1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Προβλημα Σιδηρου

Discussion in 'Διαιτητικά θέματα' started by despinagfe, Sep 4, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. despinagfe

despinagfe New Member

Καλησπερα. Δεν ξερω αν ειναι το καταληλο μερος για αυτο το θεμα αλλα ειμαι καινουρια στο site και δν βρηκα κατι πιο καταληλο. Τον Ιουνιο ειχα κανει καποιες αιματολογικες εξετασεις και ο παθολογος διαπιστωσε πως ειχα ελλειψη σιδηρου. Μου χορηγησε αγωγη 60 αμπούλων σιδηρου και μου ειπε να ξανακανω εξετασεις τον Σεπτεμβριο. Σημερα πηρα τα αποτελεσματα αυτων των εξετασεων και προσεξα οτι ο σιδηρος αντι να εχει αυξηθει εχει πεσει πολυ πιο κατω απο τα κατωτερα ορια και σε συγκριση με την προηγουμενη φορα απο 93 εχει φτασει 35 . Ακομα παρατηρσα πτωση και του αιματοκριτη . Εχω ανησυχησει πολυ . Ειναι σοβαρο ? Μπορει αυτη η ελλειψη σιδηρου σε συνδιασμο με τον χαμηλο αιματοκριτη να ειναι αποτελεσμα καποιας σοβαρης ασθενειας ?
    Ευχαριστω
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα!
    Η απώλεια σιδήρου σε γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας, οφείλεται κατα κύριο λόγο σε απώλεια απο την έμμηνο ρύση (που πολλές φορές είναι μεγάλη).
    Θα πρέπει να το ελέγξετε και αν συμβαίνει κατι τέτοιο θα πρέπει να σας δει γυναικολόγος.
    Αν όχι θα πρέπει να δείτε το γαστρεντερικό σωλήνα!
  3. despinagfe

despinagfe New Member

Ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και την αμεση απαντηση .

Share This Page