1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Πρόβλημα Που Δεν Εχει Λυση!?

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by athanasovi, Aug 12, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. athanasovi

athanasovi New Member

Γειά σας,
    Πριν απο δυο ημερες ο χειρουργος ανοιξε και καθαρισε μια κυστη στο γλουτο μου, η οποια ειχε εξελιχθει δυστυχως σε ενα αποστημα, που πονουσε εφιαλτικα. Ο δερματολογος μου , αρχικα μου εδωσε αντιβιωση Augmentin και κρεμα fucicort προκειμενου να αποφυγουμε την επεμβαση - που αποδειχθηκε μονοδρομος τελικα! Τετοιου ειδους μικρα αποστηματα εβγαζα και στο παρελθον στην ιδια περιοχη, αλλα ηταν αντιμετωπισιμα και οχι τοσο επωδυνα οσο το τελευταιο. Το ζητημα ειναι οτι δεν ξερω την αιτια ολων αυτων , καθως και τι προληπτικα μετρα μπορω να παρω. Δεν ειχα κακη εμπειρια απο την επεμβαση αλλα δεν ειναι και κατι που θα ηθελα να ξανακανω.. Σημειωνω οτι κανω καθιστικη ζωη και οτι τα φαινομενα αυτα εμφανιζονται κυριως τους καλοκαιρινους μηνες.

Ευχαριστω πολυ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Το πρόβλημα σας ειναι αρκετά συχνό.
    Συνδυάζεται με γενικότερα κυστική νόσο σε όλο το σώμα ή και ακμή.
    Καλό θα είναι να ελέγχετε σάκχαρο, χοληστερίνη-τριγλυκερίδια να είναι εντάξει, αποφύγετε την παχυσαρκία και κακές διατροφικές συνήθειες.
    Απο κει και πέρα, η ύπαρξη μικροκύστεων στο σώμα αποτελεί αφορμή επιμόλυνσης με κοινά επιδερμικά μικρόβια που φωλεάζουν στην περιοχή.
    Επισκεφτείτε ειδικό λοιμωξιολόγο να σας βοηθήσει περαιτέρω.

Share This Page