1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΠΥΟΝ Ή ΒΛΕΝΝΑ??

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by atsidas, Mar 17, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. atsidas

atsidas New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
    ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
    ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:
    ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑ ΣΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΕΡΙΕΔΡΙΚΟΥ ΑΠΟΣΤΗΜΑΤΟΣ (ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΧΕΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΣΠΑΣΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ) ΣΥΡΙΓΓΙΟΥ ΚΑΙ ΡΑΓΑΔΑΣ.
    ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΑΡΧΙΣΑΝ ΠΑΛΙ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΠΤΑ ΥΓΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΜΟΙΑΖΑΝ ΜΕ "ΜΥΞΑ" ΚΙΤΡΙΝΩΠΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΡΩΝΑΝ ΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ. ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΟΥΝ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΕ ΚΑΤΙ. ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ-ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ.
    ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ CICATRIDINA ΥΠΟΘΕΤΑ ΚΙ ΑΛΟΙΦΗ. ΤΑ ΥΓΡΑ ΟΜΩΣ ΕΤΡΕΧΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΠΙΑ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΦΥΣΗ. ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΙΣΗ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΑ...)
    ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΟΜΙΟ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΠΡΩΚΤΟΥ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΒΑΘΜΟΥ. ΕΤΣΙ, ΣΤΙΣ 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΣΥΡΙΓΓΙΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΣΥΡΙΓΓΡΑΦΙΑ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΚΛΙΣΜΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΣ.
    ΕΦΤΑ ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΟΙ ΑΙΜΟΡΡΟΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΤΡΕΧΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ, ΛΙΓΟΣΤΕΥΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ, ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ.
    ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΗΝ PROCTOSYNALAR ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕ.
    ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΖΟΥΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ (Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΧΡΗΣΗ LASER) ΟΜΩΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΩΠΑ ΥΓΡΑ. Η ΥΦΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΥΞΑ, ΚΑΙ Ο ΛΕΚΕΣ ΤΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΣ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΡΙΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΟΠΡΑΝΑ. ΝΙΩΘΩ ΕΝΑΝ ΜΟΥΝΤΟ ΠΟΝΟ ΟΤΑΝ Ο ΣΦΥΓΚΤΗΡΑΣ ΣΦΙΓΓΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ. (ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΟΥΜΕ)
    ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:
    1) ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΕΝΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ?
    ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΟΠΑΘΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΝΑ ΣΤΑΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΥΓΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ?
    2) ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΤΗΝ ΒΛΕΝΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΟΝ?
    3) ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΜΕΣΑ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΝΑ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕ ΚΙ ΟΛΑΣ ΤΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ?
    4) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΠΤΕΥΤΩ ΤΗ ΝΟΣΟ ΤΟΥ CROHN ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΡΙΤΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ? Ή ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΙΣΗ?

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ, ΟΜΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ ΓΝΩΜΗ. ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΜΟΥ ΣΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΑΠΛΑ ΑΓΧΟΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΛΗ ΓΝΩΜΗ.
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα.
    Κοιτάξτε, η αιμορροίδοπάθεια μπορεί να παράγει βλέννα, αλλά η εικόνα που αναφέρετε δεν ταιριάζει με αιμορροϊδες, αλλά με συρίγγιο.
    Δεν μπορώ να σας πω ακριβώς, μιά και δεν ειμαι γνωστης της κατάστασης σας άμεσα, και επίσης δεν γνωριζω τα αποτελέσματα της μαγνητικής που κάνατε.
    Το συριγγιο σαφώς και μπορεί να υποτροπιάσει, ειδικά αν δεν έχει ανιχνευθει σωστά και ολοκλήρως το έσω στόμιο, ή σπανιώτερα να αφορά δύσκολο επιπλεγμένο συίγγιο.
    Οσον αφορά την νοσο crohn, σιγουρα καλύπτει η κολονοσκόπηση εφ'οσον έγινε ο απαραίτητος ελεγχος (ελεγχος τελικού ειλεού-βιοψίες).
  3. atsidas

atsidas New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.
    ΚΑΤΑΝΟΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΚΡΙΒΗΣ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΙΚΟΝΑ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΒΙΟΨΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΙΣΗ. Ο ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ
    ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΜΟΡΡΟΕΙΔΟΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ, ΚΑΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΥΠΟΠΤΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΝΟΣΟ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΒΙΟΨΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΙΔΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΙΣΗ?

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ.
    -ΤΟ ΣΥΡΙΓΓΙΟ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΥΟΝ? Ή ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΚΕΤΑ ΥΓΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ? (ΒΛΕΝΝΕΣ)
    -ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΡΘΟΣΚΟΠΙΣΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ? (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΕΙΓΜΑ ΤΩΝ ΥΓΡΩΝ ΣΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΠΥΟΥ).

(ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ FORUM ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ
    ΣΤΟ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ).
    Last edited by a moderator: Mar 21, 2011
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Το πιο πιθανό είναι μην πήρε δείγμα για βιοψία ο γαστρεντερολόγος επειδή η εικόνα που είχε από τη κολονοσκόπηση ήταν φυσιολογική κατά την άποψή του. Παρόλο αυτά όμως οι περισσότεροι γαστρεντερολόγοι όταν υποβάλλουν τους ασθενείς τους σε γαστροσκόπηση ή κολονοσκόπηση συνηθίζουν να παίρνουν και δείγμα για βιοψία για να είναι πλήρης ο έλεγχος και για να έχουν μια πιο ξεκάθαρη εικόνα!
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Εξεταση ελέγχου για συρίγγιο στην περιοχή χωρίς να θιχτει η περιοχή είναι η μαγνητική τομογραφία, αλλά πρέπει να γίνει παρελθόντος του χρόνου της φλεγμονής.
  6. scrat

scrat New Member

syrigio

otan kapoios exei syrrigio einai aparaithth h xeirourgikh epevmash?

Share This Page