1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. chx

chx New Member

ΕΧΩ ΜΙΑ ΡΑΓΑΔΑ ΠΡΩΚΤΟΥ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ 12Η ΩΡΑ.. ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΝ Η ΡΑΓΑΔΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΓΡΑΜΜΗ (6Η-12Η ΩΡΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΘΕΣΗ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΓΑΔΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.. ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Σαφως και δεν ισχύει.
    Μπορειτε ομως να μας πειτε πουτο διαβάσατε??:confused:
  3. chx

chx New Member

4. sambalisG

Η εμφάνιση της ραγαδας ειναι πραγματι σχεδον αποκλειστικα στην 6η ωρα, σπανιότερα στην 12η ώρα, και ελάχιστες φορες σε άλλη ωρα. (οχι ποτέ).
    Ραγαδες σε άλλες θεσεις μπορει να οφειλονται κατα σειράν σε Crohn , ελκώδη κολίτιδα, HIV φλεγμονές, φυματιωση, σύφιλη, νεοπλασία κλπ...
    Εχω δει στην καριέρα μου γυναικες με ραγαδα στην 1η ώρα (μετά απο επισιοτομή για τοκετό).
    Μηπως ομως δεν ειναι ραγαδα αυτο που εχετε και απλά μια βλεννογονικη βλάβη απλώς??
  5. chx

chx New Member

Λετε; εμφανιζεται μια μικρη σχισμη μετα απο μια δυσκολη κενωση.. Αιμορραγει λιγο και νιωθω ελαφρυ καψιμο (κατα τη διαρκεια της κενωσης).. Μπορει να ειναι αυτο; και ποια η διαφορα απο μια ραγαδα;
  6. sambalisG

Ενα μικρό σχισιμο του βλεννογόνου δεν ειναι θεμα σοβαρό. Συμβαινει πολύ συχνα σε ολους μας:rolleyes:.
    Ρυθμιστε την δυσκοιλιοτητα που ειναι και το πιό σημαντικο στην υποθεση σας.
    ΑΝ συνεχιστει θα πρεπει να σας δει ειδικός.

Share This Page