1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Πέτρα Στον Σιελογονο Αδένα

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by lina89, Mar 31, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. lina89

lina89 New Member

γεια σας! απο την προηγουμενη πεμπτη εχω πρησμενο σιελογονο αδενα, δεν πονάω ομως. την παρασκευη ειχα παει να κανω υπερηχο και μου βρήκαν πετρα στον υπογναθιο σιελογονο αδένα μήκους 2.3mm. κάθε φορά που τρώω πρίζομαι ακόμα περισσότερα αλλα δεν πονάω καθόλου. πηγα σε ΩΡΛ και μου ειπε οτι θα βγει μονη της και μου δωσε κα αντιβιωση. έχει περασει 1 βδομαδα και, και δεν βλεπω καμιά βελτίωση και σημερα τελειωνω με την αντιβίωση. βρήκα στο ιντερνετ οτι πρέπει να αυξήσω την ροη σαλίου για να την σπρώξει το σάλιο προς τα έξω αλλά δεν με εχει βοηθησει. ξεκίνησα να πίνω πολλά υγρά και να τρώω τακτικά για να δουλεύει ο αδένας.
    πόσες μέρες απαιτείται για να βγει από μόνη της η πέτρα? μηπως η μόνη λύση ειναι το χειρουργειο? γίνεται να αφαιρεθεί η πέτρα χωρις την αφαίρεση του αδένα? μου ειπαν πως ειναι δύσκολη η εγχειριση σε εκείνο το σημείο γιατι περνανε πολλά νευρα απο εκει.
    διάβασα σε καποιο site οτι μια πετρα στον σιελογονο αδενα γίνεται να την διασπάσουμε σε κομμάτια με ακουστικά κύματα.ισχυεί αυτο για το σιελογονο αδενα? αν ναι, που μπορω να απευθυνθω?
    ευχαριστώ πολυ
  2. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

3. lina89

lina89 New Member

ευχαριστω πολυ! μιλησα με ιατρους και μου ειπαν οτι όταν η πετρα είναι μέσα στον υπογνάθιο αδένα, δεν γινεται να αφαιρεθει. εμενα μου ειναι μέσα στον αδενα και δεν έχει μετακινηθει καθόλου από την θέση της. τελικά ειναι μεγέθους 2.5x3.3mm. Μ είπαν ότι μπορώ να κάνω Σιαλενδοσκόπηση και να προσπαθήσουν να αφαιρέσουν την πέτρα αλλα μπορεί να μην είναι επιτυχες. Μου χουν πεί να περιμένω μηπως αποβληθεί μονή της η πέτρα. έχουν περάσει ηδη 3 βδομάδες και ακομα να αποβληθει. τι προτίνετε να κάνω?
  4. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Εξαρτάται από ποιός θα σας κάνει σιαλενδοσκόπηση. Αν είναι μέσα στον αδένα και έχει μεγεθος σαν αυτό που περιγράφετε η ανωτέρω είναι η μόνη μέθοδος.
    Ασφαλώς μπορείτε να περιμένετε και να δείτε πώς θα εξελιχθούν τα συμπτώματά σας. Είναι εξαιρετικά πιθανό να συνεχίζετε όμως να έχετε συμπτώματα.
  5. lina89

lina89 New Member

ευχαριστω παρα πολυ! προς το παρον θα το αφησω όπως με συμβουλευσαν μηπως και αποβληθει μόνο του, εφοσον δεν έχω κανενα πόνο και ξεπριζομαι σχετικά γρήγορα (είναι αναλογα και την μέρα)

Share This Page