1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πυρετος αγνωστου αιτιολογιας

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by nadine, May 13, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. nadine

nadine New Member

θα ηθελα να μαθω εαν ειναι φυσιολογικος ο πυρετος χωρις κανενα αλλο συμπτωμα. Πριν απο 2 χρονια ειχα πυρετο για ενα μηνα ο οποιος κυμαινοταν μεταξυ 37,7-41 εκανα ολες τις εξετασεις και το μονο παθολογικο που βρεθηκε ηταν υψηλη τιμη της ΤΚΕ=111 και ψηλαφητος σπλήνας. Δεν μου δοθηκε καποια φαρμακευτικη αγωγη και ουτε βρεθηκε κατι ξεκαθαρο διαγνωστικα. Από τότε εχω ξανα κανει πυρετο φετος ο οποιος διηρκησε 1 μερα ξεκινοντας απο δεκατα και εφτασε 40 το βραδυ. Το πρωι της επομένης η θερμοκρασια μου ηταν φυσιολογικη. Επιπλέον η θερμοκρασία μου κάποιες φορες ανά περιόδους κατεβαινει στους 35οC.Βεβαια και ο πυρετός και η χαμηλη θερμοκρασια συμβαινουν αραια. Θα σας ημουν υπόχρεη αν θα μπορούσατε να δώσετε κάποια εξηγηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Τεράστιο θέμα ο Πυρετός αγνώστου αιτιολογίας που όμως επαφίεται σε ειδικότητα ειδικού λοιμωξιολόγου!!!

Τεράστια είναι και η αναφερόμενη αιτιολογία!!!

Μπορούμε ενδεχομένως να βοηθήσουμε αν μας αναφέρετε τις εξετάσεις που μέχρι τώρα έχετε υποβληθεί!
  3. nadine

nadine New Member

Οι εξετασεις ηταν αιματος (ΓΕΝΙΚΗ, ΜΟΝΟ ΤΕΣΤ,IgM, IgE, ορμονολογικες TSH, T3, T4, και ASTO, ΤΚΕ) και ουρων. Εκτος απο την ΤΚΕ που ηταν υψηλη δεν υπηρχε κατι αλλο παθολογικο. Ο γιατρος ανεφερε οτι ισως ειναι καποια θυρεοειδιτιδα χωρις να εχει καταληξει. Το υπερηχογραφημα που εκανα στον θυρεοειδη ομως δεν εδειξε τιποτα.

Share This Page