1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Προβλημα!

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by Thanasis, Jun 6, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Thanasis

Thanasis New Member

Καλημερα!δν ξερω αν ειμαι στο σωστο topic αλλα θα δειξει..στην περιοχη που τελειωνουν οι φρονημιτες,λιγο παραπερα(δεν ειναι ουλο εκει) εχω βγαλει μια μικρη "φουσκαλα"νομιζω πως λεγεται,και οταν καταπινω η ανοιγω το στομα μου πολυ( π.χ για να χασμουρηθω)με ποναει.. Μπορει κανεις να μου δωσει τα φωτα του?(υπεθεσα οτι ειναι δερματικο):piange::piange:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Συγνώμη εννοείτε μέσα στο στόμα στο ούλος ή έζω στο μάγουλο?
  3. Thanasis

Thanasis New Member

μεσα στο στομα...στο βαθος αριστερα...
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

'Εχω την εντύπωση ότι δεν έχει να κάνει με δερματολόγο αλλά με οδοντίατρο.Νομίζω πως μόνο αυτός μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση.Εγώ το παθαίνω αυτό καμιά φορά μόνο όταν τρώω κάτι πολύ σκληρό π.χ κριτσίνια όπου ερεθίζεται λίγο το ούλο αλλά μετά από 2 μέρες φεύγει.Αν αυτό παραμένει τότε πρέπει να το δει οδοντίατρος.::)
  5. Thanasis

Thanasis New Member

δεν ξερω...εγω το εχω 5 μερες,αλλα μειωθηκε ο πονος..δεν με ποναει συνεχεια,μονο αμα καταπινω ι γενικα κατι "βρισκει"πανω του...
  6. Thanasis

Thanasis New Member

ακομη πιστεθω παντως οτι ο σωστος γιατρος για αυτο ειναι ο παθολογος,η στην χειροτερη δερματολογος....
  7. Kathy

Εγώ πάντως γνωρίζω πως ότι έχει σχέση με το εσωτερικό του στόματος έχει να κάνει μόνο με οδοντίατρο.Δεν νομίζω ότι ο παθολόγος θα μπει στη διαδικασία να εξερευνήσει το στόμα σου!!!Έχεις σκεφτεί ότι αυτό μπορεί να είναι κάποιο απόστημα που μπορεί να έχει προκληθεί από κάποιο χαλασμένο δόντι;
  8. Thanasis

Thanasis New Member

δεν ξερω τι μπορει να ειναι...
    παντως αμα εχει σχεση με χειρουργειο εγω δεν το κανω...
    εχω κανει ηδη 2 εγχειρησεις κιαυτες με ολικη αναισθησια...
    με τοπικη δεν κανω με τιποτα,αλλα μακαρι να μην ειναι τοσο σοβαρο..
    Να σου πω...και αν ειναι αποστημα τι γινεται??
  9. Kathy

Απ'όσα γνωρίζω θα πρέπει να πάρεις πρώτα αντιβίωση για να υποχωρήσει και στη συνέχεια και αφού έχει γίνει ακτινογραφία για να εκτιμηθεί ποιο δόντι έχει χαλάσει ξεκινάς απονευρώσεις!!!Όλα αυτά στη περίπτωση αποστήματος γιατί τελικά μπορεί να είναι και κάτι πιο απλό ιδίως αν έχει υποχωρήσει κι άλλο!
  10. fotis-

fotis- Member

-

Φίλε μου καλύτερα πήγαινε να σε δει καποιος οδοντίατρος.....
  11. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η ειδικότητα που χρειάζεστε είναι στοματολόγος και ΩΡΛ!

Share This Page