1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ραγαδα,συριγγιο Η Κατι Αλλο?

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by kostantis, May 15, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. kostantis

kostantis New Member

Γεια σαs ειμαι καινουριοs εδω και θα ηθελα την συμβουλη σαs,εδω και 2 μηνεσ αντιμετωπιζω ενα προβλημα,στην αρχη ξεκινησε με καποια τσιμπηματα στην περιοχη του πρωκτου σαν να με τρυπουσαν με καρφιτσα,νομιζα οτι ηταν καποια αιμοραιδα,ο πονοσ χειροτερεψε με αποτελεσμα για 2 μερεσ να ποναω ακομα και οταν ηταν για απλα αερια.επισκευτικα εναν χειρουργο πρωκτολογο και διεγνωσε μια δερματικη πτυχη μονο, μεσα στον πρωκτο και μου εδωσε μια αλοιφη για αιμοραιδεs..(εκανε πρωκτοσκοπηση).Την επομενη μερα ειχα ολα τα συμπτωματα τισ ραγαδαs,και αιμα που δεν ειχα,επισκευτικα παλι χειρουργο και διεγνωσε ραγαδα.χρησιμοποιω rectogesic εδο και 6 εβδομαδεs,μια παει καλα μια οχι,ακομα ποναω αλλα πολυ λιγοτερο πλεων.η ραγαδα δεν εχει κλεισει αλλα δεν εχω κανενα συμπτωμα πλεων..αντιθετοσ νιωθω παλι τισ ενοχλησειs εκει στη δερματικη πτυχη που ειχε διαγνωση ο πρωτοs γιατροs,νιωθω να πρηζεται και πονωο πολυ εκεινη την στιγμη.μετα απο καμια ωρα περναει ο πονοs..πιστευετε οτι ειναι ραγαδα αυτο?η υπαρχει πιθανοτητα για κατι χειροτερο?εχω παρει πλεων την αποφαση να παω σε χειρουργικη επεμβαση!!ευχαριστω για τον χρονο σαs!!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα. Η δερματική πτυχη που λετε μαλλον αποτελεί την ¨δορυφόρο" πτυχη - αιμορροϊδα (sentinel tag) Που συνοδέυει την χρόνια ραγάδα. Η επέμβαση νομιζω πως ειναι μονόδρομος.

Share This Page