1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ψυχολογική Υποστήριξη???

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by hchat, Nov 10, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. hchat

hchat New Member

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ο Ηρακλής 28 ετών και το ύψος μου είναι 1.86 και το βάρος μου τώρα είναι 117.

Έκανα την επέμβαση δακτυλίου στις 24/09/2010 που τότε ήμουν 123 κιλά.
    Μετά από 1 μιση μήνα έχασα αυτά τα 6 κιλά αλλά με κακή διατροφή και θα εξηγήσω και εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας.
    Ενώ μου άρεσε που έβλεπα τον εαυτό μου να χάνει κιλά άρχιζα να τρώω γλυκά και να πίνω νερό όταν κάτι σταμάταγε στο δακτυλίδι.Βέβαια απο την μέρα του χειρουργείου δεν έχω πάει στον γιατρό μου.

1. Θέλει άραγε ρύθμιση ο δακτύλιος?
    2. Θέλω και ψυχολογική υποστήριξη???

Τι γίνεται.....Αρχίζω να απελπίζομαι.... :triste:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα σας.
    Οπως σιγουρα θα σας έχουν εξηγήσει, ο δακτύλιος δεν δρά αν εσείς τρώτε γλυκά ή πίνετε νερό με το φαγητό.
    Δεν νομίζω πως χρειπαζεστε ψυχολογική υποστήριξη, και όχι βεβαια ρύθμιση.
    Απλά πρέπει να καταλάβετε το αυτονόητο.
    Αν δεν σας εχουν εξηγησει τότε πρέπει να ενημερωθείτε απο τον ιατρό σας ή τον διαιτολόγο του.
  3. panos0000

panos0000 New Member

Καλησπέρα Ηρακλή,

Έχω βάλει δακτύλιο εδώ και 1,5 περίπου χρόνο και μέχρι σήμερα που σου γράφω έχω χάσει 58 κιλά.

Σε όλο αυτό το διάστημα έχω τουλάχιστον 1 φορά το μήνα επαφή με τον γιατρό μου (του εξηγώ πώς πάνε τα πράγματα, αν έχω ικανοποιητικό κορεσμό κλπ). Και μετά από την επαφή μου αυτή, αποφασίζουμε από κοινού αν θα αφήσουμε το δακτύλιο έτσι ή αν θα τον σφίξουμε.

Περιττό να σου πώ ότι τον πρώτο μήνα που είχα κάνει την επέμβαση, είχα επικοινωνία με τον γιατρό μου κάθε 2 μέρες.

Θεωρώ ότι τα 6 κιλά που έχασες σε ενάμιση μήνα είναι πολύ λίγα.

Πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου (και να μιλάς όποτε νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά), για να αποφασίσετε τι θα κάνετε.

Οι βαριατρικές επεμβάσεις δεν δουλεύουν από μόνες τους (συν Αθηνά και χείρα κίνει).

Μπορεί να έβαλες δακτύλιο, αλλά να πίνεις 1 λίτρο σιρόπι κάθε μέρα, και να καταλήξεις να βάλεις άπειρα κιλά....

Όλοι όσοι έχουμε κάνει βαριατρικές επεμβάσεις πρέπει να έχουμε συχνή επικοινωνία με τους γιατρούς μας...δεν είμαστε ειδικοί για να ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε.....

Η πληροφόρηση είναι ό, τι καλύτερο.

Κοίτα να μιλήσεις με το γιατρό σου άμεσα....μην ξάχνεις απαντήσεις μέσα στα φόρουμ....ο καθένας εδώ μέσα λειτουργεί διαφορετικά.....

Σου εύχομαι καλή συνέχεια....

Παναγιωτης
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Παναγιώτη εύγε, πολύ σωστή τοποθέτηση και βοήθεια!;):_applauso:

Share This Page