1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΠΥΟΝ ΣΤΗ ΧΟΛΗ

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by dante85, May 31, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. dante85

dante85 New Member

Καλησπερα και πολλα μπραβο για τις συμβουλες σας.Ο πατερας μου στις 30/5/08 υποβληθηκε σε λαπαροσκοπικη αφαιρεση της χολης στο νοσοκομειο ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ.Κατα τη διαρκεια της επεμβασης διαπιστωθηκε στη περιοχη της χολης πυον σε μεγεθος ενος DVD(συμφωνα με τα λεγομενα του χειρουργου)ενω η πετρα ειχε μεγεθος καρυδιου,τελικα ολα πηγαν κατ'ευχην.Επισης,ο χειρουργος μας ειπε πως πρωτη φορα στη καριερα του βλεπει τοσο πολυ πυον σε τετοια περιπτωση.Θα ηθελα να μου πειτε που οφειλεται αυτο και αν προκειται στο μελλον να εχουμε προβληματα.

Υ.Γ Αξιζει να τονισω πως ο πατερας μου ειναι ο ορισμος της υγιεινης ζωης και της υγιεινης διατροφης,πραγματικα πεσαμε απο τα συννεφα οταν μας ειπαν για πετρες στη χολη που ολοι γνωριζουμε οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων οφειλονται στο κακο τροπο ζωης.ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΑ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑι

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
    ΩΧ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ SORRY......
    Last edited by a moderator: May 31, 2008
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Το πύον οφείλεται σε εμπύημα δηλαδή δημιουργία μεγάλης φλεγμονής εντός της χοληδόχου κύστεως λόγω της απόφραξης της απο λίθο!

Συμβαίνει αρκετές φορες και αποτελεί δύσκολη επέμβαση και ακόμα πιό δύσκολα αν γίνεται λαπαροσκοπικά (απαιτεί μεγάλη εμπειρία της χειρουργικής ομάδος)!!

Share This Page