1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. καλησπερα ηθελα να ρωτησω εδω και 4 μηνες σχεδον εχω λιγο πονο κατα την αφοδευση(στην αρχη με πονουσε πιο πολυ) και εντονους πονους μετα απο καμια ωρα και το οποιο κραταει 7-8 ωρες και νιωθω ενα πρηξιμο μεσα στον πρωκτο και το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κατσω ορθιος γιατι με ποναει ο πρωκτος.εχω παει σε γιατρο και μου ειπε οτι ειναι ραγαδα,καναμε θεραπεια με αλιφες,ειχε κλεισει η ραγαδα αλλα παλι τωρα ξανανοιξε,μου εχει βγαλει και ενα σαν σπυρακι στην ακρη του πρωκτου το οποιο οταν παω τουαλετα φουσκονη λιγο και ποναει(μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι ενα μαξιλαρακι,δεν το καταλαβα πως ακριβως το ειπε.)
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα Παναγιώτη.
    Προφανως η ραγαδα σου υποτροπίασε, και το "σπυράκι" που δου ειπαν ειναι δορυφορος αιμορροιδα.
    Η θεραπεία της ραγάδος ειναι συντηρητική κατ'αρχήν και αλοιφες γενικά δεν δρουν, πλην της rectogesic!
    Παρ'ολα αυτά, και επειδη η διαγνωση δεν τιθεται τηλεφωνικά, καλό θα ειναι να σε δει χειρουργός, εφ'οσον σε ταλαιπωρει.
  3. αν και καθυστερημενα ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας κ'σαμπαλη.ακολουθησα την συμβουλη σας και πηγα σε χειρουργο πριν απο κανα 20 μερες.Μου ειπε οτι ηταν χρονια και μεγαλη ραγαδα και ηθελε επεμβαση.Την εκανα την ιδια μερα,κρατησε περιπου 1ωρα η επεμβαση με ολικη μεθη μετα απο 1ωρα εφυγα απο την κλινικη και απο την επομενη μερα μπορουσα να παω τουαλετα χωρις να εχω κανεναν πονο και μπορω να φαω οτι θελω και δεν καταλαβαινω τιποτα ειμαι οπως ειμουν πριν,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
    sambalisG likes this.

Share This Page