; Αν γίνει ξανά διαστολή για τον πόνο ποιες θα είναι οι συνέπειες; Εσεις τι προτείνετε;

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την υπομονή σας.
  6. katerina1

katerina1 New Member

7. katerina1

katerina1 New Member

αγαπητη ταμυ, δεν ξερω τι εχεις κανει με την ραγαδα αλλα οι ιατρικες ιστοσελιδες για το θεμα λενε λειζερ και πλαγια εσω σφιγκτηροτομη αφου βεβαια σε δει χειρουργος ειδικος για πρωκτο. κουραγιο γλυκια μου στειλε αν χρειαστεις βοηθεια
    brasidas12 likes this.

Share This Page