1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Προβλημα Με Ογκιδιο Στο Μαστο.

Discussion in 'Παθήσεις Μαστού (Καλοήθεις και Κακοήθεις)' started by lenosper, Mar 27, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. lenosper

lenosper New Member

Γειας σας. Ειμαι 35 ετων και προσφατα (πριν 3 εβμαδαδες περιπου) μου δημιουργηθηκε ξαφνικα ενα κοκκινο σπυρακι που με πονουσε στο δεξιο μαστο (αναμεσα στα 2 στηθοι). Δεν εδωσα σημασια διοτι νομιζα οτι θα φυγει. Αυτο μεγαλωνε ομως (εγινε σκληρο σαν κυστη) και σταματησε να με ποναει και ετσι πηρα την αποφαση να κανω υπερηχο μαλακων μοριων. Το υπερ/μα εδειξε οτι στο δεξιο μαστο αναγνωριζετε μικρος υποηχος σχηματισμος με σαφη ορια διαμετρου 13mm περιπου, (ενδομαστικος λεμφαδενας?) Ετσι ακριβως το γραφη με ερωτημα. Πηγα με δερματολογο μετα και μου το τρυπησε με μια μικρη βελονιτσα διοτι νομιζε οτι εχει πυον.Εχει ομως μονο αιμα. Μου συνεστησε ο δερματολογος οτι πρεπει να παω να μου κανουν παρακεντηση σε αυτο το ογκιδιο. Βασικα δε ξερω σε τι γιατρο πρεπει να παω και αν το αφησω για κανα μηνα να δω μηπως μου περασει. Εσεις τι λετε? Η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει και δε ξερω τι να κανω. Να παω σε χειρουργο ή σε γυναικολογο? Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι ότι λανθασμένα πήγατε σε δερματολόγο και αφήσατε να σας πειράξει τον μαστό.
    Μην το αμελήσετε, θα πρέπει να εκτιμηθεί άμεσα από χειρουργό!
  3. lenosper

lenosper New Member

H αληθεια ειναι οτι με εβαλε σε κακες υποψιες που μου το τρυπησε. Μηπως τα εκανε χειροτερα και δεν επρεπε να το τρυπησει.? Πηγα λοιπον το ιδιο βραδυ στο νοσοκομειο το εφημευρευον και το ειδαν στο χειρουργικο. Μου ειπε μια κοπελα (δε ξερω αν ηταν γιατρος ή ειδικευομενη οτι δε πειραζει που μου το τρυπησε και οτι απο Δευτερα να παω στα τακτικα ιατρεια για να το δουν). Το θεμα ειναι οτι ενω δε πονουσε μεχρι πριν παω στο δερματολογο , τωρα και με ποναει.
  4. Kathy

Οι μαστοί θέλουν λεπτούς χειρισμούς επειδή είναι πολύ ευαίσθητοι. Δεν παίρνουμε μία βελόνα και τρυπάμε επειδή "νομίζουμε" 'οτι έχει πύον!!! Συνήθως όταν γίνεται παρακέντηση σε μαστό στέλνεται δείγμα για βιοψία. Θα πρέπει να γνωρίζουμε εάν πρόκειται για κύστη, ινοαδένωμα, σμηγματογόνο κύστη, λίπωμα κλπ.
    Γι'αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να σας δει άμεσα ένας καλός και έμπειρος χειρουργός. Ίσως σας προταθεί να κάνετε και μια μαστογραφία.
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ο μαστός καλύπτεται και από δέρμα (να μην το ξεχνάμε)!

Μπορεί να πρόκειται για μία απλή υποδόρια κύστη ή και πρόβλημα μαστικό.
    Την λύση θα σας την δώσει χειρουργός, να μην το καθυστερείτε!
  6. lenosper

lenosper New Member

Τελικα οντως χρειαστηκε να κανω παρακεντηση και μολις πηρα την απαντηση της κυτταρολογου.Το FNA ΔΕ μαστου παρατηρηθηκαν: Αραια επιθηλιακα κυταρα με φλεγμονωδεις αλλοιωσεις.Στο υποστρωμα παρατηρηθηκαν αρκετα πολυμορφοπυρηνα και λεμφοκυτταρα καθως και πολυπυρηνα ιστικυτατταρα και λιγα αφρωδη.
    Συμπερασμα
    Νεοπλασματικα κυτταρα δεν βρεθηκαν.Αρνητικο για κακοηθεια.Εικονα φλεγμωνης.

Εκανα ακομα και αεροβια καλλιεργεια πυου οπου βγηκε Στειρα η εξεταση.

Το μονο που μου εδωσε ο γιατρος ειναι μια αντιβιωση , και αν συνεχισει η φλεγμονη να ξαπαω να με δει.

Εχω απορια ομως πως δημιουργηθηκε ετσι στα καλα καθουμενα. Μηπως μπορι να μου απαντησει καποιος γιατρος ή καποια φιλη που ειχε παρομοια εμπειρεια? Ευχαριστω για το ενδιαφερων σας.
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα σας.
    Δεν νομιζω πως μπορει κανεις να σας δωσει σαφή απάντηση.
    Οι φλεγμονες του μαστου ειναι και οι πλέον συνηθεις παθησεις του, να γνωριζετε.
    Η παρακολούθηση ειναι η σωστη πορεία.
  8. Καλημέρα!

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας! Ειδικά για αυτό το θέμα που απασχολεί πολλές γυναίκες. Είμαι 25 ετών, χωρίς κανένα σχετικό πρόβλημα στο παρελθόν. Στον αριστερό μαστό μου, και γύρω από τη θηλή έχω ελαφριά τριχοφυία, συνήθως με τσιμπιδάκι για τα φρυδια βγάζω 3-4 τρίχες που βγαίνουν κατά καιρούς. Οι ρίζες τους ανέκαθεν ήταν εξωτερικά εμφανείς και μαλακές στο άγγιγμα, αλλά δε δίνουν την αίσθηση συγκροτημένης μάζας. Χθες το βράδυ παρατήρησα γύρω από τη θηλή σε ένα σημείο που φαίνεται να είναι ρίζα από τρίχα ελαφρώς μεγαλύτερη διόγκωση, από τις υπόλοιπες. Ήταν εξωτερικά εμφανής (δεν υπήρχε ερυθρότητα), αλλά στο άγγιγμα δεν υπήρχε διαφορά. Κάτι ανάλογο είδα και σε ένα άλλο σημείο κοντά στη θηλή που είχε και ένα πολύ μικρό σημάδι σαν τρίχα που είχε γυρίσει. Προσπάθησα..με το τσιμπιδάκι να τη βγάλω, αλλά τελικά μάλλον τα έκανα χειρότερα γιατί έβγαλε αίμα και τώρα έχει κάνει μια μικρή πληγή που ξεράθηκε, ενώ τρίχα δε βρέθηκε πουθενά. Έβαλα οινόπνευμα για να μην μολυνθεί. Και νομίζω ότι επειδή τα πειράζω συνέχεια ερεθίζονται περισσότερο. Έχω τρομοκρατηθεί.. Η γιατρός μου, μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται μαστογραφία πριν τα 25. Τώρα τι να κάνω;Να την συμβουλευτώ ή είναι κάτι ασήμαντο;Συγγνώμη αν κούρασα.
  9. Kathy

Αγαπητή μου Δέσποινα, νομίζω ότι δε θα πρέπει να ανησυχείς ούτε να σκέφτεσαι τη μαστογραφία γι'αυτό που σου έχει συμβεί. Είναι ολοφάνερο ότι αυτή η διόγκωση έχει προκύψει από τη προσπάθειά σου να αφαιρέσεις τη τρίχα. Αυτό συμβαίνει συχνά και με την αποτρίχωση στη γραμμή του μπικίνι! Κάποιες φορές η καινούρια τρίχα δε βρίσκει έξοδο και μένει μέσα στο δέρμα δημιουργώντας αυτή τη διόγκωση. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις σε πρώτη φάση είναι να σταματήσεις να το πειράζεις για να ηρεμήσει και για να δεις την εξέλιξη της τρίχας. Το πιο πιθανό είναι μεγαλώνοντας η τρίχα να φανερωθεί, αν όμως σου δημιουργήσει πόνο ή οίδημα τότε θα πρέπει να το δει άμεσα δερματολόγος. Α, και κάτι ακόμη, καλό θα ήτανε να μη ξανατραβήξεις τρίχες από τη θηλή σου για κανέναν λόγο. Αν σε ενοχλεί αισθητικά τότε θα ήταν προτιμότερο αυτές τις τρεις με τέσσερις τρίχες να τις κόβεις στη βάση τους προσεχτικά με ένα μικρό ψαλιδάκι.:smile:
  10. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ήδη έχει υποχωρήσει το πρόβλημα. Χθες με πονούσε λίγο στο σημείο της πληγής αλλά σήμερα είναι πολύ καλύτερα!:smile:
  11. Kathy

Πολύ χάρηκα! Μη το πειράζεις και αύριο θα είναι ακόμη καλύτερα!;)
  12. eleankop

eleankop New Member

Γεια σας !! Θα ηθελα να αναφερω ενα παρομοιο προβλημα που μου εμφανιστηκε πριν μια εβδομαδα :^o):. Δηλιουργηθηκε ενα σπυρακι κοντα στη θηλη μου. Η μαμα μου ειπε πως μαλλον ειναι ερεθισμος απο το σουτιεν. Τωρα το χτυπησα κατα λαθος και ςχω αγχωθει πολυ. Λετε να ειναι κατι σοβαρο ; :triste:
  13. eleankop

eleankop New Member

Να πω επισης πως ειχε πυον και μετα αιμα, και τις δυο φορες. Τωρα, το πυο-αιμα εχει ξεραθει, αλλα εχω ακομα καποιες ανησηχιες...
  14. Kathy

Καλησπέρα. Ισχύουν τα παραπάνω και για εσάς. Όπως βγάζουμε σπυράκια και μπιμπίκια σε διάφορα σημεία του σώματός μας το ίδιο συμβαίνει και με το στήθος. Στις περισσότερες των περιπτώσεων υποχωρούν μετά από λίγα 24ωρα και σε καμία περίπτωση δεν τα πειράζουμε. Στον γιατρό απευθυνόμαστε όταν μας ενοχλούν με πόνο ή όταν διογκωθούν.

Share This Page