1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Πόσο Κάνει Να Κλείσει Η Πληγή;;

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by jakob44, Oct 13, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. jakob44

jakob44 New Member

Γειά σου γιατρέ,

Εχω μια ερώτηση γιατί έχω αρχίσει και ανησυχώ. Έκανα την επέμβαση με ημίκλειστη μεθοδο τέλη Ιουνίου 09. Είναι πλέον μέσα Οκτοβρίου και εκτός του οτι η πληγή δεν έχει κλείσει οι γάζες μου εχουν ακόμα υγρό (το γνωστό κίτρινο ή και καποιες φορεσ πιο σκούρο ή και λιγο αίμα). Πρίν απο ένα μήνα είδα το χειρουργό μου επειδή έπρεπε να φύγω για Αγγλία. Μου καθάρισε την πληγη με γάζα με φυσικό ορο και μου είπε οτι για 15 μέρες περίπου πρέπει να βάζω τη γάζα μέσα στην πληγή - μου έκανε επίσης παρατήρηση που οδήγησα πολύ μέσα στο καλοκαίρι.

Γενικά δεν έχει περάσει ουτε μια μέρα που να μην έχω κανει μπάνιο, ούτε μια μέρα που να μην έχω ρίξει νερό με πίεση μεσα στην πληγή με πίεση, ουτε μια μέρα που να μην έχω αλλάξει γάζα... Για να είμαι ειλικρινής όμως, ειδικά τον τελευταίο μήνα, δε βλέπω να έχει κάνει και μεγάλη πρόοδο απο άποψη κλεισιματος ...

Τι θα με συμβούλευες λαμβανοντας υπ'όψην οτι δεν είμαι στην Ελλάδα και αν δώ κάποιο γιατρο εδώ θα είναι (φυσικά) κάποιος που δεν έχει παρακολουθήσει απο την αρχή την πληγή μου; Να πάω να το κοιτάξω η όλα βαίνουν καλώς;

Ευχαριστώ πολύ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η ημίκλειστη μέθοδος έγινε με απορροφήσιμα ή οχι ράμματα??
    Θα το γνωρίζεις άν έγινε αφαίρεση ραμμάτων καποια στιγμή.

Κατα τα άλλα, δεν δικαιολογείται αυτή η χρόνια κατάσταση ακόμη!
  3. jakob44

jakob44 New Member

Ευχάριστω για την απάντηση γιατρέ. Εβγαλα τα ράμματα μετα απο 10 μερες περιπου..Καπου αρχές Ιουλίου δηλαδή..

Μάλλον πρέπει να πάω να το δεί κάποιος εδώ..

Share This Page