1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Προβλημα με κολικους νεφρου

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by Insomniac, May 24, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Insomniac

Insomniac Member

Εχω προβλημα απο 19 ετων και καθε χρονο παθαινω 2-3 φορες κολικο με μονο αποτελεσματικο για τον πονο ενεση voltaren

Πριν 2-3 χρονια εκαν και λιθοτριψια ανεπιτυχη και μετα ενδοσκοπικη λιθοτριψια με γενικη ναρκωση. Τελευταια οπως και αυτη τη στιγμη παλι ποναω αριστερα ....Δεν ειναι ο πολυ οξυς πονος του κολικου αλλα ποναει . Την περασμενη εβδομαδα εκανα 2-3 voltaren μεσα σε 2-3 μερες και μετα υπηρξε μια μικρη περιοδος υφεσης . Το ερωτημα ειναι τι πρεπει να με δει ουρολογος ή νεφρολογος ? Ποιος ειναι ο πιο ειδικος για τετοια συμπτωματα ?

Ευχαριστω.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Οι ουρολόγοι είναι χειρουργοί ειδικοί οι οποίοι επικεντρώνονται σε ανατομικές ή δομικές διαταραχές των νεφρών και του ουροποιητικού συστήματος. Για τη θεραπεία των προβλημάτων όπως πέτρες στα νεφρά, μπλοκαρίσματα των νεφρών και τον καρκίνο των νεφρών.
    Οι νεφρολόγοι είναι ειδικευμένοι γιατροί που επικεντρώνονται σε διαταραχές που επηρεάζουν τον τρόπο που οι νεφροί λειτουργούν όπως ο διαβήτης και η χρόνια νεφρική νόσος. Νεφρολόγοι συνταγογραφούν χειρουργικές ιατρικές θεραπείες για αυτές τις διαταραχές συνεπώς ο ουρολόγος είναι ο καταλληλότερος για την περίπτωσή σας.
  3. Insomniac

Insomniac Member

Σας ευχαριστω πολύ....Χθες από τον πονο αναγκαστηκα και πηγα σε εφημερεύον νοσοκομειο μου εκαναν ΝΟΚ και υπερηχο αλλα δεν ειδαν καποια "διαταση" του νεφρου .Βεβαια ο γιατρος μου συνεστησε να κανω άλλο ένα υπερηχο νεφρων και ανω κατω κοιλιας σε άλλο εργαστηριο!!!
    Πριν 3 χρονια ειχα αποτυχημένες λιθροτριψιες και εκανα επεμβαση με γενικη ναρκωση και αφαιρεσαν πετρα με "εισοδο σπο την ουρηθρα"
  4. Kathy

Σαφέστατα και να το κάνετε. Είναι πολύ πιθανό να υπάρχει πρόβλημα πάλι διότι ο αφόρητος πόνος δε μπορεί να είναι τυχαίος...
    Insomniac likes this.
  5. Insomniac

Insomniac Member

Θα το κοιτάξω αμεσα..Εχω και ιστορικο από κολικους απο 19 ετων οποτε....
  6. Kathy

Αυτό δείχνει πως έχετε προδιάθεση γι' αυτό θα πρέπει για να μην ταλαιπωρείστε να είστε συνέχεια σε εγρήγορση.
    Insomniac likes this.
  7. Insomniac

Insomniac Member

Ετσι ακριβως.Και παλι ευχαριστω πολύ.
    Kathy likes this.

Share This Page