1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Πρόβλημα Δακτυλίου

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by NatasaZis, Jun 17, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. NatasaZis

NatasaZis New Member

Καλησπερα,
    Εχω κανει επεμβαση δακτυλιου τρια χρονια πριν και εχω χασει συνολικα 56 κιλα, απο 130 που ημουν με 1,67cm υψος.
    Πριν λιγο καιρο ειχα προβληματα με εμετους και χαλαρωσα το δακτυλιο γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι πιθανοτητα να δημιουργηθηκε υδημα στο σημειο του δακτυλιου. Το αφησαμε περιπου 1,5 μηνα χαλαρο με αποτελεσμα να παρω 9 κιλα. Οταν πηγα να το ξανασφιξω, αντιλυφθηκα οτι ο δακτυλιος δεν εσφιγε. Δεν υπηρχε κανενα προβλημα πριν το χαλαρωσω. Εκανα εξεταση κ ο γιατρος μου ειπε οτι ο δακτυλιος εχει διαρροη. Μου προτεινε να μιλησω με την εταιρια για την καλυψη της επεμβασης για να το βγαλω. Λογω οτι παρολο οτι εχω φτασει σε καλο επιπεδο κιλων, φοβαμαι οτι πιθανον να ξαναπαρω τα κιλα που εχασα. Μου προτεινε, βγαζοντας το δακτυλιο, να κανω την επεμβαση sleeve. Θα ηθελα να παρω μια δευτερη ιατρικη γνωμη.
    Ο κυριοτερος λογος που εκανα την επεμβαση ειναι για να μην ξαναπαρω τα κιλα που θα εχανα και αυτη η κατασταση μου δημιουργησε πολυ αγχος και ασχημη ψυχολογια. Γιατι εφτασα σχεδον στην πληρη επιτυχια.....

1)Θα μπορουσε να αναλαβει καποιος αλλος συναδελφος την αφαιρεση και ισως καποια αλλη τεχνικη, ή δεν επιτεπεται ιδεοντολογικα;
    2)Αρμοζει η επεμβαση sleeve σε τοσο λιγα κιλα; 83.
    3)Τι επιπτωσεις και κινδυνους εχει η συγκεκριμενη μεθοδος;
    4)Σε αναλογες περιπτωσεις, η εταιρια συνηθιζει να καλυπτει τα εξοδα αφαιρεσης; Η εταιρια ειναι η cousin biotech.
    5)Ποσο καιρο εχω περιθωριο για να κανω την επεμβαση αφαιρεσης και τι κινδυνος υπαρχει;

Θα εκτιμουσα αν μπορουσατε να απαντησετε σε ολους τους προβληματισμους μου.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας.
    Θα ηθελα να μαθω προτου σας απαντησω, με ποιο τρόπο διεπιστώθη οτι ο δακτύλιος εχει διαρροή και σε ποιό σημειο.
    Ευχαριστώ.
  3. NatasaZis

NatasaZis New Member

Καλημερα.
    Διαπιστωσαμε τη διαρροη οταν ο γιατρος εβαλε ορο για να σφιξει το δακτυλιο. Προσθεσε 8ml και πηρε πισω 4ml. Μερικες μερες μετα, το επιβεβαιωσε με ακτινες, βαζοντας λιγο πριν την ακτινα ορο στο δακτυλιο.
    Η διαρροη ηταν μεγαλη κ πιστεψαμε οτι ξεκουμπωθηκε ο δακτυλιος απο το σωληνακι, αλλα συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου τελικα δεν ισχυε κατι τετοιο.
    Το θεμα ειναι οτι πριν γινει η χαλαρωση για το προβλημα με το οιδημα που ειχε δημιουργηθει, ο δακτυλιος λειτουργουσε κανονικα.
    Δυστηχως εκανα το λαθος και δεν ζητησα να μου βγαλουν ακτινα για να την εχω στα χερια μου γιατι την ωρα που μου ειπε για τη διαρροη επιρεαστηκα τοσο ψυχολογικα και δεν καταλαβα ακριβως σε ποιο σημειο ειναι η διαρροη. Θα επιδιωξω να παρω και μια δευτερη γνωμη και θα ξαναβγαλω ακτινα, για να καταλαβω και σε ποιο σημειο ακριβως ειναι η διαρροη.
    Απο διαισθηση δεν εχω πλεον απολυτη εμπιστοσυνη στο γιατρο μου.
    Υπαρχει περιπτωση η διαρροη να προκληθηκε απο τον γιατρο; και αν ναι, πως μπορω να το τσεκαρω;
    Ειναι πολυ σημαντικο για μενα να βρω μια ακρη για να δω τι θα κανω, γιατι εφτασα σχεδον στο τελος. Επειδη ομως δεν εχω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου οτι δεν θα ξαναπαρω τα κιλα σκεφτομαι να αντικαταστησω το δακτυλιο αλλα ειναι και το οικονομικο μερος στη μεση που πρεπει να πληρωσω ξανα την επεμβαση. Ψαχνω να δω τι μπορει να γινει και κατα ποσο το ικα μπορει να καλυψει μια τετοια κατασταση επειδη δεν ειναι δικο μου το λαθος. Επισης επιβεβαιομενο απο το γιατρο.

Ευχαριστω για την προσοχη σας.
    Last edited by a moderator: Jun 27, 2011
  4. sambalisG

Η διαρροη συνηθως ευρίσκεται στο σημειο συνδεσης του σωλήνος με την βαλβίδα, ή καπου στο σωληνάκι.
    Αιτίες πολλές φορές είναι τρύπημα απο την βελόνα ή "τσάκισμα" του σωλήνος στο σημείο σύνδεσης.
    Η αποκατάσταση είναι σχετικά εύκολη και γίνεται χειρουργικά.
  5. NatasaZis

NatasaZis New Member

Καλημερα και καλη εβδομαδα
    Επισκεφτηκα και καποιον αλλο γιατρο...
    Η εντιμετωπιση του δικου μου, με προβληματισε και αποφασισα να παρω και μια δευτερη γνωμη...
    Ο λογος ηταν, οτι 1ον μου εδωσε το τηλ. του αντιπροσωπου για το δακτυλιο, να μιλησω εγω μαζι του, απαραδεκτο, γιατι δεν ειναι δικος μου συνεργατης και βεβαια δε γνωριζω πως να χειριστω ενα τετοιο θεμα, 2ον προτεινε απευθειας σε ενα ατομο 80 κιλων (εμενα), να αφαιρεσω το δακτυλιο και να κανω την επεμβαση του μανικιου (αυτο με προβληματισε περισσοτερο απ'ολα). Και 3ον, επειδη δεν πηρα την ακτινογραφια που καναμε για να δουμε τη διαρροη και δεν μου ειπε που ακριβως ηταν, πηρα τηλεφωνο να τον ρωτησω για το σημειο της διαρροης και η απαντηση του ηταν οτι δεν μπορεσε να δει που ηταν επειδη απλωσε το σκιαγραφικο υγρο... Πως ηταν λοιπον τοσο σιγουρος οτι ο δακτυλιος θελει αντικατασταση για να μου προτεινει την αλλη επεμβαση. Στον καινουργιο γιατρο, εμαθα οτι μονο αν η διαρροη ειναι κοντα στο δακτυλιο θελει αλλαγη. Αλλιως οπως ειπατε και εσεις, η λυση ειναι πιο απλη και σιγουρα πιο οικονομικη....
    Θα ηθελα επισης να ενημερωθω, πως μπορω να χειριστω μια τετοια κατασταση οσον αφορα το γιατρο μου... και τι μπορω να κανω αν η κατασταση ειναι τελικα οπως μου ειπε ο καινουργιος γιατρος. Νομιζω οτι ανθρωποι σαν τον συγκεκριμενο γιατρο θα πρεπει να εχουν επιπτωσεις οταν λειτουργουν με τετοιο τροπο. Που θα μπορουσα να απευθυνθω αλλα βεβαια να υπαρξει αποτελεσμα;

Ευχαριστω,
  6. sambalisG

Καλημέρα σας.
    Ειλικρινά δεν μπορώ να σας συμβουλέψω για το θεμα της αντιμετώπισης του ιατρού σας.
    Οσον αφορά για το πρόβλημα διαρροής, σας ανέφερα (και το έχω αντιμετωπίσει πολύ συχνά),. είναι εύκολη η αντιμετώπιση!

Share This Page