1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

προβληματα με τον οισοφαγο.

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by pstama, May 3, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. pstama

pstama New Member

Καλησπερα.

Θα ηθελα να σας ρωτησω για ενα προβλημα που εχω με τον οισοφαγο μου τον
    τελευταιο καιρο. Εδω και 1 χρονο εχω ενοχλησεις στον οισοφαγο χαμηλα στο στερνο. Δεν μπορω να τον περιγραψω σαν πονο αλλα σαν ενοχληση. Επισεις νοιωθω ενα πλακωμα στο στηθος ( Εχω παει σε καρδιολογο απειρες φορες εχω κανει ολες τις απαιτουμενες εξετασεις και δεν μου βρηκαν τιποτα). Δεν νοιωθω καουρες και δεν μου ανεβαινει το φαγητο. Καταπινω κανονικα χωρις καμια ενοχληση. Καποιες φορες νοιωθω οτι κατι σαν γλωσιδα μπαινει στον οισοφαγο και τον κλεινει ψηλα στον λαιμο. πριν ενα μηνα εκανα γαστροσκωπηση και μου βρηκαν μια μικρη φλεγμονη χαμηλα στον οισοφαγο, αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα και οτι ο περισοτερος κοσμος εχει αυτη την φλεγμονη. Μου εδωσαν zurcazol το οποιο με εκανε χειροτερα.
    Επεισης εχω πολυ αγχος. Σκοπευω να κανω πεχαμετρια για την παλυνδρομηση αν και το βαριουχο γευμα δεν εδειξε τιποτα.

Θα ηθελα μια δευτερη γνωμη.

Σας ευχαριστω.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

καλησπέρα!
    κατ'αρχάς θα ήθελα να γνωρίζουμε το φύλο!
    απο κει και πέρα, εφ'οσον έχετε κάποιο εύρημα στον οισοφάγο και καρδιολογικά είσαστε οκ, καλό θα είναι να ολοκληρώσετε την διερεύνηση της παλινδρόμησης και παράλληλα να κάνετε ένα υπερηχογράφημα άνω κοιλίας και μία αξονική θώρακος.
  3. pstama

pstama New Member

σας ευχαριστω για την απαντηση.

ειμαι 38 ετων αρρεν :).
    δεν καπνιζω δεν πινω. αλλα εργαζομαι σε χωρο με πολλους μανιωδες καπνιστες οι οποιοι δεν λενε να καταλαβουνε οτι δεν κανουν να καπνιζουν σε κλειστους χωρους !!!.

εκανα την προγουμενη εβδομαδα υπερηχο ανω κατω κοιλιας και δεν μου βρηκαν κατι παθολογικο. πρεπει να εστιασουν καπου αλλου οσον αφορα τον υπερηχο ανω κοιλιας??

με την αξονικη θα εχω καλυτερα ευρηματα για τον οισοφαγο? .

με την μαγνητικη ?? ( για να μην φαω την ακτινοβολια της αξονικης)

σας ευχαριστω και παλι για την απαντηση.

Share This Page