1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Πρήξιμο στην μασχάλη

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by Evaki, Oct 22, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Evaki

Evaki New Member

Καλησπέρα!Είμαι 20 χρονών και τις τελευταίες ημέρες έχω ένα πρήξιμο στην μασχάλη!Αρχικά ήταν αρκετά έντονα,αλλα τώρα έχει μειωθεί.Συνοδεύεται από εναν ελαφρύ πόνο.Η φαρμακοποιός που συμβουλευτηκα μου είπε πως πρόκειται για μια μόλυνση από το αποσμητικό και μου χορήγεισαι μια αλοιφή "alpider".Τί άλλο προτείνετε να κάνω;
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Τίποτα περισσότερο. Είναι πολύ πιθανό να μην είναι ούτε μόλυνση αλλά ένας μικροερεθισμός αδένα από την αποτρίχωση ή το ξυραφάκι (κυρίως το ξυραφάκι κάποιες φορές δημιουργεί τέτοιους ερεθισμούς). Θα υποχωρεί σταδιακά και σε λίγες μέρες δεν θα υπάρχει τίποτα. Καλό θα είναι να αποφύγεις μέχρι τότε τα αποσμητικά και να την πλένεις καθημερινά με σαπούνι και χλιαρό νερό.
  3. elenh22

elenh22 New Member

καλημερα!Ειμαι 22 χρονων κι εδω και 1 μηνα περιπου με ταλαιπωρει ενα προβλημα στην μασχαλη...!Αρχικα μου εμφανιστηκε ενα πρηξιμο στο εξωτερικο μερος της μασχαλης που συνοδευοταν απο μικρο πονο.Αμεσως σταματησα την χρηση αποσμητικου και ξυραφιου και μου χορηγηθηκε αντιβιωση zinadol για 3 ημερες.Το πρηξιμο και ο πονος υποχωρησαν και τωρα μετα απο εναν μηνα που εχω επιστρεψει στην χρηση ξυραφιου και αποσμητικου χωρις αλουμινιο, με ενοχλει αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο!Ειναι κατι σοβαρο?
  4. fotis-

fotis- Member

Πιθανόν να πρόκειται για κάποια κύστη. Την αντιβίωση έπρεπε να την συνεχίσεις 2-3 μέρες ακόμη όμως... αν συνεχίσει να σε ενοχλεί, καλό θα ήταν να το έβλεπε ένας χειρουργός!
  5. elenh22

elenh22 New Member

Υπάρχει περίπτωση μα είναι θυλακίτιδα?
  6. fotis-

fotis- Member

Δεν είμαι ειδικός για να απαντήσω, αλλά και ο ειδικός, μόνο αν το δει μπορεί να σου απαντήσει.
  7. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αγαπητή Ελένη όλα είναι πιθανά. Μπορεί να ευθύνεται το ξυραφάκι μιας και η συγκεκριμένη περιοχή είναι γεμάτη με αδένες που ερεθίζονται εύκολα, μπορεί να φταίει το αποσμητικό που συνήθως κλείνει τους πόρους, μπορεί να έχει εγκλωβιστεί τρίχα και να έχει κάνει κάποια θυλακίτιδα αλλά μπορεί να είναι και κύστη όπως προανέφερε ο Φώτης παραπάνω. Καλό θα ήταν να σταματούσες τελείως τα αποσμητικά, να πλένεις την περιοχή με χλιαρό νερό και σαπούνι τακτικά μα πάνω απ' όλα αν υφίσταται ακόμη να εκτιμηθεί άμεσα από χειρουργό.

Share This Page